Powstały sztuczne neurony, dzięki którym zwiększymy zdolności intelektualne i wyleczymy m.in. Alzheimera

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Powstały sztuczne neurony, dzięki którym zwiększymy zdolności intelektualne i wyleczymy m.in. Alzheimera

Udostępnij:

Mikrokomputery wszczepione do naszego mózgu nie tylko pozwolą nam oglądać „w myślach” zapisane obrazy. To przede wszystkim szansa na przywrócenie do zdrowia wszystkich chorujących na Alzheimera, Parkinsona oraz szansa na nowe życie dla osób sparaliżowanych.

Naukowcy tworzący innowacje w dziedzinie medycyny wciąż nas zaskakują – prawdziwym przełomem mogą okazać się niedawne doniesienia o implantach siatkówki, które pomogą niewidomym odzyskać wzrok, czy też o „inteligentnym bandażu”, który wykrywa i monitoruje stany infekcji.

Tym razem pozytywne informacje docierają do nas z Uniwersytetu w Bath – tamtejsi naukowcy opracowali sztuczne, krzemowe neurony, które są aż w 94-procentowach zgodne z tymi biologicznymi. Takie syntetyczne komórki będą połączone z zewnętrznym oprogramowaniem – twardym dyskiem, chmurą obliczeniową i globalną siecią danych. Po co? Po wszczepieniu takiego elementu osoby zdrowe będą mogły sięgać po zapisane na zewnątrz dane i tym samym zwiększą swoje zdolności intelektualne. Natomiast większą zaletą jest realne wpłynięcie na życie osób sparaliżowanych, które dzięki innowacyjnym neuronom dostaną szansę na normalne funkcjonowanie.

Pomysł badaczy początkowo brzmi nieprawdopodobnie, a wizja stworzenia sztucznych neuronów, które mają zwierzyć nasz potencjał intelektualny trąci mało realną futurystyczną wizją. O dziwo, wprowadzenie tej technologii jest możliwe i może przyczynić się do faktycznego polepszenia naszego życia. Na mikroskopijnych dyskach będziemy mogli bowiem zapisywać wspomnienia – to zdecydowanie może pomóc osobom chorym na Alzheimera, czy też ofiarom wypadków, wskutek których może dojść do całkowitej utraty pamięci.

Co więcej, krzemowy neuron może okazać się rozwiązaniem w leczeniu osób całkowicie sparaliżowanych oraz borykających się z chorobą Parkinsona. W tym wypadku celem będzie nie wszczepienie dysku z danymi, ale mikrokomputera, który będzie swego rodzaju sztucznym systemem nerwowym.

Naukowy aktualnie prezentują dwa rodzaje sztucznych neuronów: syntetyczną komórkę hipokampa (część mózgu odpowiedzialna m.in. za pamięć i orientację przestrzenną) oraz komórkę odpowiedzialną za kontrolę procesu oddychania. Na tym się oczywiście nie skończy – w planach są d odtworzenia kolejne neurony, które będą odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie rdzenia kręgowego i pomogą z problemami skórnymi.