Demencja to nieuleczalna choroba, która dotyka coraz więcej ludzi na świecie. Według raportu Światowej Organizacji Alzheimera ADI obecnie na świecie jest 55 mln chorych z demencją i szacuje się, że do 2050 roku ta liczba wzrośnie nawet 3-krotnie. Dane te przerażają.
Badania kliniczne wskazują, że czynniki, takie jak stan odżywienia, niedobory pokarmowe, stan nawodnienia, czy dysbioza wpływają na rozwój i postęp chorób neurozwyrodnieniowych. Nawet ok. 1/3 przypadków demencji można zapobiec wpływając na czynniki modyfikowalne, w tym żywienie. Kluczowe jest wczesne zapobieganie rozwojowi demencji, którego warunkiem jest kompleksowe podejście w celu dostarczenia odpowiedniej ilości składników bioaktywnych, szczególnie tych niedoborowych w zwykłej diecie.
Stąd pomysł startupu NutriDesign Lab na żywność funkcjonalną połączoną z nowoczesnym systemem informatycznym zapewniającym indywidualne wsparcie każdego pacjenta.
Nutridesign Lab to firma, która dzięki wsparciu platformy Hub of Talents 2, kreuje nowoczesną żywność funkcjonalną w celu poprawy zdrowia i profilaktyki chorób neurozwyrodnieniowych. W skład zespołu wchodzą dr hab. Sylwia Naliwajko oraz dr n. med. Justyna Moskwa posiadające bogate doświadczenie w badaniach składników aktywnych i jakości zdrowotnej żywności, które wykorzystują swoją wiedzę w praktyce. Ich wieloletnie doświadczenie naukowe poparte licznymi publikacjami w prestiżowych międzynarodowych czasopismach oraz współautorstwem opatentowanych rozwiązań jest gwarantem jakości oferowanych przez nie usług.
– Pracujemy nad kompleksowym wsparciem żywieniowym w zapobieganiu i terapii chorób neurodegeneracyjnych. Nikt nie wie, jak wyleczyć demencję, ale wiemy, jakie czynniki żywieniowe mogą jej zapobiegać lub hamować pogorszenie funkcji poznawczych w przebiegu choroby – stwierdza Sylwia Naliwajko, Prezes NutriDesign Lab.
Ideą startupu jest to, aby każdy miał dostęp do wsparcia żywieniowego i mógł jak najdłużej cieszyć się sprawnością intelektualną. Społeczeństwo się starzeje i zwiększa się liczba chorych z problemami z pamięcią. Bioaktywne składniki żywności są bezpośrednio wskazywane jako środki terapeutyczne we wczesnej prewencji neurodegeneracji oraz leczeniu upośledzenia funkcji poznawczych.
– Nasze rozwiązanie pomoże ludziom zachować jak najdłuższą sprawność pamięci, samodzielność i poczucie tożsamości. A u osób dotkniętych zaburzeniami poprawi jakość życia i spowolni postęp choroby – dodaje Justyna Moskwa, współzałożycielka NutriDesign Lab.
To przełomowa innowacja, której elementy łącznie nie są oferowane w ramach żadnego produktu ani usługi dostępnej nie tylko na rynku polskim, ale także zagranicznym. Obecnie nie ma rozwiązań opartych o synergiczne działanie systemu generującego spersonalizowane rekomendacje żywieniowe oraz uzupełnienie niedoborów żywieniowych w celu ograniczenia ryzyka rozwoju demencji.
Najbliższe plany
W najbliższym czasie zespół NutriDesign Lab zamierza uruchomić aplikację internetową NutriRate – Twój Bilans Żywieniowy w celu identyfikacji stanu odżywienia i indywidualnego zapotrzebowania każdej osoby.
– Aktualnie pracujemy nad prototypem nutraceutyku, który będzie wspomagał zapobieganie i terapię demencji. Planujemy także prowadzenie działań popularyzujących naukę o żywności i żywieniu oraz świadczenie usług z zakresu projektowania żywności funkcjonalnej – dodaje Sylwia Naliwajko.
Wsparcie Hub of Talents 2
W ramach inkubacji w projekcie Hub of Talents 2 startup otrzymał wsparcie marketingowe, prawne i księgowe. We współpracy z firmą programistyczną powstaje aplikacja. To również możliwość uczestnictwa w wielu szkoleniach, dzięki którym członkinie zespołu poszerzyły swoją wiedzę z zakresu biznesu.
– Dla nas osobiście Hub of Talents 2 to możliwość komercjalizacji naszej wiedzy w celu tworzenia produktów poprawiających jakość życia naszych klientów – mówią pomysłodawczynie startupu NutriDesign Lab.
Platforma startowa Hub of Talents 2 to projekt wspierający osoby z innowacyjnym pomysłem biznesowym, realizowany od 2019 r. przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny przy udziale 10 partnerów. Pomógł rozwinąć się 274 startupom. Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Startup GisE stworzył rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo antypodsłuchowe
Linguido wykorzystuje AI do automatycznego tworzenia spersonalizowanych materiałów do nauki języków