Trwają już również prace nad możliwością korzystania z aplikacji w innych krajach – dotyczą porozumień między państwami. W planach jest dodanie do mObywatela także paszportu i zrównanie jego ważności z fizycznym dokumentem.
Nowa ustawa umożliwia jednostkom samorządu terytorialnego i innym instytucjom udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca miasta, czy kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego i innych.
Dzięki aplikacji dostępne będą także usługi e-Urzędu Skarbowego oraz płacenie online za usługi administracyjne (wydanie dokumentów, wniosków, opłaty skarbowe).
Kolejne funkcje mObywatel
W przyszłości mObywatel będzie wysyłał również powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola czy o zbliżającym się terminie ważności dokumentów (np. dowodu osobistego albo paszportu).
mObywatel będzie zintegrowany z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy.
Wkrótce możliwe będzie też wykorzystywanie aplikacji mObywatel jako drugiego czynnika uwierzytelnienia profilu zaufanego.
Banki również uznają aplikację mObywatel
Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki zostanie wprowadzony 1 września 2023 roku. Instytucje finansowe apelują o wprowadzenie okresu przejściowego, który pozwoliłby na wprowadzenie odpowiednich procedur i narzędzi.
To nie jest cyfrowa wersja dowodu
Na swojej stronie internetowej Cyfryzacja KPRM podkreśla, że cyfrowy dokument tożsamości nie jest dowodem osobistym w formie elektronicznej. To zupełnie nowy dokument istniejący niezależnie od dowodu osobistego, którym będzie można posługiwać się w kraju.
– To rozwiązanie, które kompleksowo odpowiada na potrzeby mieszkańców. Jeśli samorząd wystąpi np. o dołączenie do mObywatela karty miejskiej, będzie to możliwe. Samorządy będą mogły prowadzić ewidencję, uruchamiać i zarządzać swoimi dokumentami elektronicznymi wydanymi dla obywateli ” – wyjaśnił minister Adam Andruszkiewicz. Dodał również, że nie ma zamiarów likwidacji tradycyjnych dokumentów.
Po wejściu w życie ustawy, w mObywatelu pojawią się nowe cyfrowe dokumenty:
- dokumenty poświadczające prawo wykonywania zawodu medycznego
- legitymacja osoby niepełnosprawnej
- legitymacja służbowa nauczyciela
- legitymacja doktoranta
- tymczasowe elektroniczne prawo jazdy
Aplikacja mObywatel jest bezpłatna. Dzięki niej już teraz obywatele mogą miedzy innymi:
- w bezpieczny sposób pobierać i okazywać swoje dane,
- potwierdzać nabyte uprawnienia kierowcy,
- sprawdzać swoje punkty karne,
- zgłosić naruszenie środowiskowe,
- korzystać z mLegitymacji emeryta-rencisty ZUS,
- korzystać z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej,
- korzystać z mLegitymacji adwokackiej,
- korzystać z mLegitymacji poselskiej,
- złożyć wnioski w wybranych obszarach,
- realizować eRecepty bez podawania numeru PESEL,
- przechowywać potwierdzenie odbytego szczepienia przeciwko COVID-19.
Oto finałowa dziesiątka Huawei Startup Challenge III. Kto walczy o główną nagrodę?
Trwa nabór do drugiej edycji Żabka Future Lab. Zgłoś się do 15 marca