Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.
Półprzewodniki to kluczowy element nowoczesnego przemysłu elektronicznego. Komponenty wykorzystujące półprzewodniki są wykorzystywane w wielu różnych obszarach – jako elementy podzespołów elektronicznych w urządzeniach wszelkiego typu – od elektroniki domowej, przez sprzęt AGD, po motoryzację, przemysł kosmiczny, komputery czy robotyczne rozwiązania stosowane w przemyśle produkcyjnym. Materiały półprzewodnikowe znajdują się na samym dole wielkiej piramidy technologicznej, tworzonej przez łańcuchy dostaw – od materiału, przez komponenty do gotowego urządzenia, aż po sterujące nim oprogramowanie.
Nie dziwi więc fakt, że zachwianie się branży półprzewodnikowej utrzymującej całą tę konstrukcję, czy ryzyko skumulowania produkcji półprzewodników w Azji spowodowało panikę w światowym przemyśle zaawansowanych technologii. Stało się tak pewnie dlatego, że z półprzewodnikami jest jak z wodą: póki jest, mało kto zastanawia się, skąd się bierze i nie mówiąc już o inwestowaniu w to dobro, aby zapewnić jego obecność w kolejnych latach. Taka inwestycja jest kosztowna, trudna do realizacji, a korzyści z jej realizacji pojawiają się po wielu latach, więc zwyczajnie ani inwestorom, ani politykom, którzy działają w innych jednostkach czasu, nie opłaca się uruchamianie i finansowanie takich projektów. Obecnie obserwujemy jak zachwianie pewności powszechnego dostępu powoduje, że stajemy w obliczu światowego kryzysu.
Stabilny łańcuch dostaw
Na tym przykładzie widać, że aby móc budować stabilnie rozwijającą się innowacyjną gospodarkę, niezbędny jest pewny dostęp do całego łańcucha dostaw, w szczególności do materiałów półprzewodnikowych.
Świadomość niedoboru firm technologicznych zajmujących się wytwarzaniem materiałów półprzewodnikowych nie tylko w Polsce, ale także w Unii Europejskiej była dla nas jednym z argumentów do założenia spółki QNA Technology.
Jesteśmy startupem zajmującym się właśnie technologią syntezy półprzewodnikowych nanomateriałów – kropek kwantowych. Opracowywana przez nas technologia ma szansę stać się do pewnego stopnia odpowiedzią na deficyt półprzewodników na rynku globalnym. W naszym laboratorium pracujemy również nad tuszami na bazie kropek półprzewodnikowych, co umożliwia drukowanie półprzewodników, które zastąpić mogą w przyszłości stosowane obecnie drogie i skomplikowane procesy depozycji próżniowej.
Prowadzone przez nas prace nad tuszami półprzewodnikowymi są odpowiedzią na światowy trend rozwoju technologii druku materiałów, co pozwala istotnie obniżyć zarówno koszty produkcji urządzeń optoelektronicznych, jak i zużycie materiałów, a także poprawić aspekty ekologiczne procesu produkcyjnego oraz otworzyć nowe możliwości aplikacyjne dla materiałów półprzewodnikowych.
Skupiamy się na rozwoju kropek i tuszów kwantowych emitujących w zakresie światła niebieskiego, co ma niezwykle istotne znaczenie i jest jednym z największych wyzwań podmiotów działających w branży koloidalnych kropek kwantowych. Niebieskie kropki to bowiem materiał bardzo trudny do uzyskania, gdy mowa o jego wykorzystaniu komercyjnym. Materiał ten poszukiwany jest przede wszystkim przez branżę wyświetlaczy, lecz nie tylko. Codziennych wyzwań zarówno tych technologicznych, jak i biznesowych czy organizacyjnych nam więc nie brakuje. I tak było także w mijającym roku.
Otrzymaliśmy dofinansowanie od NCBiR
W 2021 r. mocno zintensyfikowaliśmy nasze działania badawcze i rozwoje (B+R). Podpisaliśmy umowę na realizację projektu PureBlue.dots, którego wartość szacowana jest na 9,3 mln zł. Na ten cel otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 6,2 mln zł w ramach organizowanego przez NCBiR konkursu „Szybka ścieżka”. Pozyskaliśmy również od inwestorów zewnętrznych kapitał na rozwój naszego biznesu, o czym dokładniej będziemy informowali już niebawem.
W ciągu ostatniego roku znacząco poszerzyliśmy także nasz zespół – przede wszystkim wzmacniając nasz dział B+R. Uruchomiliśmy także rekrutacje na stanowiska menadżerskie oraz rozpoczęliśmy proces przekształcenia prawnej formy prowadzenia naszej działalności w spółkę akcyjną.
Wejdziemy na NewConnect w 2022 roku
Przed nami kolejne wyzwania. Przede wszystkim, mimo pandemicznych trudności, planujemy osiągnięcie kolejnych kroków milowych związanych z rozwojem niebieskich kropek kwantowych. Powierzchnia naszych laboratoriów już wkrótce istotnie (niemal dwukrotnie) się powiększy. Dodatkowo zamierzamy dalej rozwijać nasz dział B+R rekrutując kolejne osoby oraz powiększyć skład zarządu spółki. W kolejnym roku planujemy także debiut naszej spółki na NewConnect, z czym wiąże się duża liczba czekających na nas działań formalno-organizacyjnych.
–
Autor: Artur Podhorodecki, CEO QNA Technology