#PolecajkiMS cz.6

Dodane:

Maroa Maria Czekańska

#PolecajkiMS cz.6

Udostępnij:

Polecajki to przegląd raportów, publikacji, podcastów, z którymi warto się zapoznać, jeśli masz startup lub planujesz go założyć. Wszystko sprawdzone i polecane przez redakcję MS.

ChatGPT-4o: opinie ekspertów

Zapytaliśmy znawców sztucznej inteligencji o ich opinię dotyczącą nowego modelu od OpenAI. Dowiedz się, co w Omni spodobało się im najbardziej, a czego jeszcze im brakuje.

Trening to dla mnie samotnia – Karol Matczak (WUTIF VC) #wRuchu

Pierwszym rozmówcą w naszym cyklu #wRuchu jest Karol Matczak, inwestor oraz CEO w Warsaw University of Technology Investment Factory. Z Karolem rozmawiamy o jego sportowych pasjach i o tym, jak przenikają się z jego intensywną zawodową aktywnością.

Trendy fintechu: najlepiej radzą sobie banki, które wykorzystują nowe technologie

Banki zaawansowane technologicznie osiągają znacznie lepsze wyniki finansowe i mają bardziej lojalnych klientów – tak wynika z analiz firmy doradczej Bain & Company. Poznaj cechy wyróżniające liderów bankowości oraz praktyki, które pomagają odnieść sukces. 

6 agrostartupów: rewolucyjne rozwiązania dla rolnictwa

Agrostartupy wprowadzają innowacyjne technologie, które nie tylko rewolucjonizują rolnictwo, ale także wspierają zrównoważony rozwój. HiProMine uzupełnia pasze o białka owadów, Hydropolis wspiera uprawy pionowe w kontenerze transportowym, a Nirby wykorzystuje AI i drony do rolnictwa precyzyjnego. Zobacz cały przegląd.

Raporty warte uwagi

 • Opublikowany przez FortiGuard Labs raport dotyczący globalnego krajobrazu zagrożeń w drugiej połowie 2023 r. podkreśla potrzebę przestrzegania przez dostawców rozwiązań IT najlepszych praktyk w zakresie ujawniania ich podatności oraz poprawy procesów dotyczących higieny cyberbezpieczeństwa i zarządzania łatkami w przedsiębiorstwach.
 • Z analiz EY wynika, że szybkie tempo rozprzestrzeniania się sztucznej inteligencji będzie oznaczać wzrost aktywności gospodarczej w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat. Wśród beneficjentów AI znajdzie się także Polska, która może zyskać nawet 90 mld dolarów rocznie.

Podcasty/rozmowy warte słuchania

 • Mariusz Gil rozmawia z Danielem Owsiańskim o roli CTO, budowaniu zespołu, kultury i umiejętności.

 • Jowita Michalska rozmawia z dr Kamilą Kloc, o transformacji cyfrowej w Unii Europejskiej.

 • W odcinku ZapytajVC Anna Wnuk opowiada o branży VC/PE. Co to jest PSIK? Jaką rolę pełni w polskim ekosystemie VC? Dowiesz się tego z najnowszego odcinku podcastu.

 • W najnowszym odcinku The Twenty Minute VC Mike Schroepfer opowiada o tym, dlaczego najlepsi liderzy są jak dyrygenci muzyczni. Mike jest founderem Gigascale Capital, a poprzednio był dyrektorem ds. technologii w Meta.

Wydarzenia

 • Już 5 i 6 czerwca w Jesionce odbędzie się Carpathian Startup Fest 2024, czyli jedna z najlepszych imprez startupowych w Polsce. Wystąpią m.in. Michał Sadowski, Greg Albrecht, Sebastian Kulczyk i Stefan Batory.
 • InCredibles wspólnie z inQUBE zapraszają do konkursu „Zagraj o Mentoring”. Zgłoszenia można  wysyłać do 6 czerwca.
 • 13 czerwca w Warszawie odbędzie się spotkanie otwarte z uznanym światowym autorytetem w dziedzinie przedsiębiorczości opartej na innowacjach – Paulem Cheekiem z MIT Sloan.
 • BNP Paribas Bank Polska organizuje matchmaking startupów ESG i firm. Wydarzenie odbędzie się 17 czerwca w warszawskiej siedzibie banku.
 • W ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021–2027 (FENG) przedsiębiorcy mogą ubiegać się o miejsce w programie „Ścieżka SMART”.
 • Rusza rekrutacja do VII edycji Szkoły Pionierów PFR – międzynarodowego programu edukacyjnego dla technologicznych wizjonerów. Nagrody o wartości ponad 100 tys. zł. Zgłoszenia można wysyłać do 23 czerwca.

Czytaj także: