Starling Bank zebrał 60 mln funtów. Od teraz pracownicy będą posiadać 20% udziałów instytucji

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Starling Bank zebrał 60 mln funtów. Od teraz pracownicy będą posiadać 20% udziałów instytucji

Udostępnij:

Brytyjski Starling Bank zebrał 60 mln funtów. Od teraz 800 pracowników i kierownictwo będą właścicielami 20% udziałów banku. Główni sponsorzy, Merian i JTC kontrolują resztę.

Dwie poprzednie rundy przeprowadzone w 2019 r. przyniosły instytucji 105 mln funtów. Łącznie Starling dostał już 323 mln funtów finansowania.

Sukces aplikacji bankowej

Starling podaje, że od czasu uruchomienia aplikacji bankowej w maju 2017 r. bank otworzył 1,25 mln rachunków dla konsumentów i małych przedsiębiorstw. Obecnie instytucja posiada ponad 1,25 mld funtów w depozytach.

Pozyskane środki finansowe umożliwią bankowi dalszą ekspansję w Europie, która została zahamowana chwilowo przez Brexit.

Anne Boden, założycielka Starling Bank, powiedziała w The Fintech Times, że dwaj główni sponsorzy banku (Merian Global Investors i JTC) są zobowiązani do dalszego finansowania jeszcze w tym roku. Nowa wycena Starlinga jest nieznana.

Bank ma biura w Londynie, Southampton, Cardiff i Dublinie.

Procedury regulacyjne dla fintechów

Starling jest jednym z cyfrowych banków. Procedury dla fintechów, które chcą stać się instytucjami bankowymi są długotrwałe i kosztowne.

W ubiegłym roku za oceanem FDIC zatwierdziła kilkanaście aplikacji z sektora fintech. Procedury zatwierdzania zgodności z prawem są znacznie wolniejsze w przypadku startupów, ponieważ te, często są finansowane z kapitału wysokiego ryzyka. Młode firmy zazwyczaj zaczynają współpracę z istniejącymi bankami, aby szybciej rozpocząć działalności.

Wiele firm radzi sobie inaczej w obliczu uciążliwych i czasochłonnych regulacji prawnych. Np. fintech Square złożył wniosek o przekształcenie się w przemysłową firmę pożyczkową, która podlega innym regulacjom.

Firmy rozpoczynające dopiero działalność często konkurują z bankami niższymi opłatami i oferują innowacyjne funkcje, takie jak depozyty wczesnopłatne i intuicyjne interfejsy.

Banki  współpracujące z polskimi startupami

W Polsce także wiele banków współpracuje z młodymi firmami.

Na początku tego roku PKO Bank Polski, BNP Paribas i Alior Bank zainwestowali w Autenti. To pierwsza tego typu wspólna i przeprowadzona na równych zasadach transakcja banków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Zamknięta runda finansowania wyniosła 17 mln zł. Prezesi banków powiedzieli, że każdy dofinansował startup kwotą tej samej wielkości.

Klienci trzech dużych banków będą mogli teraz podpisywać dokumenty w sposób elektroniczny.

Inwestorzy Autenti są otwarci na współpracę ze środowiskiem bankowym. Grzegorz Wójcik, prezes Autenti uważa, że potencjał tej usługi jest bardzo duży. Bezpieczny system podpisu elektronicznego jest kierowany do firm, które mogą 'depapieryzować’ swoje funkcjonowanie.