Robot poda pomocną dłoń: Krzysztof Stelmach (Semi Robotics) opowiada o FIDI, który karmi osoby z niepełnosprawnościami

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Robot poda pomocną dłoń: Krzysztof Stelmach (Semi Robotics) opowiada o FIDI, który karmi osoby z niepełnosprawnościami

Udostępnij:

Semi Robotics to polska spółka, która tworzy rozwiązania wspierające osoby z różnym stopniem niepełnosprawności, niezależnie od wieku. Pierwszym rozwiązaniem jest robot karmiący FIDI. O jego możliwościach i zastosowaniach opowiada Krzysztof Stelmach, CEO i founder startupu. Semi Robotics bierze udział w Startup Contest, organizowanym podczas Infoshare 2024.

Jak do tej pory karmione były osoby niepełnosprawne?

Obecnie osoby z niepełnosprawnościami są karmione przez inne osoby, tj. opiekuna, asystenta osoby z niepełnosprawnością, pracownika placówki medycznej czy opieki bądź członka rodziny. W praktyce, sposób karmienia osoby niepełnosprawnej nie różni się to znacznie od tego, jak karmione są dzieci w wieku 6 – 18 miesięcy.

Jak bardzo poważny jest problem braku samodzielności osób niepełnosprawnych w kontekście karmienia?

Naszą grupą docelową są szeroko rozumiane szpitale oraz domy opieki. Jak wynika z raportu „Healthcare Assistive Robot Market Research, 2031„, w którym przedstawiono podział branży na najistotniejsze podmioty rynkowe, grupa „Szpitale i kliniki” jest najliczniejsza i adekwatnie w największym stopniu będąca w stanie sfinansować zakup robotów wspierających. Drugą grupą docelową są domy opieki. Według raportu „UK and European Care Homes Report Q4 2022” liczba domów opieki w europejskich państwach, wyliczona na podstawie siedmiu największych rynków to Niemcy, Anglia, Belgia, Francja, Hiszpania, Włochy, Holandia wynosi 55 900.

Z kolei ze względu na zbyt ogólne dane, które uniemożliwiają rzetelną kalkulację, segment klientów indywidualnych był dla nas trudny do oszacowania i dlatego nie został przez nas uwzględniony. Na podstawie zebranych danych wykonaliśmy prognozę potencjalnego SOM dla naszego projektu na poziomie 800 milionów dolarów.

Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie zazwyczaj nie należą do grona zamożnych. Czy będą mogli pozwolić sobie na kupno Waszego produktu?

Grupą docelową może być każda osoba, każda instytucja. Na początku będziemy chcieli skupić się na grupie B2B (prywatne ośrodki) oraz B2G (szpitale oraz jednostki public). Dla osób prywatnych koszt zakupu urządzenia może być wysoki, dlatego aby obniżyć kosztowy próg wejścia dla naszych klientów, chcemy bardziej skupić się na dzierżawie urządzenia, niż na jego sprzedaży.

Wiemy również, że istnieją programy finansowe, które pozwalają na refundację kosztów zakupu urządzenia.

Co potrafi FIDI?

Robot FIDI potrafi nakarmić osobę siedzącą przed urządzeniem. Jest w pełni autonomiczny. Ramię robota nabiera porcję z trzykomorowego talerza i podaje ją do ust osoby karmionej. FIDI, dzięki zastosowaniu kamery 3D oraz stworzonego przez nasz zespół oprogramowania, wykrywa twarz oraz gesty osoby karmionej, po czym podstawia porcję posiłku pod usta osoby karmionej. Urządzenie można konfigurować z poziomu menu wyświetlacza – na przykład po to, by podawało porcje tylko z wybranych komór. Jeśli karmiona osoba nie będzie chciała spożywać porcji z wybranej komory, to FIDI potrafi to rozpoznać i wtedy pomija daną komorę z posiłkiem.

Zasięg ramienia FIDI to ok. 43 cm, co jest wystarczające, aby podać porcję osobie siedzącej przed urządzeniem.

Jakie produkty może podawać FIDI?

Robot karmiący FIDI może podawać produkty typu zupy, potrawy o konsystencji takich jak budyń, płatki na mleku oraz owoce, warzywa, mięso, ale pod warunkiem, że zostaną pokrojone na kawałki, których średnica nie będzie większa niż około 2 centymetry.

W trakcie testów urządzenia próbowaliśmy również kroić różne ciasta, pieczywo, sery oraz wędliny. Także z tymi produktami robot FIDI radził sobie dobrze. Ważne jest, aby kawałki posiłku mieściły się na łyżce urządzenia.

Czy jest jakiś rodzaj pokarmów, z którymi FIDI radzi sobie nieco gorzej?

Tak, FIDI ma swoje słabe punkty. Takim pokarmem może być gęste puree ziemniaczane.  Zdarzało się, że FIDI nabierając porcję, nabierał na łyżkę całą zawartość komory. Właśnie z tego powodu lepiej jest, gdy takie produkty jak ziemniaki zostaną rozbite na małe kawałki.

Czy osoba korzystająca z FIDI ma jakąś możliwość komunikacji z robotem?

Obecna wersja FIDI posiada 2 interfejsy. Pierwszy, standardowy, to sterowanie za pomocą menu. Jest on dostępny jest na wyświetlaczu urządzenia. Za jego pomocą można ustawić większość parametrów związanych z karmieniem. Drugi interfejs to bardziej zaawansowane rozwiązanie – sterowanie gestami. FIDI posiada zamontowaną kamerę 3D, dzięki której wie, gdzie znajduje się osoba karmiona. Dzięki tej kamerze również potrafi odczytać gesty osoby karmionej. Dla przykładu jednym z gestów jest odwrócenie głowy na bok podczas podawania porcji posiłku. FIDI takie odwrócenie głowy traktuje jako brak chęci spożycia tej porcji. Urządzenie „szybko” się uczy i dobrze pamięta zachowanie osoby karmionej. Jeśli osoba karmiona trzykrotnie odwróci głowę podczas podawania porcji z konkretnej komory, to robot nie będzie już podawał porcji z tej komory. Ten parametr jest również konfigurowalny z poziomu menu wyświetlacza, ale domyślnie jest to trzykrotne odwrócenie głowy. Innym gestem jest brak ciągłego przyjmowania porcji. Wówczas urządzenie uznaje, że osoba karmiona chce zakończyć posiłek.

Prowadzimy również prace, które mają pozwolić na komunikację z urządzeniem za pomocą zewnętrznego urządzenia typu smartfon czy tablet.

Czy FIDI może jechać z nami w podróż?

Tak, robot FIDI jest dość lekki, waży około 2,5 kilograma. Urządzenia nie rozkłada się na części. FIDI posiada swoją własną walizkę, której rozmiary to 40 centymetrów x 30 centymetrów x 20 centymetrów. Można go zatem spakować, włożyć do bagażnika i zabrać ze sobą w podróż. FIDI może być zasilany nie tylko z sieci 230V, ale również z akumulatora 12V (w tym akumulatora, jaki jest zainstalowany w elektronicznym wózku inwalidzkim). Obecnie pracujemy nad rozwiązaniem pozwalającym na zasilanie urządzenia z własnej baterii, co będzie stanowiło kolejne udogodnienie związane z mobilnością.

Przygotowujecie się do seryjnej produkcji Waszego rozwiązania. Z jakimi wyzwaniami dla Was to się wiąże?

Produkcja seryjna to duże wyzwanie, bo oprócz wytwarzania własnych komponentów, musimy posiadać podzespoły, które zamawiamy u naszych dostawców, tj. elektronika. Obecnie obudowa urządzenia wytwarzana jest w technologii druku 3D. To dobre rozwiązania na etapie prototypowania, gdy istnieje potrzeba łatwego wprowadzania szybkich zmian.

Jednak to rozwiązanie ma swoje wady – produkcja jest mało wydajna. Dlatego obecnie szukamy innego rozwiązania, które pozwoli nam na rozwiązanie tego problemu.

Gdzie widzicie zastosowanie Waszego sprzętu?

Nasze urządzenie doskonale sprawdzi się zarówno w szpitalach jak i domach opieki. To właśnie do tego typu ośrodków będziemy w pierwszej kolejności kierować swoją ofertę. Na etapie badania rynku, ale również na targach czy w czasie uczestnictwa w konferencjach, podczas rozmów z potencjalnymi użytkownikami zauważyliśmy, że nasze urządzenie doskonale sprawdziłoby się w każdej tego typu jednostce. Szczególnie na oddziałach, które na co dzień przyjmują czy zajmują się osobami z niepełnosprawnością. To tam FIDI może odciążyć personel, którego w dodatku często w ośrodkach brakuje.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: w ośrodku na sali znajdują się 4 osoby, którym pracownik ośrodka musi pomóc podczas spożywania posiłku. Załóżmy również, że ośrodek posiadałby trzy urządzenia jak FIDI. W takim przypadku trzy osoby mogłaby być karmione przez FIDI, a jedna, najbardziej wymagająca, mogłaby być karmiona przez pracownika. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownik zyskałby czas na realizację innych zadań.

Krzysztof Stelmach – CEO i founder Semi Robotics.

Konferencja Infoshare 2024 – festiwal społeczności napędzanej technologią!

Mam Startup jest Patronem Medialnym Infoshare 2024 – największej konferencji technologicznej w CEE, łączącej najnowsze rozwiązania technologiczne z biznesem. Wydarzenie odbędzie się w dniach 22-23 maja w Gdańsku. Co roku biorą w nim udział tysiące uczestników, w tym startupy, inwestorzy, przedstawiciele korporacji, programiści i marketerzy. Tegoroczna edycja to 8 scen tematycznych, kilkuset czołowych prelegentów z całego świata, innowacyjne firmy i rozwiązania prezentowane w strefie Expo, a także aż 6 imprez towarzyszących, będących okazją do biznesowego networkingu. Podczas Infoshare 2024 poznamy również zwycięzców Startup Contest, na których czeka 30 tys. euro w gotówce i udział w InCredibles – programie akceleracyjnym Sebastiana Kulczyka.

Kup bilet już dziś!

Czytaj także: