Miało być 140, wyszło 170 milionów euro: AENU zamyka fundusz dla startupów z technologiami energetycznymi

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Miało być 140, wyszło 170 milionów euro: AENU zamyka fundusz dla startupów z technologiami energetycznymi

Udostępnij:

AENU zamyka dziś swój pierwszy fundusz powyżej docelowej wielkości: planowano 140 milionów euro, a osiągnięto wynik 170 milionów euro. Koncentruje się na inwestycjach na wczesnym etapie transformacji energetycznej i gospodarki węglowej.

Poza inwestycjami, AENU ma na celu przyczynienie się do systemowej transformacji w kierunku #ImpactCapitalism, dostosowując wyniki finansowe do pozytywnego wpływu na klimat.

Przeciętna wysokość inwestycji ma wahać się od 1 do 4 milionów euro, koncentrując się głównie na fazie zalążkowej, ale także na fazie pre-seed i serii A. Przedstawiciele funduszu są szczególnie zainteresowani technologiami energetycznymi i gospodarką węglową – od technologii usuwania dwutlenku węgla po rynki emisji dwutlenku węgla. Priorytetowo koncentrują się na krajach niemieckojęzycznych, a także Wielkiej Brytanii, Danii i Szwecji. Fundusz zainwestował już w 26 spółek i zamierza wesprzeć łącznie około 35.

Czytaj także: Szukasz finansowania? Zobacz, które fundusze aktualnie inwestują (wrzesień 2024)

Do inwestorów funduszu należą inwestorzy instytucjonalni, np. EFI, Rentenbank, Bertelsmann, KfW Capital, a także niemieccy przedsiębiorcy i biura rodzinne, takie jak E.R. Capital Holding, którzy dostrzegli znaczenie inwestowania na przecięciu rynkowych zwrotów finansowych i wpływu na klimat.

Inwestowanie oparte na badaniach i Impact-as-a-Service

AENU stosuje podejście oparte na badaniach i nauce do opracowywania swoich tez inwestycyjnych. Wewnętrzny zespół prowadzi wiele projektów badawczych rocznie (tzw. „Deep Dives”) w określonych podkategoriach transformacji energetycznej i gospodarki węglowej. Ostatnie przykłady takich projektów obejmują m.in.

  • usuwanie dwutlenku węgla poprzez bezpośrednie wychwytywanie i mineralizację powietrza;
  • elastyczność energetyczną;
  • ryzyko klimatyczne i analitykę.

Około 70% aktywnych inwestycji AENU zostało pozyskanych w drodze outbound deal-sourcingu opartego na takich dogłębnych analizach. Firma publikuje swoje badania na swojej stronie internetowej, zapewniając założycielom i inwestorom wgląd w rynki i trendy technologiczne.

AENU pomaga założycielom swoich spółek portfelowych poprzez spersonalizowane wskazówki i porady dotyczące przedsiębiorczości w kwestiach strategicznych i operacyjnych. Taki mentoring świadczą doświadczeni przedsiębiorcy, którzy mają udokumentowane doświadczenie w budowaniu firm jednorożców i udanych wyjściach. Firma opracowała również ofertę Impact-as-a-Service, obejmującą np. pomiar wpływu, raportowanie wpływu, oceny cyklu życia (LCA), gotowość do CSRD i rozwój teorii zmian (TOC).

Czytaj także: