Spółka HealthHero jest rozwijana od jesieni 2019 roku i jest efektem współpracy domu inwestycyjnego Marcol i przedsiębiorcy Ranjana Singh. Natomiast Fernarzt istnieje od 2017 roku. Za pośrednictwem niemieckiej platformy można wypełnić formularz medyczny, który następnie jest przesyłany do lekarza, który na tej podstawie może wypisać receptę i wysłać ją do apteki lub wysłać lek do domu pacjenta.
Dzięki połączeniu sił obu firm powstała nowa usługa, która pozwala pacjentom na korzystanie z usług medycznych 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu za pośrednictwem czatu, rozmowy telefonicznej lub wideo. W usłudze dostępni są lekarze ogólni, psycholodzy, psychiatrzy oraz specjaliści. Produkt jest skierowany do firm ubezpieczeniowych i pracodawców.
– Świat się zmienił, ale opieka zdrowotna za nim nie nadąża. Digital może dostarczyć rozwiązania, które mogą to zmienić, jednak to jeszcze nie nastąpiło. Jesteśmy tutaj, aby to zmienić. To, co oferuje HealthHero, to w pełni holistyczna opcja opieki zdrowotnej. Łącząc cyfrową wygodę z prawdziwą ludzką wiedzą, możemy zapewnić konsultacje kliniczne od multidyscyplinarnego zespołu lekarzy rodzinnych, specjalistów, praktyków układu mięśniowo-szkieletowego i praktyków zdrowia psychicznego bez wychodzenia z domu przez pacjenta – powiedział cytowany przez serwis mobihealthnews.com Ranjan Singh.
Zdalne rozwiązania medyczne w Polsce
Rynek telemedycyny w ostatnich latach mocno się rozwinął. Natomiast pandemia koronawirusa dodała tej branży wiatru w żagle. W czasach gdy zachowanie dystansu społecznego jest bardzo ważne, rozwiązania medyczne dostępne online stały się bardzo potrzebne. Również na polskim rynku zrobiło się głośno o tego typu projektach.
Jednym z pierwszych projektów telemedycznych, które pojawiły się nad Wisłą jest Telemedi.co. Projekt został stworzony przez Piotra Słomaina i Pawła Sieczkiewicza. W 2014 roku firma pozyskała pierwszego inwestora i została uznana „Startupem tygodnia” w prestiżowym, zagranicznym magazynie WIRED. Natomiast w 2016 roku w polski startup zainwestował Docplanner.com, międzynarodowa platforma pozwalająca na umówienie się na wizytę u dowolnego lekarza.
Obecnie za pośrednictwem Telemedi.co udzielanych jest około 100 tys. zdalnych konsultacji miesięcznie w ponad 10 krajach na całym świecie, a lekarze dostępni na platformie mówią w 8 językach. Firma w maju tego roku podpisała umowę z operatorem Plus, na podstawie której firmy oferują klientom Plusa dostęp do lekarzy online bez limitu w ramach comiesięcznej opłaty abonamentowej.
Innym ciekawym rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę to startup StethoMe, który opracował system, który składa się z elektronicznego stetoskopu, dedykowanej aplikacji StethoMe oraz algorytmów AI. Za pośrednictwem takiego urządzenia można zdalnie wykonywać badanie płuc i serca. Rozwiązanie bardzo mocno wpisało się w potrzeby, wynikające z pandemii koronawirusa, zwłaszcza (co warto podkreślić) to jedyne takie rozwiązanie na świecie.
– Obecnie najmocniej koncentrujemy się na komercjalizacji rozwiązania i sprzedaży produktu. Nasze urządzenie pojawiło się już w Hiszpanii, Francji, gdzie współpracuje z platformami MaQuestionMedicale i Home Doctor. W Polsce trwa pilotaż w Centrum Medycznym PZU Zdrowie Warszawa Chmielna. Cel na najbliższe miesiące to systematycznie zwiększać wartość naszych kontraktów oraz pozyskiwać kolejnych klientów na całym kontynencie. Kryzys związany z pandemią Covid-19 uwypuklił natychmiastową potrzebę transformacji telemedycyny, którą umożliwia StethoMe – mówił Wojciech Radomski, CEO i współzałożyciel StethoMe.
Polacy myślą też o zdrowiu psychicznym. Małgorzata Głowacka-Pędras i Justyna Ryczko stworzyły portal Avigon.pl, który jako jedyny umożliwia odbycie konsultacji online anonimowo. Na platformie nie trzeba się rejestrować, wystarczy opłacić wizytę metodą BLIK. Połączenia wideo są szyfrowane.
– Zależało nam na tym by profesjonalne wsparcie psychologiczne było dostępne także dla osób z mniejszych miejscowości, ale i np. wykluczonych dotychczas przez jakikolwiek rodzaj niepełnosprawności – znoszenie barier, psychicznych, fizycznych, ale też tych finansowych to główna myśl, jaka towarzyszy nam od samego początku tworzenia platformy Avigon.pl – mówiła Małgorzata Głowacka- Pędras.
Jak widać medyczne rozwiązania online to nowy dział w tej branży, który bardzo mocno się rozwija. Jeszcze do niedawna ludzie podchodzi do tego typu rozwiązań z dystansem, oceniając je raczej, jako ciekawostkę. Jednak pandemia koronawirusa pokazała nam, że telemedycyna może bardzo dobrze działać i jak bardzo jest ona nam potrzebna.