Nestle wyda 1,5 mld franków na recykling i 250 mln franków zainwestuje w startupy

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

nestle

Udostępnij:

Nestle ma zamiar wydać ok.1,5 mld franków szwajcarskich (6 mln zł) na zmniejszenie zużycia plastiku i stworzenie obiegu zamkniętego do niekończącego się recyklingu tworzyw sztucznych. Koncern zapowiedział również, że zainwestuje 250 mln franków w startupy wprowadzające innowacje w obszarze zrównoważonych opakowań.

Firma Nestle 2 lata temu zobowiązała się, że w 2025 r. 100% opakowań jej produktów będzie zdatnych do recyklingu lub ponownego użycia.

Dzięki temu koncern chce zmniejszyć zużycie pierwotnych tworzyw sztucznych o 1/3.

Ekologiczne plany Nestle

Mark Schneider, prezes Nestle, uważa, że żaden plastik nie powinien trafić na wysypisko ani do środowiska. Zadbanie o to, aby tworzywa sztuczne z recyklingu nadawały się do pakowania żywności, stanowi ogromne wyzwanie dla branży spożywczej. Z tego powodu Nestle chce zmniejszyć zużycie plastiku, zbierać odpady z tego tworzywa, oraz stworzyć obieg zamknięty do niekończącego się recyklingu tworzyw sztucznych.

Poza tym koncern obiecuje, że pozyska 2 mln ton tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu i przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Na tym nie koniec. Firma postanowiła poszukać innowacji związanych z opakowaniami.  Do tych planów zalicza się nowe materiały, systemy wielokrotnego napełniania i rozwiązania w zakresie przetwarzania odpadów.

BioCellection uwalnia planetę od plastiku

Zalegający plastik jest ogromnym problemem na świecie. Startup BioCellection, należący do Mirandy Wang, planuje pozbyć się plastikowych odpadów zaśmiecających Ziemię.

Na całym świecie tylko 9% plastiku jest poddawane recyklingowi.

25-letnia Kanadyjka zajmie się recyklingiem polietylenu – najmniej możliwego do utylizacji rodzaju tworzywa sztucznego. Dzięki wykorzystaniu technologii chemicznej BioCellection przerobi plastik na odnawialne, wysokiej jakości chemikalia.

W wyniku obróbki chemikalia będzie można przekształcić w części samochodowe, ubrania lub elementy urządzeń elektronicznych.

Polacy z pomysłem na recykling

W zeszłym roku polski startup Deko Eko, który działaw obszarze gospodarki cyrkularnej – pozyskał 1 mln zł finansowania na realizację projektu wdrożenia platformy B2B2C na rynkach europejskich.

Dekoeko.com to platforma upcyklingowa. Firma tworzy ekosystem przetwarzający trudne do recyklingu materiały odpadowe w pełnowartościowe produkty. W jednym miejscu łączy ze sobą designerów, największe firmy i konsumentów, aby wspólnie budować gospodarkę cyrkularną.