#PolecajkiMS cz.7

Dodane:

Maroa Maria Czekańska

#PolecajkiMS cz.7

Udostępnij:

Polecajki to przegląd raportów, publikacji, podcastów, z którymi warto się zapoznać, jeśli masz startup lub planujesz go założyć. Wszystko sprawdzone i polecane przez redakcję MS.

Digitalizacja polskich firm w dobie AI

Zespół PFR stworzył autorski Test Dojrzałości Cyfrowej (TDC), w którym wzięło udział blisko 500 firm z sektora MŚP. Wyniki pokazują, że aż 73 proc. ankietowanych to firmy tradycyjne, 16 proc. jest rozwiniętych cyfrowo, a zaledwie 4 proc. można określić jako innowacyjne.

Aby przetrwać w świecie technologii, musimy rozwijać ludzkie umiejętności – Jowita Michalska

Jowita Michalska, prezeska Fundacji Digital University, opowiada nam o swoim pomyśle na nowoczesną polską szkołę i włączenie AI jako edukacyjnego narzędzia. Okazją do rozmowy jest napisana przez Jowitę książka „Szkoła w czasach AI. Jak przygotować dzieci na wyzwania jutra”.

Ekoprzyszłość: 14 startupów, które kreują zielony świat

Od bezemisyjnych proszków do druku 3D, poprzez inteligentne systemy segregacji odpadów, aż po aplikacje zapobiegające marnowaniu żywności – te firmy dowodzą, że przyszłość może być zielona. Poznajcie pionierów ekoprzyszłości, którzy swoimi działaniami pokazują, jak można efektywnie łączyć troskę o środowisko z sukcesem biznesowym.

Strzelectwo jak biznes, na sukces składają się pomniejsze cele – Jarosław Kaczmarczyk

W drugiej odsłonie naszego redakcyjnego cyklu #wRuchu Jarosław Kaczmarczyk, CEO spółki ZeroQs, celnie kieruje naszą uwagę na strzelectwo.

Raporty warte uwagi

Podcasty/rozmowy warte słuchania

 • W BizŁyk, podcaście prowadzonym przez Dawida Pałkę, gościnnie wystąpił nasz redaktor, czyli Przemysław Zieliński. Rozmawiał o Elonie Musku, Sheinie, Fundacji Filipa Chajzera czy hiszpańskim rynku nieruchomości.

 • W tym odcinku Startup Therapy Podcast toczy się dyskusja o podziale kapitału w startupach. Prowadzący zgłębiają psychologiczne pułapki związane z poszukiwaniem uznania, niebezpieczeństwa podejmowania pochopnych decyzji w najbardziej wrażliwych momentach oraz oferują praktyczne porady, jak radzić sobie z tymi wyzwaniami.

 • Posłuchaj rozmowy z Melanie Perkins, która jest australijską miliarderką i przedsiębiorczynią technologiczną, CEO i co-founderem firmy Canva.

 • LinkedIn to podstawa dla działań startupowca? Posłuchaj najnowszego odcinku podcastu Firmament, gdzie rozmówcy opowiadają właśnie o tym medium. Gościnie występują:  Agnieszka Ciećwierz (prezeskę SIGMUND Polska i konsultantkę w zakresie HR), Karol Stróż (Sharebee, organizatora największej konferencji o LinkedIn w Polsce) oraz Konrad Zach (prezesa i założyciela thinkHUB).

 • W najnowszym odcinku podcastu Techstorie posłuchasz o syntetycznych kampaniach wyborczych, walce z dezinformacją i deepfake’ach.

 • W podcaście ZSŻ możesz posłuchać rozmowy z Michałem Jabłońskim – multiprzedsiębiorcą i inwestorem, który współprowadzi firmy z branży automotive, nieruchomości, finansów i ubezpieczeń.

Wydarzenia

 • 13 czerwca w Warszawie odbędzie się spotkanie otwarte z uznanym światowym autorytetem w dziedzinie przedsiębiorczości opartej na innowacjach – Paulem Cheekiem z MIT Sloan.
 • BNP Paribas Bank Polska organizuje matchmaking startupów ESG i firm. Wydarzenie odbędzie się 17 czerwca w warszawskiej siedzibie banku.
 • W ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021–2027 (FENG) przedsiębiorcy mogą ubiegać się o miejsce w programie „Ścieżka SMART”.
 • Rusza rekrutacja do VII edycji Szkoły Pionierów PFR – międzynarodowego programu edukacyjnego dla technologicznych wizjonerów. Nagrody o wartości ponad 100 tys. zł. Zgłoszenia można wysyłać do 23 czerwca.
 • Fundacja E.ON przedłuża do końca czerwca nabór wniosków do programu grantowego. Konkurs jest skierowany do organizacji non-profit, startupów, instytucji edukacyjno-naukowych i think tanków.

Czytaj także: