Prosus przejmuje Pyszne.pl i Just Eat Takeaway.com za 4,1 miliarda euro. Czy nowy gigant pożre resztę konkurencji?

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Prosus przejmuje Pyszne.pl i Just Eat Takeaway.com za 4,1 miliarda euro. Czy nowy gigant pożre resztę konkurencji?

Udostępnij:

Just Eat Takeaway.com, właściciel polskiej platformy Pyszne.pl, został przejęty przez holenderskiego inwestora technologicznego Prosus za kwotę 4,1 miliarda euro. Transakcja ta ma na celu stworzenie europejskiego lidera w branży dostaw jedzenia online.

Prosus zaoferował 20,30 euro za każdą akcję Just Eat Takeaway.com, co stanowi 63% premię w stosunku do ceny zamknięcia akcji z ostatniego piątku oraz 49% powyżej trzymiesięcznej średniej ważonej wolumenem. Oferta została jednomyślnie zaakceptowana przez zarząd Just Eat Takeaway.com.

Czwarty w kolejce do tytułu lidera

Przejęcie Just Eat Takeaway.com umożliwia Prosus rozszerzenie swojej obecności na europejskim rynku dostaw jedzenia, uzupełniając dotychczasowe inwestycje firmy poza Europą. Prosus posiada już udziały w takich firmach jak Delivery Hero (28%), iFood w Ameryce Łacińskiej oraz Swiggy w Indiach. Dzięki temu przejęciu, Prosus stanie się czwartą co do wielkości firmą w branży dostaw jedzenia na świecie, zaraz po Meituan, DoorDash i Uber Eats.

Czytaj także: MCI Capital przejmuje większościowe udziały w Nice To Fit You. Jakie plany ma nowy inwestor?

Po finalizacji transakcji, Just Eat Takeaway.com zachowa swoją siedzibę w Amsterdamie oraz obecne nazwy kluczowych marek, w tym Pyszne.pl. Prosus planuje wykorzystać swoje doświadczenie oraz zaawansowane technologie, w tym sztuczną inteligencję, aby przyspieszyć rozwój i zwiększyć efektywność operacyjną Just Eat Takeaway.com. Celem jest stworzenie europejskiego lidera technologicznego w sektorze dostaw jedzenia.

Just Eat Takeaway.com powstało w 2020 roku z połączenia brytyjskiej firmy Just Eat oraz holenderskiej Takeaway.com. W ostatnich latach firma zmagała się z wyzwaniami, takimi jak nieudana akwizycja amerykańskiej firmy Grubhub, którą sprzedano w listopadzie 2024 roku za 650 milionów dolarów, znacznie poniżej pierwotnej ceny zakupu wynoszącej 7,3 miliarda dolarów.

Transakcja z Prosus ma zostać sfinalizowana do końca 2025 roku, po uzyskaniu niezbędnych zgód regulacyjnych.

Czytaj także: