-
Polsko-amerykański fundusz SMOK Ventures zebrał swój drugi wehikuł inwestycyjny o wartości ponad 100 milionów złotych, aby zainwestować w 25-35 startupów z regiony CEE i diaspory.
-
Pierwsze zamknięcie (listopad 2022, nie ogłaszane publicznie) skupiło ponad 60 prywatnych inwestorów (LP). Większość z nich to przedsiębiorcy z regionu Środkowej i Wschodniej Europy, w tym założyciele trzech regionalnych jednorożców, były szef Google na CEE czy wcześni pracownicy firm takich jak Data Dog czy Sumologic pochodzący z naszego regionu.
-
W drugim zamknięciu (styczeń 2024) dołączył jako inwestor PFR Ventures, finansujący zarówno emerging managers jak i doświadczonych menedżerów VC. Instytucja ta wsparła też pierwszy fundusz SMOK w ramach programu PFR Starter. Obecna inwestycja nie pochodzi ze środków europejskich.
-
SMOK II zainwestował już w 12 startupów z Polski, Ukrainy, Czech, Chorwacji, Bułgarii, Łotwy, Serbii i Bośni. Większość z nich siedzibę ma w Delaware jako C Corp i skupia się na rynku amerykańskim.
-
SMOK jest częścią globalnej sieci funduszy z AUM przekraczającym $400m dolarów zarządzanej przez Paula Bragiela i skupiającej się na wspieraniu startupów na rynkach wschodzących. W skład sieci, poza SMOK Ventures, wchodzą Golden Gate Ventures (Azja Południowo-Wschodnia), Niu Ventures (Ameryka Południowa), Bragiel Brothers (USA), Savannah (Afryka) i Sisu Game Ventures (skupiający się na grach komputerowych).
-
Pozostali partnerzy w SMOK Ventures to Diana Koziarska (wcześniej CEO w ReaktorX) oraz Borys Musielak (przedsiębiorca, udany exit poprzedniego biznesu Filmaster do amerykańskiej Samba TV).
Jak inwestuje SMOK Ventures?
-
Startupy skupione na oprogramowaniu, szczególnie narzędzia do rozwoju oprogramowania, tworzenia gier komputerowych oraz sztuczną inteligencję.
-
Założyciele startupu pochodzący z Polski lub innej części Europy Środkowej i Wschodniej, ale mieszkający gdziekolwiek na świecie.
-
Nacisk na sprzedaż na rynku amerykańskim, z preferencją dla siedziby w stanie Delaware jako C Corp.
-
Inwestycje w fazie pre-seed (jako lead) i seed (jako co-lead lub follower), począwszy od 500 tys. złotych do 3 milionów złotych, z możliwością dodatkowych inwestycji (follow-on) maksymalnie do 10 milionów złotych per startup.
SMOK II Startupy z Portfolio
-
Gotiva – polsko-bośniackie studio mobile gamingowe umożliwiające zarobek niezależnym twórcom treści, stworzone przez byłego co-foundera Huuuge Games, Sebastiana Szczygła.
-
57hours – chorwacki marketplace dla aktywnych turystów szukających niestandardowych wypraw weekendowych z przewodnikiem w ciekawych miejscach świata, stworzony przez seryjnego przedsiębiorcę po udanym exicie, Viktora Marohnica.
-
Finmap – ukraiński startup z siedzibą w Wielkiej Brytanii, pomagający małym przedsiębiorstwom w zarządzaniu finansami, tworzony przez Aleksa Solovei i Ivana Kaunowa (przedsiębiorca roku 2023 w Ukrainie wg Lift99).
SMOK I Pierwsze Wyniki
-
SMOK I zainwestował w sumie 40M zł w 24 startupy w latach 2020–2022, m.in. Authologic, Vue Storefront, Sunroof, Hipets, Smart Hotel, czy Omnipack.
-
Startupy z portfolio pierwszego funduszu zarabiają już ponad €140m PLN rocznie i zatrudniają ponad 650 osób.
-
Startupy zebrały łącznie ponad 430M PLN od zewnętrznych inwestorów, a 83% tej kwoty pochodzi od inwestorów spoza regionu.
-
Wycena wszystkich startupów z portfolio przekroczyła miliard złotych.
-
Średnia wycena startupu Smoka wzrosła od czasu naszej pierwszej inwestycji trzykrotnie (jeśli liczymy tylko rundy equity) lub nawet sześciokrotnie (jeśli liczymy również cap w rundach SAFE).
-
Co trzeci startup Smoka prowadzi kobieta, a 12.5% startupów miał zespół założycielski składający się w 100% z kobiet podczas inwestycji Smoka.
Smok wkracza do CEE: 10 nowych startupów w ubiegłym roku – podsumowanie 2023