Zdjęcie główne artykułu by unsplash.com
Spider’s Web zapytał 15 przedstawicieli startupów, jak wyglądają zarobki w ich firmie. Z ankiety, którą przedstawił w artykule pt. Ile zarobisz pracując w polskim startupie? – raport Spider’s Web możemy dowiedzieć się, że mediana zarobków pracowników startupów średniego szczebla wyniosła ok 4,5 tysiąca złotych netto. Średnio zarabiali najczęściej od 3,5 do 6 tys. zł netto. W badaniu udział wzięli przedstawiciele m.in. ZnanegoLekarza, Growbotsa, Sotrendera, Migam.org czy Zortraxa. Poniżej wyniki ankiety.
Przedstawione wyniki dotyczyły jednak tylko piętnastu przedstawicieli, więc trudno nazywać je obrazem branży startupów. Dowodzą jednak temu, że coraz odważniej mówimy o zarobkach, choć nie zawsze są wysokie. Dowiedzieliśmy się tego już w 2012 roku, przeprowadzając badanie pt. Portret polskiego startupowca. O tym, jak na przestrzeni lat kształtowały się zarobki polskich przedsiębiorców internetowych możecie przeczytać poniżej. Z tekstu dowiecie się też, ile na startupach zarabiają inwestorzy.
Nie więcej niż 500 złotych miesięcznie
Pierwszy raz o zarobkach w polskich startupach pisaliśmy w 2012 roku. Przeprowadziliśmy wtedy wśród czytelników ankietę, na podstawie której powstał później Portret polskiego startupowca. Pokazaliśmy w nim, ile lat ma przeciętny przedsiębiorca internetowy, jakie ma wykształcenie, gdzie pracuje, i ile czasu poświęca na rozwój startupu. Nie omieszkaliśmy też zapytać badanych, ile zarabiają na startupach. Wtedy 51% z nich (a w badaniu wzięło udział 140 osób) odpowiedziało, że na startupie zarabia mniej niż 500 złotych miesięcznie.
Do tysiąca złotych miesięcznie zarabiało 5%, do dwóch tysięcy – 7%, do trzech – 10%, a do pięciu – 13%. Za odpowiedzią dotyczącą miesięcznych zarobków w wysokości od 5 do 10 tysięcy złotych opowiedziało się 11% ankietowanych, a za zarobkami powyżej 10 tysięcy złotych – 3% badanych. Wyniki mogły dziwić, bo wykazywały, że startupowcy zarabiają bardzo mało na swoich przedsięwzięciach. Trzeba jednak zaznaczyć, że większość zapytanych było zatrudnionych na etacie gdzieś indziej, więc startup robili „po godzinach”.
Rok później – nie lepiej
Rok później, w ankiecie na podstawie której powstał później kolejny portret polskiego startupowca udział wzięło 179 osób z branży. Wyniki nie okazały się jednak wcale lepsze od przedstawianych w 2012 roku. Wtedy 55% zapytanych powiedziało nam, że na startupie zarabia nie więcej niż 500 złotych miesięcznie. Od pięciuset do tysiąca złotych zarabiało 5% badanych, do półtora tysiąca – 2%, do trzech tysięcy – 9%, od trzech do pięciu tysięcy – 11%, a od pięciu do dziesięciu tysięcy złotych miesięcznie – 14% zapytanych.
Z ankiety dowiedzieliśmy się też, że 71% zapytanych (na próbie 179 ankietowanych) pracuje zdalnie nad swoim startupem i tworzy go najczęściej z osobami poznanymi w pracy. 66% badanych powiedziało nam, że nad własnym projektem spędza tyle samo czasu albo więcej niż na etacie. Prawie połowa tworzyła też biznes z własnych oszczędności, nie korzystając z innych metod finansowania projektu. Tak jak i w zeszłorocznej ankiecie tak i w tej z 2013 roku potwierdziło się też, że większość startupów powstaje po godzinach.
Tysiąc złotych miesięcznie
W 2014 roku również przygotowaliśmy ankietę, aby sprawdzić jak wówczas wyglądało środowisko startupowe od wewnątrz. Oprócz pytań dotyczących zarobków, dowiedzieliśmy się, ile czasu zajęło przedsiębiorcom rozpoczęcie prac nad startupem od wpadnięcia na pomysł jego stworzenia. Najcześciej mijało nie dłużej niż pół roku. O dziwo, badani zapytani o to czego najbardziej obawiali się przed rozpoczęciem pracy nad startupem – rzadko zaznaczali odpowiedź dotyczącą kosztów utrzymania pracowników.
Z Portretu polskiego startupowca 2014 wynikało, że 33% ankietowanych zarabia na pracy nad startupem do tysiąca złotych miesięcznie. Do dwóch tysięcy złotych zarabiało 9%, do trzech – również 9%, od trzech do pięciu – 18%, od pięciu do dziesięciu tysięcy złotych – 15%, a powyżej dziesięciu tysięcy złotych miesięcznie 14% zapytanych. W badaniu wzięło udział 65 osób, 61% z nich to szefowie projektu, a 15% product managerzy, najczęściej w wieku od 26 do 30 lat.
Zarobki polskich inwestorów
W ubiegłym roku zrezygnowaliśmy z tworzenia portretu polskiego startupowca i skupiliśmy się na tym, ile zarabiają osoby wokół. Przygotowaliśmy wtedy artykuł pt. Wiemy, ile zarabiają startupowcy. Opisaliśmy w nim zarobki pracowników Buffera i Twittera. Zapytaliśmy też polskich inwestorów o to, ile zarabiają na inwestowaniu w startupy. Przeprowadziliśmy mini-ankietę, z prośbą o anonimowe odpowiedzenie na kilka pytań dotyczących ich zarobków. Próba osób, które zdecydowały się wziąć w badaniu była niestety niska.
Na dwadzieścia zapytań tylko pięć inwestorów zdecydowało się podzielić informacjami dotyczącymi tego, ile zarabiają. Z powodu niskiej liczby ankietowanych, wyniki nie można uznać za przedstawiające dokładnie polską branże inwestycyjną. Na pytanie, ile w poprzednim miesiącu (czerwiec 2013) zarobili dwóch odpowiedziało, że od 15 do 20 tysięcy złotych, a pozostali nie więcej niż 15 tysięcy złotych. Okazało się, że ci co zarobili najwięcej inwestowali też w inne branże niż w startupy.
Pieniądze budują zaufanie
Na przełomie roku 2015/2016 zauważyliśmy ciekawy trend wśród polskich startupowców. Coraz częściej w podsumowaniach rocznych śmiało ujawniali, ile ich firma zarobiła na swej działalności. Tłumaczyli to tym, że chwalenie się wynikami buduje zaufanie wśród potencjalnych kontrahentów, dlatego zdecydowali się poinformować obserwatorów, ile firma przyniosła dochodu i ile zarobiła na świadczeniu swoich usług. Cieszy też to, że coraz częściej widzimy widełki płacowe w ofertach pracy.
Może jest jeszcze za wcześnie, by otwarcie mówić o zarobkach w polskich startupach? Bo o ile o zarobkach pracowników mówią twórcy firm internetowych, które już przekroczyły próg rentowności, rzadko można spotkać startup, który podzieli się tym, ile płaci współtwórcom projektu na wczesnym etapie rozwoju. Z drugiej strony, jak mówić o pieniądzach, skoro rzadko który polski startup zarabia od pierwszych dni po premierze?