Na zdjęciu: Sebastian Kulczyk, CEO InCredibles | fot. materiały prasowe
Polska
1. Sebastian Kulczyk zainwestuje w polskie startupy
– Brakuje na naszym rynku inwestorów, którzy wyłożą pieniądze na niezbyt sformalizowanych zasadach. Niewielu jest inwestorów, którzy po prostu spojrzą na człowieka i powiedzą: kurczę, lubię go, wierzę w niego – tak w poniedziałek Sebastian Kulczyk zapowiedział otwarcie nowego akceleratora. InCredibles ma wprowadzić nowe zasady na rynku. Partnerami akceleratora są Fundacja Startup Poland i Campus Warsaw.
2. 10 startupów trafiło do programu akceleracyjnego od Google’a
Campus Residency (akcelerator stworzony przez Campus Warsaw) ogłosił zamknięcie naboru do programu akceleracyjnego. W tej inicjatywie wspieranej przez Google, polskie startupy będą miały okazję przez sześć miesięcy współpracować z ekspertami. Da im to możliwość skupienia się na swojej działalności, jednocześnie oferując dostęp do specjalistycznej wiedzy mentorów i ekspertów Campusu oraz darmową przestrzeń do pracy.
3. Życie przepełnione technologiami. Jak pomagają nam w życiu?
Tego dowiedzieli się uczestnicy tegorocznej edycji konferencji Impact’17. Podczas spotkania w Krakowie, reprezentanci koncernów technologicznych (m.in. Microsoftu, Ubera i Samsunga) oraz czołowi startupowcy opowiedzieli o biznesowej rywalizacji w warunkach nowej gospodarki. Dyskusje odbyły się w ramach 12 ścieżek tematycznych dotyczących m.in. fintech, e-commerce czy przedsiębiorczości.
http://www.forbes.pl/nowe-wyzwania-swiata-nowych-technologii,artykuly,212928,1,1.html
4. Nowy fundusz na polskim rynku. TDJ Pitango chce zainwestować 210 mln złotych
TDJ Pitango Ventures powstał w oparciu o potencjał polskiej firmy inwestycyjnej TDJ oraz izraelskiego funduszu Pitango Venture Capital, przy wsparciu środków publicznych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jak czytamy w komunikacje, TDJ Pitango to komercyjny fundusz VC, którego budżet wynosi 210 mln zł. Jego celem są inwestycje w innowacyjne polskie firmy prowadzące działalność w obszarze nowoczesnych technologii, które mają szansę na rozwój w skali globalnej.
5. Polski startup z 4,6 mln złotych inwestycji. Inwestorem nowy fundusz FIDIASZ
FindAi® pozyskał 4,6 mln złotych na stworzenie innowacyjnej platformy kredytowej. – Platforma kredytowa FinAi® będzie pierwszym tego typu rozwiązaniem na polskim rynku, które pozwoli skutecznie połączyć potrzebę klienta w digitalu i potrzeby sektora bankowego – zapowiedział Rafał Czernik, CEO FinAi®. Inwestorem w spółce został nowy fundusz inwestycyjny FIDIASZ z kapitałem blisko 200 mln złotych.
6. Sześć polskich spółek otworzyło fundację na rzecz rozwoju gospodarki cyfrowej
Dirlango, Ghelamco, MCI Capital, Onet – RAS Polska, Polpharma oraz T-Mobile Polska powołały fundację Digital Poland, której celem będzie promowanie i wspieranie rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce. Jak czytamy w komunikacie: “Fundacja będzie skupiała firmy, samorządy i ośrodki akademickie. Wspierała budowanie pełnego ekosystemu niezbędnego do rozwoju cyfrowych innowacji oraz projekty w tych obszarach w których Polska ma szansę być konkurencyjna na globalnych rynkach.”
7. VR Visio nawiązał współpracę z chińskim kontrahentem
Firma VR Visio, z siedzibą w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, zajmująca się produkcją oprogramowania w technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, wygrała kolejny przetarg na dalekim wschodzie deklasując chińskich konkurentów. Zakończył się już pierwszy etap prac. Wartość kontraktu wynosi 65 tys. dolarów za prototyp, pokazujący potencjał gry. Po jej prezentacji dojdzie do kolejnej transzy.
Świat
1. Bill Gates, Reid Hoffman i Sam Altman inwestują 30 mln dolarów w portal do tworzenia petycji
– Change.org pomaga stworzyć świat, w którym nie potrzeba zatrudniać lobbystów do promowania danej idei – mówił Reid Hoffman, założyciel LinkedIn i jeden z inwestorów portalu Change.org. Za pomocą tego serwisu utworzymy petycję na dowolny temat i zbierzemy wspierających. W portal zainwestowali także: Bill Gates (współzałożyciel Microsoftu) oraz Sam Altman (Prezes Y Combinatora). Jedna z petycji użytkowników portalu dotyczyła ukarania Janusza Korwina-Mikke za słowa mówiące o tym, że kobiety są słabsze niż mężczyźni. Petycję podpisało 120 tys. użytkowników Change.org.
2. 75 milionów dolarów dla startupu sprzedającego materace
Casper pozyskał kolejną rundę finansowania. Za pomocą tego startupu możemy z poziomu strony internetowej i aplikacji zamówić materac do spania. Ten po dostarczeniu i przetestowaniu przez 100 nocy możemy zwrócić. W Casper 75 milionów dolarów właśnie zainwestowała firma Target, która kilka tygodni temu zaproponowała firmie wykupienie wszystkich udziałów. Target zaoferował miliard dolarów, ale założyciele Caspera nie byli zainteresowani ofertą. Chętnie jednak wzięli pieniądze na rozwój firmy.
https://techcrunch.com/2017/05/25/target-just-gave-casper-75-million/
3. 80 milionów dolarów dla startupu do zamawiania jedzenia
W Indiach portale pozwalające zamówić dowolną potrawę wraz z dostawą do domu wzbudzają ogromne zainteresowanie użytkowników. Dlatego konkurencja na rynku jest duża i dlatego ciągle potrzeba pieniędzy na walkę z nią. Z takiego założenia wyszli twórcy oraz inwestorzy Swiggy, którzy właśnie zamknęli rundę E finansowania. Zebrali 80 milionów dolarów. Niedawno Swiggy zmusiło kilku mniejszych konkurentów do odejścia z rynku. Odstąpić od indyjskiego rynku musiała też spółka z międzynarodowym kapitałem – Zomato.
https://www.techinasia.com/swiggy-scooped-80m-naspers
4. Salesforce uruchamia własny fundusz inwestycyjny
50 milionów dolarów – tyle Salesforce chce przeznaczyć na inwestycję w startupy z dziedziny “cloud consultingu”. SI Trailblazer Fund, bo tak nazywa się fundusz założycieli Salesforce’a, będzie szukał na rynku ciekawych przedsięwzięć godnych inwestycji. Przy okazji pochwalił się pierwszymi spółkami w swoim portfolio:7Summits, Arxxus i ATG. Inwestor ma zamiar pomóc w rozwoju startupów, udzielając im drogocennych porad i poprawiając ich wyniki dotyczące sprzedaży.
https://www.salesforce.com/company/news-press/press-releases/2017/05/170531.jsp
5. Były CEO Mozilly zebrał 35 mln dolarów w 30 sekund
Ta przeglądarka internetowa ma być szybsza i bezpieczniejsza od innych. Tak przekonywał były CEO przeglądarki Mozilla. Brendan Eich, CEO Brave, zaprezentował swój pomysł na biznes i przekonał inwestorów w ciągu 30 sekund. Co ciekawe, pieniądze zebrał w nowym modelu, który polega na pozyskaniu funduszy od mikroinwestorów operujących bitcoinami. Ci zainwestowali w nowy biznes Eicha 35 milionów dolarów.
https://techcrunch.com/2017/06/01/brave-ico-35-million-30-seconds-brendan-eich/