Jakich technologii medycznych potrzebują przyszłe mamy i lekarze w Polsce?

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Innowacje-w-procesie-opieki-nad-pacjentka-w-ciazy

Udostępnij:

5 szpitali położniczych w Polsce przygotowało pierwszy raport poświęcony nowoczesnym technologiom w opiece nad dziećmi i kobietami w ciąży. Jest on drogowskazem, dla szpitali i otoczenia ochrony zdrowia, opartym na doświadczeniach i wnioskach organizatorów pierwszej edycji projektu Mother and Child Startup Challenge. Jest to pierwszy w Europie konkurs dla innowacyjnych przedsiębiorstw, którego główną nagrodą było wprowadzenie zwycięskich rozwiązań w 5 publicznych szpitalach: w Warszawie, Łodzi, Białymstoku i Olsztynie.

Celem raportu jest popularyzowanie wykorzystania technologii nie tylko w największych ośrodkach akademickich w Polsce, ale również w powiatowych i gminnych szpitalach, tak by zapewnić ten sam dostęp i standard opieki wszystkim pacjentkom. Raport jest dobrym początkiem i otwarciem dialogu z decydentami systemu ochrony w celu lepszej opieki nad przyszłymi pokoleniami pacjentów – na których zdrowiu i życiu zależy nam wszystkim najbardziej – mówi dr hab. n. med. Tadeusz Issat, prof. Instytutu Matki i Dziecka. 

Główną rekomendacją autorów publikacji jest potrzeba wdrożeń innowacyjnych technologii w opiece nad pacjentką w ciąży oraz zwiększenie ich dostępności w ramach świadczeń finansowanych z budżetu państwa. Ważne jest, aby opracować standardy teleporad i określić, które z dostępnych na rynku rozwiązań, są odpowiednie dla pacjentek w ciąży. W tym celu niezbędne wydaje się odpowiednie wykorzystanie kampanii edukacyjnych za pośrednictwem nowych kanałów komunikacji, takich jak Instagram czy TikTok, które ułatwią dotarcie do osób w wieku 18-35 lat.

Raport „Innowacje w procesie opieki nad pacjentką w ciąży”, jak i sam konkurs Mother and Child Startup Challenge (zwycięzców poznaliśmy w grudniu 2022 roku), zostały zorganizowane przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, Centrum Medyczne „Żelazna” w Warszawie, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie oraz Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku. Partnerami strategicznymi inicjatywy byli PZU Zdrowie, OVHcloud i Webellian – firmy wspierające rozwój technologii medycznych w Polsce i na świecie. Przy opracowaniu raportu współpracowali specjaliści z Telemedycznej Grupy Roboczej. Patronem honorowym przedsięwzięcia było Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia i Agencja Badań Medycznych. 

Celem corocznej inicjatywy i towarzyszącej jej publikacji jest przede wszystkim przegląd technologii medycznych obecnych na rynku, a także analiza działań podejmowanych przez wysoko rozwinięte kraje Unii Europejskiej, w tym Polskę. W następnych latach twórcy planują skoncentrować się nad wykorzystaniem innowacji – między innymi w opiece nad pacjentem pediatrycznym, wsparciem badań przesiewowych czy walką z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak otyłość czy cukrzyca.  

– Kobiety w ciąży to wyjątkowa grupa pacjentek, które potrzebują wsparcia i opieki przez cały proces rozwoju płodu. Dzięki projektom takim jak Mother and Child Startup Challenge, który zainicjowaliśmy w Instytucie Matki i Dziecka, mam nadzieję, że innowacje wpierające kobietę w ciąży, np. zdalne monitorowanie tętna płodu, wpiszą się na stałe w ścieżkę prowadzenia ciąży. Ważne by popularyzować wykorzystanie technologii nie tylko w największych ośrodkach akademickich w Polsce, ale również w powiatowych i gminnych szpitalach, tak by zapewnić ten sam dostęp i standard opieki wszystkim pacjentkom. Raport jest dobrym początkiem i otwarciem dialogu z decydentami systemu ochrony w celu lepszej opieki nad przyszłymi pokoleniami pacjentów – na których zdrowiu i życiu zależy nam wszystkim najbardziej.tłumaczy dr hab. n. med. Tadeusz Issat, prof. Instytutu Matki i Dziecka.

Możliwości diagnostyczne dla ciężarnych

Bartłomiej Chmielowiec – Rzecznik Praw Pacjenta: – Dokument wskazuje czytelnikom na możliwości diagnostyczne, które jeszcze do niedawna wydawały się nieosiągalne. Z kolei przedstawione przez autorów rekomendacje są niezwykle cenne w kontekście potrzeb pacjentów i proponowanych rozwiązań systemowych. Raport daje też możliwość zapoznania się z niezwykłymi projektami, które imponują wysokim poziomem nowoczesności i dają nadzieję na podniesienie jakości udzielanych w Polsce świadczeń. Z kolei jakość dająca pacjentom poczucie bezpieczeństwa – stanowi integralną część praw pacjenta.

Analizując obowiązujące przepisy prawa, praktykę ich stosowania oraz występujące problemy natury organizacyjnej i społecznej autorzy opracowania wskazują możliwości zmian niezbędne do poprawy dostępności świadczeń zdrowotnych, jakości ich udzielania, świadomości społecznej w obszarze ciąży i związanej z nią opieką medyczną. Wspólnej dyskusji wymaga również potencjał i możliwości rozwoju innowacyjnych rozwiązań w obszarze ginekologii. Szczególną uwagę zwracają zdalne formy kontaktu z pacjentem, aplikacje dla przyszłych mam oraz zastosowanie nowych form przekazu, które w dobie rozwijających się komunikatorów społecznościowych, stwarzają interesujące możliwości na kontakt z pacjentami.

Troska o świadomość pacjentów

– Postęp digitalizacji medycyny w ostatnich kilku latach jest absolutnie rewolucyjny. Z olbrzymim zainteresowaniem i ekscytacją obserwuję te zmiany. Oczywiście, należy rozważyć szanse i zagrożenia tej elektronicznej rewolucji. Szanse to przede wszystkim budująca się świadomość naszych pacjentek poprzez powszechny dostęp do wiedzy medycznej. Pod warunkiem, że jest to rzetelnie przedstawiona im wiedza to jest to powód do wielkiej satysfakcji, że tak właśnie się dzieje. Gremia medyczne powinny dążyć do tego, aby ta świadomość pacjentów rosła we wszystkich dziedzinach medycyny. Jest jednak obawa, że współczesny doktor nie będzie umiał odpowiedzieć na rosnące wymagania i wiedzę pacjentek oraz potrzebę komunikacji poprzez aplikacje medyczne. Przecież to właśnie nasze pacjentki i ich potrzeby są największym motorem tego procesu. Ten doktor przyszłości będzie musiał umieć skonfrontować i urealnić zdobytą przez pacjenta wiedzę, uspokoić wynikające z tego lęki i obawy i poprzez partnerską rozmowę zadecydować wspólnie o optymalnym postępowaniu medycznym. W dobie digitalizacji medycyny to właśnie umiejętność empatycznej partnerskiej komunikacji będą największym atutem lekarzy – dr hab. n. med. Anna Kajdy, prof. Centrum Medycznego „Żelazna”.

Więcej o wyzwaniach i sugerowanych zmianach wpływających na standard opieki nad pacjentką w ciąży przeczytasz w raporcie podsumowującym Konkurs Mother and Child Startup Challenge.

Pełna publikacja dostępna do pobrania

 

Inne artykuły HealthTech:

Docplanner na zakupach w Polsce. Gigant przejmuje rodzimą firmę MyDr

Wrocławski startup NutriBox z finansowaniem od Scanderia Venture. Stworzy urządzenie do analizy stanu zdrowia

Naucz się rozpoznawać potrzeby i opowiadać o technologii. Tak zdobędziesz klienta korporacyjnego – Karolina Tkaczuk (AstraZeneca)