Niemiecki startup Swobbee pozyskuje 2 miliony euro. Wśród inwestorów polski SpeedUp Energy Innovation

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Swobbee

Udostępnij:

Swobbee, berliński startup z obszaru Climate Tech będący dostawcą wypożyczanych baterii i stacji wymiany baterii dla mobilności miejskiej, pozyskał kolejne 2 mln euro w rozszerzonej rundzie serii A. Do grona dotychczasowych inwestorów dołączył polski fundusz SpeedUp Energy Innovation oraz oraz holenderski Stichting Clean Future Dividend Fund. Zespół wykorzysta pozyskany kapitał na zintensyfikowanie swoich działań w celu skalowania rozwiązania na kolejnych rynkach europejskich i pozaeuropejskich.

Działająca od 2017 roku spółka Swobbee, znana wcześniej jako GreenPack, tworzy rozwiązanie oparte na zintegrowanym hardware oraz software, oferujące stacje baterii wymiennych dla pojazdów elektrycznych. Tym samym zmniejszając barierę adaptacji innowacji z sektora elektromobilności poprzez budowę infrastruktury ładującej. Spółka zdecydowanie zwiększa potencjał rentowności większości podmiotów działających w obszarze mikromobilności współdzielonej, poprzez podniesienie możliwości wykorzystania lekkich pojazdów elektrycznych, wynikające z redukcji okresu, gdy pojazdy nie są użytkowane ze względu na konieczność ładowania baterii.

Oferowana przez firmę infrastruktura wymiennych akumulatorów, zdejmuje odpowiedzialność za fizyczny proces ładowania baterii z właścicieli urządzeń transportu osobistego czy też dostawców działających w tzw. modelu last mile delivery.

Przeczytaj również 👉 TIER Mobility uruchamia w Polsce swój pierwszy bateriomat

Rynek o wartości 500 mld euro

– Każda nasza stacja wyposażona jest w 8 do 30 slotów na baterie. Aktualnie oferujemy infrastrukturę do ładowania 8, a w krótce 10 rodzajów baterii, co w Europie pozwala nam na kompatybilność z około 70% obecnych na rynku lekkich pojazdów elektrycznych, czyli tzw. LEV wykorzystywanych przez podmioty z sektora współdzielonej mikromobilności jak i last-mile-delivery. Korzystając z naszego urządzenia właściciel lub zarządzający pojazdem w kilka minut wymienia pustą baterię na pełną i może kontynuować użytkowanie pojazdu, bez zbędnego przestoju – mówi Thomas Duscha, CEO i co-founder Swobbee.

Firma porusza się na rynku mikromobilności miejskiej, którego globalny potencjał rynkowy, według raportu McKinsey, szacowany jest na około 500 mld euro w 2030 roku. Z produktu Swobbee korzystają już takie firmy jak Tier, Onomotion, Bolt oraz Galp. Szacuje się, że rynek mikromobilności miejskiej będzie się rozwijał w perspektywie najbliższych 7 lat w tempie CAGR wynoszącym około 17,5%. Z czego największy segment tego rynku, bo aż 73%, obejmuje urządzenia z napędem elektrycznym.