Rusza pierwsza edycja „Poland ClimAccelerator”. PKO Bank Polski i Accelpoint poszukują zielonych technologii

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Rusza pierwsza edycja „Poland ClimAccelerator”. PKO Bank Polski i Accelpoint poszukują zielonych technologii

Udostępnij:

Globalna sieć EIT Climate-KIC dedykowana wspieraniu rozwoju startupów klimatycznych otwiera się na rynek polski. Rusza nabór do pierwszej edycji programu mającego na celu akcelerację biznesową najbardziej perspektywicznych, prośrodowiskowychtechnologii
z obszarów zrównoważonego rozwoju. Operatorem programu jest akcelerator technologiczny Accelpoint, a rolę wiodącego partnera objął w nim PKO Bank Polski.

Uruchomiona właśnie rekrutacja potrwa do 31 października 2022. Planowana akceleracja przeprowadzona zostanie na przestrzeni Q4 2022 oraz Q1 2023.

– Do współpracy zachęcamy wszystkie proekologiczne startupy zainteresowane rozwijaniem swoich technologii w ścisłej kooperacji z partnerami korporacyjnymi, pozyskaniem nowych klientów oraz inwestorów. Nie mamy wątpliwości, że tworzona przez nas platforma do współpracy twórców technologii z wielkim biznesem to odpowiedź na coraz bardziej palące wyzwania środowiskowe. Z doświadczenia wiemy, że talenty, prototypy i biznesy na wczesnym etapie rozwoju potrzebują profesjonalnego wsparcia, dzięki któremu mogą szybciej rozwinąć swoje biznesowe skrzydła. Współpraca z EIT Climate-KIC to możliwość zaistnienia w globalnym środowisku ekspertów i mentorów oraz międzynarodowych, impaktowych funduszy venture capital, dzięki którym akcelerowane przez nas startupy zwielokrotniają swoje możliwości na osiągnięcie międzynarodowego sukcesu. Jednocześnie niezmiernie cieszymy się z pozyskania partnerów takich jak PKO Bank Polski, dzięki którym operujące na rynku polskim i środkowo-europejskim technologie mają szansę na pozyskanie świadomych klientów biznesowych – podkreśla Maciej Majewski, CEO / Head of Acceleration Accelpoint.

Co daje udział w programie?

Dzięki udziałowi w 5-miesięcznym programie akceleracyjnym wybrane startupy uzyskają dostęp do międzynarodowej sieci inwestorskiej oraz do społeczności branżowych ekspertów i mentorów. Ponadto najlepsze z nich zyskają szansę na finansowanie testów technologicznych we współpracy z partnerami korporacyjnymi (PoC), a co za tym idzie możliwość wdrożenia swojego rozwiązania oraz pozyskania licznych klientów. Wśród elementów akceleracji znajdą się również szkolenia z prezentacji i optymalizacji modelu biznesowego, analizy rynku i konkurencji i zabezpieczenia praw intelektualnych. Program zakończy prezentacja najlepszych rozwiązań przed międzynarodową siecią inwestorów i potencjalnych partnerów biznesowych (Demo Day).

– Konieczność wdrażania rozwiązań sprzyjających poprawie stanu środowiska naturalnego traktujemy nie tylko jako obowiązek pokoleniowy, lecz również jako wielką szansę na optymalizację kosztową biznesu. Dotyczy to zarówno samego banku, jak również naszych klientów, którzy tak jak my, poszukują dostępu do technologii prośrodowiskowych. Działania w tym zakresie mają szczególne znaczenie w czasie, kiedy kryzys energetyczny odsłonił wrażliwość gospodarek na zawirowania na rynku surowców energetycznych. Dlatego PKO Bank Polski połączył siły z globalną siecią EIT Climate-KIC oraz z Accelpoint i objął rolę wiodącego partnera pierwszej edycji programu akceleracyjnego dla startupów „Poland ClimAccelerator”. Liczymy, że dzięki tej współpracy uda się nam lepiej wykorzystać nasz potencjał do wdrażania oraz skalowania innowacji w obszarze zielonych technologii i wspólnie ze start-upami wypracować narzędzia do rozwiązywania ponadczasowych wyzwań – mówi Marcin Eckert, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego, nadzorujący Obszar Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej.

ClimAccelerator

Sieć akceleracyjna ClimAccelerator to efekt działalności EIT Climate-KIC, czyli lidera europejskich innowacji klimatycznych. Instytucja obejmuje swoim zasięgiem ogólnoświatowy obszar, posiadając partnerów akceleracyjnych na większości kontynentów. Dzięki jej działalności, już ponad 2100 startupów klimatycznych pozyskało przeszło 2 miliardy Euro dofinansowania zewnętrznego.

Program otwarty jest na technologie z różnych sektorów, takich jak czysta energia, szeroko pojęte zwiększanie efektywności energetycznej, zielony transport, czysty przemysł, zarządzanie i oczyszczanie wody, greenfinance, usprawnienia w rolnictwie, czy dekarbonizacja. Pełna lista obszarów oraz formularz aplikacyjny dostępne są na stronie programu Poland ClimAccelerator: www.greentech.ac

– EIT Climate-KIC bardzo cieszy się z dołączenia Poland ClimAccelerator do naszej oferty dla przedsiębiorców! Z niecierpliwością czekamy na możliwość wsparcia naszą wiedzą i wskazówkami polskich, proekologicznych przedsiębiorców oraz ich innowacyjnych pomysłów. Dziękujemy zespołom Accelpoint i PKO Bank Polski za współpracę i zaangażowanie w dążeniu do wykształcenia zeroemisyjnego, odpornego na zmiany klimatu społeczeństwa – dodaje Christian Daube, Strategic Programmes Builder & Leader of Open ClimAccelerators around the world.