PKO Bank Polski i Accelpoint wybrały 15 startupów, które wezmą udział w Poland ClimAccelerator

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

pko bank polski

Udostępnij:

PKO Bank Polski i Accelpoint zakończyły nabór startupów do programu akceleracyjnego „Poland ClimAccelerator”. W kolejnym etapie piętnaście najbardziej perspektywicznych startupów z obszaru greentech otrzyma możliwość akceleracji swoich rozwiązań, z czego dwanaście będzie miało możliwość rozwoju swoich produktów wspólnie z PKO Bankiem Polskim.

– PKO Bank Polski wspiera przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i angażuje się w rozwój innowacyjnych narzędzi, które mogą w tym pomóc. W trakcie naboru do programu akceleracyjnego „Poland ClimAccelerator” wspólnie z Accelpoint przeanalizowaliśmy blisko setkę zgłoszeń, spośród których wybraliśmy te, które naszym zdaniem mają największy potencjał na wyskalowanie i osiągnięcie sukcesu. Liczymy, że dzięki tej współpracy uda się nam lepiej wykorzystać nasz potencjał do wdrażania innowacji w obszarze zielonych technologii i wspólnie ze start-upami rozwinąć narzędzia do rozwiązywania ponadczasowych wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi
– powiedział Marek Myszka, Dyrektor Biura Innowacji PKO Banku Polskiego.

Przeczytaj również 👉 PKO Bank Polski wspiera budowę pierwszej wielkoskalowej farmy solarno-wiatrowej w Polsce o mocy ponad 200 MW

15 startupów z Poland ClimAccelerator

Wśród zgłoszonych do programu pomysłów przeważały rozwiązania z sektorów, takich jak czysta energia, szeroko pojęte zwiększanie efektywności energetycznej, zielony transport, czysty przemysł, zarządzanie i oczyszczanie wody, green finance, usprawnienia w rolnictwie, czy dekarbonizacja. Liczną grupę stanowiły startupy wspierające redukcję gazów cieplarnianych poprzez wykorzystanie zaawansowanych narzędzi analitycznych do mierzenia i raportowania, a następnie ograniczania emisji CO2 m.in. poprzez efektywniejsze zarządzanie energią.

Zobacz filmową relację zPodsumowania naboru start-upów do „Poland ClimAccelerator”.

Istotna część zgłoszeń dotyczyła także narzędzi ułatwiających firmom wdrożenie idei zero-waste do swojej działalności operacyjnej. Jednym z takich rozwiązań jest np. ekosystem cyrkularny, zaprojektowany z myślą o zrównoważonej konsumpcji produktów FMCG, którego głównymi celami są zmniejszenie ilości produkowanego plastiku oraz ochrona środowiska. Bankowi eksperci zwrócili także uwagę na narzędzie ułatwiające włączenie ryzyka klimatycznego do analiz ryzyka w instytucjach finansowych oraz na system rolnictwa precyzyjnego, który wspiera rolników w podejmowaniu decyzji, tak aby dostarczać wysokiej jakości produkty i pozytywnie wpływać na środowisko.

W trakcie naboru, bankowi eksperci z poszczególnych obszarów biznesowych spotkali się z przedstawicielami startupów i ocenili blisko sto zgłoszonych rozwiązań. Wybierając te najlepsze, zwracali uwagę nie tylko na możliwości ich implementacji w samym banku, ale także na potencjał wykorzystania narzędzi u klientów biznesowych PKO Banku Polskiego. Istotną cechą, która była brana pod uwagę podczas selekcji było, oprócz końcowego wpływu na poprawę stanu środowiska naturalnego, także stwarzanie bodźców biznesowych do podejmowania ukierunkowanych na ten cel działań.

W kolejnym etapie programu udział wezmą następujące startupy:

  1. AgronetPRO,
  2. Beholder,
  3. Connect Earth,
  4. Ecobean,
  5. H+H Labs,
  6. Insignes Labs,
  7. Listny Cud,
  8. Maas Loop,
  9. Nanosci,
  10. Plan Be Eco,
  11. Redigo Carbon,
  12. RadicalZero,
  13. Solwena,
  14. TerGo,
  15. VivaDrive.

Założenie Poland ClimAccelerator

– Program akceleracyjny skoncentrowany na wyzwaniach klimatycznych postanowiliśmy potraktować priorytetowo. Mamy pełną świadomość, że Polska pod względem wyzwań klimatycznych plasuje się w niechlubnym europejskim peletonie i sytuacja ta wymaga radykalnych działań na wielu poziomach. Z drugiej zaś strony obracając się w środowisku startupów cały czas trafiamy na wspaniałe rozwiązania technologiczne, które aż proszą się o implementację na szeroką skalę. Wykorzystując nasze doświadczenie oraz kontakty postanowiliśmy podjąć tę rękawicę i przyjąć na siebie rolę podmiotu, który stworzy największy i najbardziej rozwinięty program klimatyczny w Europie Środkowo-Wschodniej. Osiągnięcie tego celu byłoby niemożliwe w pojedynkę, dlatego jesteśmy niezmiernie wdzięczni naszym partnerom, za to, że postanowili wesprzeć nas w tym zadaniu – podkreśla Maciej Kołtoński, Head of Communications w Accelpoint

„Poland ClimAccelerator” jest częścią globalnej sieci EIT Climate-KIC dedykowanej wspieraniu rozwoju startupów klimatycznych. Dzięki wsparciu tej organizacji, startupy klimatyczne na całym świecie pozyskały już finansowanie przekraczające 2 miliardy Euro. Program akceleracyjny wystartował na polskim rynku jesienią 2022 roku. Ma on na celu akcelerację biznesową najbardziej perspektywicznych, prośrodowiskowych technologii z obszarów zrównoważonego rozwoju.

Dzięki udziałowi w 5-miesięcznym programie akceleracyjnym wybrane startupy uzyskają dostęp do międzynarodowej sieci inwestorskiej oraz do społeczności branżowych ekspertów i mentorów. Ponadto, najlepsze z nich dostaną szansę na sfinansowanie testów technologicznych we współpracy z PKO Bankiem Polskim, a co za tym idzie będą miały możliwość faktycznego wdrożenia swojego rozwiązania oraz pozyskania kolejnych klientów.

Organizatorem programu jest Accelpoint, akcelerator technologiczny, który od 2018 roku wsparł w rozwoju blisko 100 startupów. Alumni programów akceleratora pozyskali łącznie finansowanie przekraczające 100 mln Euro. Głównym partnerem programu jest PKO Bank Polski. Wśród partnerów znalazły się również takie organizacje jak m.in. EIT InnoEnergy, HubSpot, kancelaria Wardyński i Wspólnicy, czy Freespace Warsaw.

Przeczytaj również 👉 Przepraszam, którędy do Azji? Maciej Majewski, CEO Accelpoint o przybliżaniu rynku singapurskiego