NeuroSYS pozyskał ponad 3 mln zł. Wyszkoli pracowników przemysłowych dzięki AR

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

NeuroSYS

Udostępnij:

Firma technologiczna z Wrocławia otrzymała ponad trzy miliony złotych na rozwój systemu szkoleniowego dla pracowników przemysłowych wykorzystującego rozszerzoną rzeczywistość oraz analizę wizyjną.

Grant od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zostanie przeznaczony na opracowanie systemu wspierającego szkolenia praktyczne w zakładach produkcyjnych. Projekt potrwa do końca listopada 2023 roku, a jego całkowita wartość wynosi 5 481 245 zł.

Sztuczna inteligencja zamiast instruktorów?

Działanie programu będzie opierać się na automatycznej weryfikacji poprawności wykonywanych zadań oraz identyfikacji popełnianych błędów. W tym celu wykorzystana zostanie rzeczywistość rozszerzona, widzenie komputerowe (computer vision) oraz cyfrowe bliźniaki maszyn (digital twins).

Instrukcje i informacje zwrotne będą wyświetlane przed oczami kursantów wyposażonych w okulary AR, a weryfikacja będzie możliwa na podstawie danych zebranych przez kamery i czujniki zamontowane na wózku widłowym, placu manewrowym i przewożonym ładunku. Modele uczenia głębokiego będą estymować pozę człowieka i rozpoznawać sekwencje jego ruchów.

– W ramach projektu zbudujemy w pełni funkcjonalny, skalowalny i konfigurowalny system umożliwiający digitalizację i automatyzację szkoleń praktycznych dla operatorów wózków widłowych, odbywających się na placu manewrowym – mówi Tomasz Kowalczyk, CEO NeuroSYS.

Dzięki temu szkolenia będą mogły odbywać się przy minimalnym lub zerowym udziale instruktorów.

Efekty cyfryzacji w przemyśle

Celem projektu jest obniżenie kosztów szkoleń praktycznych i rozwiązanie problemu niskiej dostępności wykwalifikowanych trenerów. Co więcej, dzięki jednolitemu procesowi treningowemu, pracownicy wszystkich zakładów danej firmy będą mieli dokładnie taką samą wiedzę i umiejętności.

Cyfryzacja ułatwi także wprowadzanie zmian w szkoleniach, wynikających z potrzeby dalszej optymalizacji, wymiany sprzętu czy też uwarunkowań legislacyjnych. Komputerowa weryfikacja zadań szkoleniowych może zostać następnie wykorzystana do automatyzacji innych procesów, związanych np. z kontrolą jakości, poprawą bezpieczeństwa i ergonomii stanowisk pracy.

Przeczytaj również 👉 NeuroSYS pozyskał 5 mln zł na rozwój sztucznej inteligencji