Działalność Infoshare związana ze startupami w 2023 roku
Ubiegłoroczny Startup Contest organizowany w ramach majowej konferencji Infoshare przyciągnął wiele innowacyjnych startupów i zainteresowanie inwestorów. Konkurs ten symbolicznie otwiera okres intensywnej pracy organizacji Infoshare i szeregu inicjatyw, w które angażuje się ona, aby wspierać rozwój nowoczesnych technologii ramię w ramię z miastem Gdańsk.
Startup Contest 2023 – w morzu innowacji
Na konferencji Infoshare nie może zabraknąć wydarzeń związanych ze startupami. Tzw. pitching contest, czyli konkurs dla startupów polegający na zaprezentowaniu swojego produktu lub usługi w zachęcający sposób przed jury złożonym z doświadczonych przedsiębiorców i inwestorów, budzi wiele emocji wśród publiczności.
Infoshare zaprasza founderów do zmierzenia się z tego typu wyzwaniem podczas największej konferencji technologicznej w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2023 roku starannie wybrane startupy uczestniczyły w półfinałach i finale, prezentując się zarówno przed jury, jak i przed uczestnikami konferencji, potencjalnymi sponsorami oraz współpracownikami. Nagrody z puli 30 tysięcy euro ufundowane przez Prezydenta Miasta Gdańsk zdobyły startupy Genotic, upLYFT oraz Beholder. Nagrodę specjalną — miejsce w programie Sebastiana Kulczyka InCredibles dla startupów — przyznano startupowi AI4SKIN.
STARTUP zone powered by Infoshare na BALTEXPO
Wsparcie dla startupów od Infoshare nie kończy się na majowej konferencji. Już w październiku zespół odpowiedzialny za największą konferencję technologiczną w tej części Europy pojawił się na targach morskich BALTEXPO ze specjalną strefą poświęconą startupom. W STARTUP zone powered by Infoshare na BALTEXPO inwestorzy i uczestnicy wydarzenia mogli spotkać się z reprezentantami pieczołowicie wyselekcjonowanych, młodych firm tworzących rozwiązania dla przemysłu stoczniowego i nie tylko.
Budzi wyjątkową radość fakt, że część startupów, która pojawiła się w strefie Infoshare, nie tylko pomaga biznesom zwiększyć wydajność, ale też wpisuje się w tak ważną dla organizacji misję Tech4good przyświecającą Infoshare Startup Contest. Złotą Kotwicę w kategorii „Startup” otrzymała właśnie taka firma. „Dostarczamy unikatowy system monitoringu jakości wody słodkiej i słonej. Stała analiza danych zbieranych przez nasze bojki pozwala szybko wykrywać skażenie wody i podejmować odpowiednie działania” – wyjaśnia Dawid Walczyna, founder startupu Mobile Monitoring.
Co zaskoczyło Infoshare pozytywnie w 2023 roku?
Startupy kręcą Infoshare. Członkowie zespołu chętnie angażują się w dyskusję na wydarzeniach poświęconych rynkowi polskich startupów. Zaledwie kilka miesięcy temu CEO Infoshare, Grzegorz Borowski poprowadził panel dyskusyjny podczas premiery raportu Startup Poland. Wraz z Małgorzatą Chmielewską z KPT, Wojciechem Drewczyńskim z Black Pearls VC, Bartkiem Golą ze SpeedUp i Maciejem Jacenikiem ze Startup Wrocław rozmawiał o tym, jak budować silną społeczność startupową lokalnie i globalnie. Dynamiczny rozwój startupów pozytywnie zaskakuje, zwłaszcza w obliczu kryzysu gospodarczego.
– Cieszę się, że po raz kolejny stwarzamy startupom pragnącym zmieniać świat na lepsze szansę na prezentację swoich pomysłów szerokiej publiczności Infoshare, a przez to także na pozyskanie nowych klientów i partnerów. Dodatkowo, dzięki nagrodzie ufundowanej przez Prezydenta Miasta Gdańsk, panią Aleksandrę Dulkiewicz, część z nich może wyjechać ze znaczącymi nagrodami finansowymi wspierającymi ich rozwój. Z relacji uprzednio nagrodzonych, wiemy, że te środki bardzo mocno się przydają. Cieszę się, że także w tym roku, dzięki naszej współpracy, jeden ze startupów dołączy do grona uczestników programu Incredibles — inicjatywy Sebastiana Kulczyka. Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie i zapewniam, że ze strony zespołu Infoshare, zrobimy wszystko, abyście wyjechali z Gdańska w maju w przekonaniu dobrze wykorzystanego czasu — powiedział Grzegorz Borowski, CEO Infoshare.
Co Infoshare planuje w 2024 roku? Startup Contest 2024
Lista planów Infoshare w zakresie startupów nigdy nie jest zamknięta, gdyż firma stale szuka sposobów na promowanie innowacyjności. Zgodnie z tradycją, w 2024 roku odbędzie się Startup Contest skierowany do startupów, które realizują jeden z 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Nabór już ruszył. Jury będzie oceniać zgłoszone startupy nie tylko ze względu na ich innowacyjność, ale przede wszystkim przez pryzmat ich pozytywnego wpływu na społeczeństwo lub środowisko.
– Infoshare to ten rodzaj szansy, z którego nie warto nie skorzystać — bezpłatna możliwość promocji produktu wśród inwestorów, partnerów biznesowych i klientów, a na końcu drogi czekają jeszcze środki finansowe bez oddawania praw do projektu. Oczywiście do prezentacji trzeba się przygotować, a wcześniej stworzyć pitchdeck, ale wydaje się, że nakłady są akceptowalne w relacji do możliwych efektów. Czekamy zatem z niecierpliwością na tegoroczne zgłoszenia i mamy nadzieję, że jak w poprzednim roku będą projekty, które biznes łączą z rozwiązywaniem realnych problemów w różnych zakątkach świata. Co można zyskać (poza środkami)? Wdzięczność i szacunek, jeśli projekt uda się wdrożyć – zachęca Agnieszka Meller, Head of Startup Relations w Infoshare.
Czytaj także:
W portfolio InnoEnergy znajduje się obecnie ponad 200 podmiotów z całej Europy – podsumowanie 2023
Accelpoint publikuje mapę polskich startupów z sektora ClimateTech