Obniżamy koszty uzdatniania wody – Mohamed Labadi (CircuTech)

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

CircuTech

Udostępnij:

Rozmawiamy z uczestnikiem tegorocznej edycji konferencji technologicznej Infoshare – dyrektorem ds. innowacji w CircuTech. Mohamed Labadi, o którym mowa, opowiada nam o problemie uzdatniania wody oraz rozwiązaniu, które opracował jego startup.

Co oferujecie?

Oferujemy nanomembrany odwróconej osmozy, które wydajniej i efektywniej odsalają wodę i oczyszczają ścieki. Używamy przełomowych materiałów nanostrukturalnych oraz sprawdzonej w przemyśle technologii mikrofluidycznej i polimerowej do opracowania i produkcji cienkowarstwowych nanokompozytów i membran fluidycznych, które obniżają koszty uzdatniania wody i rozwiązują szereg problemów, w tym związanych z obecnością mikrozanieczyszczeń organicznych (OMP) w wodzie i ściekach czy odzyskiwaniem cennych zasobów ze ścieków i solanek wytwarzanych przez przemysł przetwórczy.

Kto wchodzi w skład zespołu i jakie macie doświadczenie?

Nasz zespół składa się z doświadczonych specjalistów o różnych umiejętnościach i wykształceniu. Współzałożyciele mają wyższe stopnie naukowe (magisterskie, doktoranckie i doktoranckie z habilitacją) w dziedzinie nauki i technologii membran, nanotechnologii i mikro/nanofluidyki oraz kilkuletnie doświadczenie w obszarze badań i innowacji związanych z nanofiltracją, nanofluidyką, separacją i nanoczujnikami.

W naszym zespole znajdują się również eksperci w dziedzinie materiałoznawstwa, chemii polimerów, mikroprzepływów, rozwoju biznesu i sprzedaży z bogatym doświadczeniem zawodowym w sektorach technologii wody i oczyszczania ścieków.

Skąd wziął się pomysł na startup? Jak wyglądały początki waszej działalności?

Pomysł na CircuTech powstał podczas studiów magisterskich, gdy pisałem pracę magisterską oraz wynikł z naszych badań doktoranckich, w których chcieliśmy zmierzyć się z kilkoma „powiązanymi” wyzwaniami dotyczącymi niedoboru wody na świecie, globalnego kryzysu zanieczyszczenia wody, gospodarki o obiegu zamkniętym i braku surowców. Chcieliśmy opracować niedrogie i zrównoważone rozwiązania tych problemów.

Nasze początki były trudne, ponieważ musieliśmy zdobywać granty publiczne i fundusze zalążkowe, opracowywać i testować naszą technologię oraz nawiązywać partnerstwa i współpracę.

Na jakim etapie rozwoju waszego przedsiębiorstwa jesteście?

Obecnie jesteśmy na wczesnym etapie rozwoju naszej firmy, mamy działający prototyp i nadal pracujemy w obszarze badań i rozwoju. Prowadzimy 3 udane projekty pilotażowe w Holandii, Hiszpanii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Co jest wyjątkowego w waszej ofercie? Czym różnicie się od konkurencji?

Wyjątkowe jest nasze skupienie na nanomembranach odwróconej osmozy, które są opłacalne, zrównoważone i odpowiadają na kilka wyzwań związanych z uzdatnianiem wody, w tym dotyczących usuwania mikrozanieczyszczeń organicznych. Nasza technologia promuje również obieg zamknięty i odzyskiwanie zasobów, co odróżnia nas od konkurencji.

Kto jest waszą potencjalną konkurencją?

Nasza potencjalna konkurencja to znane firmy zajmujące się uzdatnianiem wody, które wykorzystują tradycyjne membrany i inne technologie. Jednak nasze membrany nanokompozytowe i fluidyczne oferują w stosunku do tych tradycyjnych kilka korzyści, w tym większą wydajność i efektywność, sprzyjanie zrównoważonemu rozwojowi i odzyskiwaniu zasobów.

Jaki jest wasz model biznesowy i kto jest waszym głównym klientem? Czy otrzymujecie już płatności od klientów?

Nasz model biznesowy obejmuje sprzedaż naszych membran firmom zajmującym się uzdatnianiem wody i gminom, a także licencjonowanie naszej technologii. Zapewniamy również „inteligentną platformę uzdatniania wody” o nazwie WaterXpert, która zawiera platformę symulacyjną i narzędzia programowe do różnych technologii uzdatniania pozwalające przewidywać wydajność, obliczać szybkość uzdatniania, analizować pożądany łańcuch uzdatniania oraz oceniać techniczną i ekonomiczną wykonalność uzdatniania łańcuchów w różnych gałęziach przemysłu przetwórczego.

Jesteśmy już na etapie podejmowania współpracy z kilkoma klientami i partnerami (Wetsus (Holandia), Forsmark (Szwecja), Dubai Electricity & Water Authority – DEWA (ZEA)). Prowadzimy rozmowy z wieloma potencjalnymi klientami w Holandii, Polsce, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Belgii, Kanadzie i Singapurze.

Skąd wzięliście środki na start?

Początkowo uzyskaliśmy fundusze z dotacji rządu holenderskiego i z programów finansowania UE (Innovation Credit Scheme, Dutch Good Growth Fund (DGGF), finansowanie weryfikacji poprawności projektu (VFF) i Horizon Europe). Otrzymaliśmy również rundę finansowania zalążkowego od 2 holenderskich aniołów biznesu.

Koszty rozwoju naszej technologii były znaczne, a fundusze zostały przeznaczone na materiały, prototypy, sprzęt, opracowanie oprogramowania, badania i rozwój.

Jak planujecie dalej finansować projekt?

Planujemy pozyskać dodatkowe środki od inwestorów (runda serii A) i granty publiczne oraz zawrzeć partnerstwa w celu sfinansowania naszych bieżących badań i rozwoju, a także działań marketingowych i sprzedażowych.

Chcecie działać na rynku lokalnym czy od razu dążycie do wejścia na rynek globalny? I dlaczego?

Naszym celem jest działanie na rynku globalnym, ponieważ zapotrzebowanie na zrównoważone i przystępne cenowo rozwiązania do uzdatniania wody nie ogranicza się do konkretnego regionu czy kraju. Wierzymy, że nasza technologia może wywrzeć znaczący wpływ na całym świecie.

Czy możecie już pochwalić się jakimiś ciekawymi danymi liczbowymi?

Mamy kilka obiecujących danych z naszych testów i badań pilotażowych, w tym wyniki świadczące o lepszej wydajności membrany, wyższe wskaźniki usuwania zanieczyszczeń i odzyskiwania zasobów. Pozyskaliśmy 3 klientów w 3 krajach, a także prowadzimy rozmowy z potencjalnymi klientami i partnerami, co wskazuje na zapotrzebowanie rynku na naszą technologię.

Jakie macie plany rozwojowe? Czego najbardziej potrzebujecie w tym momencie?

Nasze plany rozwoju obejmują zwiększenie skali produkcji i testowanie membran w różnych scenariuszach związanych z rzeczywistymi wyzwaniami w obszarze pewnych zastosowań przemysłowych, w których konieczne jest uzdatnianie wody. Potrzebujemy funduszy, partnerów i współpracowników, aby osiągnąć te cele.

Czy dostrzegacie jakieś czynniki, które mogą spowodować upadek waszej firmy?

Jednym z czynników, które mogą spowodować upadek naszej działalności, jest brak popytu na rynku lub przeszkody regulacyjne. Mamy doskonałe informacje zwrotne z rynku i zauważyliśmy, że istnieje duże i pilne zapotrzebowanie na naszą technologię i innowacje. Nieustannie monitorujemy obowiązujące regulacje, aby spełniać standardy i normy branżowe oraz odpowiednio dostosowywać naszą technologię i strategię biznesową.

Czy otrzymaliście jakieś inne nagrody, a może półfinał konkursu Infoshare Startup Contest to dopiero początek?

Nie otrzymaliśmy jeszcze żadnych innych nagród, ale bycie półfinalistą konkursu Infoshare Startup Contest jest dla nas znaczącym osiągnięciem i liczymy na dalsze uznanie i wsparcie w przyszłości.

Konferencja Infoshare 2023 – festiwal społeczności napędzanej technologią!

Infoshare 2023 – największa konferencja technologiczna w CEE, łącząca najnowsze rozwiązania technologiczne z biznesem. Co roku w wydaunziu biorą udział tysiące uczestników, w tym startupy, inwestorzy, przedstawiciele korporacji, programiści i marketerzy. Tegorocznej edycji towarzyszyło aż 9 scen tematycznych, blisko 200 czołowych prelegentów z całego świata, innowacyjne firmy i rozwiązania prezentowane w strefie Expo, a także aż 6 imprez, będących okazją do biznesowego networkingu. Podczas Infoshare 2023 poznaliśmy zwycięzców Startup Contest, którzy otrzymali 30 tys. euro w gotówce i udział w InCredibles – programie akceleracyjnym Sebastiana Kulczyka.

Przeczytaj również

 

MamStartup jest patronem medialnym Infoshare