Niestabilna sytuacja na świecie oraz rokowania na najbliższą przyszłość, przekładają się na wzrost roli bezpiecznej wymiany informacji. Wraz z nią powiększa się lista osób i podmiotów chętnych do nielegalnego ich zdobycia. Powstają całe systemy zarządzania bezpieczeństwem danych. Niestety często pomijana jest rola najnowszych, najbardziej zaawansowanych urządzeń podsłuchowych. Ich wykorzystanie rośnie, odbywa się to wszystko dyskretnie i co najgorsze niemalże bezkarnie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku podmiotów kluczowych dla funkcjonowania państwa, zarządzających infrastrukturą krytyczną, posiadających istotne informacje z punktu widzenia konkurencji, przepływów pieniężnych, czy tajemnic handlowych. Zatem właściwe zabezpieczenie się przed tą formą wycieku danych jest nie tylko kluczem do sukcesu, ale nieodzownym elementem przetrwania organizacji.
Czym zajmuje się GisE?
GisE to firma zajmująca się bezpieczeństwem i wysokimi technologiami. Ich projekt GisE Octopus, który rozwijali dzięki wsparciu platformy Hub of Talents 2, służy ochronie ludzi i organizacji przed wyciekiem danych spowodowanym nielegalnym podsłuchem.
Obecnie występuje wiele zaawansowanych technik podsłuchu, np. ataki typu side-channel wykorzystując podatność używanych urządzeń, umożliwiają podsłuchiwanie treści przeprowadzanych wideo-rozmów z zewnątrz budynku. W metodzie „Visual Microphone” dźwięk można podsłuchiwać nawet przez dźwiękoszczelną szybę, poprzez analizę wizualną nagranej np. wibracji żarówki, czy drgań na foliowym opakowaniu chipsów. Podsłuch laserowy, często wykorzystywany przez służby specjalne, umożliwia zarejestrowanie dźwięku z wewnątrz budynku nawet z odległości 600 m.
GisE Octopus to pierwszy na świecie system kompleksowej ochrony przed podsłuchem laserowym i sejsmicznym. Zapewnia barierę akustyczną i wizualną w chronionej przestrzeni, zapewniając najwyższy stopień bezpieczeństwa antypodsłuchowego w pomieszczeniach z oknami.
– Jest to autorskie rozwiązanie technologiczne, które przewyższa podobne produkty światowych gigantów tj. amerykański REI, czy rosyjski SELCOM., a jest także konkurencyjne cenowo – podkreśla Dariusz Nosorowski, Prezes Zarządu GisE.
Pomysł na ten projekt powstał podczas pracy w komórce zabezpieczeń antyinwigilacyjnych dla jednej ze służb specjalnych państw NATO. Obecnie produkt znajduje się w fazie prototypu i testów, ale pierwsze spotkania z klientami i kooperantami już miały miejsce.
– Dostawca urządzeń z branży bezpieczeństwa antypodsłuchowego Spyshop wykazuje duże zainteresowanie współpracą i możliwością sprzedaży naszego produktu – dodaje Dariusz Nosorowski.
Dla kogo jest przeznaczony GisE Octopus?
GisE Octopus jest skierowany do każdego, kto ceni sobie bezpieczeństwo i dba o zabezpieczenie swoich informacji przed wyciekiem poprzez podsłuch. Produkt jest szczególnie interesujący dla ministerstw, służb bezpieczeństwa i porządkowych, przedsiębiorstw, banków, samorządów, osób fizycznych, które cenią sobie prywatność i tajemnice handlowe.
– Obecnie przygotowujemy projekt Octopus do sprzedaży oraz planujemy badania i rozwój kolejnego nowatorskiego produktu, którego celem będzie wykrywanie podsłuchów laserowych. Tego typu rozwiązań nie ma jeszcze na światowym rynku – stwierdza Dariusz Nosorowski.
Założyciele startupu GisE to ludzie posiadający unikalne połączenie wiedzy branżowej ze służb bezpieczeństwa oraz solidnego backgroundu naukowego i wieloletniego doświadczenia biznesowego.
Platforma startowa Hub of Talents 2 to projekt wspierający osoby z innowacyjnym pomysłem biznesowym, a jego liderem jest Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.
W których parkach technologicznych najlepiej rozwijać startup medtech/healthtech?