Nasza technologia może nigdy więcej nie dopuścić do katastrof ekologicznych w polskich rzekach – Katarzyna Geiger (H+H Labs PSA)

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Nasza technologia może nigdy więcej nie dopuścić do katastrof ekologicznych w polskich rzekach – Katarzyna Geiger (H+H Labs PSA)

Udostępnij:

– Trudności napotyka się praktycznie każdego dnia. To praca z ludźmi, odpowiedzialność za rozwój organizacji i produktu. To walka o finansowanie. Myślę, że częsta analiza sytuacji, elastyczność myślenia i pivotowanie, nie poddawanie się i mimo wszystko dużo wiary to składowe teorii przetrwania – mówi Katarzyna Geiger, prezeska H+H Labs PSA i laureatka XIV edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii „Startup Roku”.

Katarzyna Geiger – prezeska H+H Labs PSA, nowoczesnej technologicznej spółki działającej na rzecz klimatu i rozwiązania problemu dostępu do czystej wody zarówno w kraju, jak i za granicą. Opracowane przez firmę rozwiązanie zapewnia m.in. efektywne i niskoenergetyczne oczyszczanie wody procesowej, ściekowej, zasolonej, poprodukcyjnej, a także efektywniejszej – w porównaniu do konwencjonalnych metod, jak np. osmoza – odsalanie wody.

Czym zajmowała się Pani zanim wpadła na pomysł startupu?

Katarzyna Geiger: Całe moje życie zawodowe było związane z łańcuchami dostaw branży spożywczej. Pracowałam dla największych korporacji na międzynarodowych stanowiskach. Pokonując kolejne szczeble kariery, które dawały  mi coraz to szerszy obraz ale również zakres obowiązków i odpowiedzialności zobaczyłam ile jest jeszcze do zrobienia w zamknięciu cykli produkcyjnych, odzyskiwaniu zasobów i zrównoważeniu procesów zakupowych, transportowych i kończących cykl życia produktów.

Skąd wziął się pomysł na startup? Dlaczego uznała Pani, że akurat takie rozwiązanie jest potrzebne?

Właśnie moje doświadczenia zawodowe pokazały mi, że efektywne i ekonomiczne metody odzyskiwania ważnych surowców są kluczem do zrównoważenia i dekarbonizacji produkcji spożywczej oraz ich łańcuchów dostaw. Odzyskiwanie wody z procesów produkcyjnych to problem pojawiający się nie dopiero na poziomie fabryki ale już na poziomie gospodarstwa rolnego czy zakładu wydobywczego inne potrzebne do produkcji spożywczej surowce np. minerały.

Jak zabrała się Pani za realizację pomysłu?

Zabranie się za pomysł stworzenia startupu rozwijającego innowacyjną w skali globalnej technologię ewaporacji hydrodynamicznej, która służy oczyszczaniu oraz odsalaniu wód odpadowych, poprocesowych i do odzyskiwania z niej recyklowanych surowców.

Czy ktoś Pani pomaga w jego realizacji?

Tak, H+H Labs to zespół inżynierów pod kierownictwem wiodącego naukowca w dziedzinie ewaporacji hydrodynamicznej – prof. Machinskiyego i doświadczonych międzynarodowo specjalistów od marketingu i finansów.

Jakie jest nastawienie otoczenia do Pani pomysłu? Czy ono motywuje/zniechęca Panią do działania?

Biorąc pod uwagę, że 38% Europy ma już problemy z dostępem do czystej wody a globalnie 2 miliardy ludzi boryka się z dostępem do niej nasza technologia faktycznie może budzić emocje. W tym roku zebraliśmy kilka istotnych nagród z biznesu ale również na poziomie rządowym, stąd potwierdza to pozytywny obiór pomysłu.  

Czy zdarza się Pani powątpiewać w projekt i jak sobie Pani radzi w takich momentach?

Prowadzenie firmy wiąże się z ogromnym ryzykiem, rozwijanie innowacji technologicznej opartej na budowie hardware’u to dodatkowa dawka adrenaliny. Jednak do tej pory nie zwątpiłam w nasz projekt, czasami frustrująca jest jednak powolna responsywność decydentów ze strony potencjalnych klientów.

W jaki sposób projekt jest finansowany?

W zupełnie pierwszej fazie pracy nad startupem finansowaliśmy się z własnych środków i pozyskanego funduszu bridge-alfa. Na dalszy rozwój szukamy grantów i pieniędzy equity capital, choć mamy ogromną nadzieję jeszcze w tym roku zacząć stawać na własnych nogach poprzez finansowanie się sprzedażą maszyn i dalej organicznie rozwijać biznes.

Jak sobie Pani wyobraża swój startup/projekt w kolejnym roku funkcjonowania? Na jakim będzie etapie?

Na kolejne 12 miesięcy mamy bardzo skonkretyzowane plany działania. To pierwsze komercyjne wdrożenie stacjonarnej jednostki w Polsce i mobilnej już zagranicą. Równocześnie pracujemy dalej nad badaniami i rozwojem superkawitacji do konkretnych wdrożeń w nowych segmentach rynku.

Czy ma Pani plan B na wypadek niewypalenia projektu?

Mam nie tylko B ale i plan C. Chyba każdemu rasowemu startuperowi pomysły pączkują non stop w głowie 😊

Jakie napotkała Pani do tej pory trudności i jak sobie z nimi poradziła?

Trudności napotyka się praktycznie każdego dnia. To praca z ludźmi, odpowiedzialność za rozwój organizacji i produktu. To walka o finansowanie. Myślę, że częsta analiza sytuacji, elastyczność myślenia i pivotowanie, nie poddawanie się i mimo wszystko dużo wiary to składowe teorii przetrwania. 

Co poradziłaby Pani innym kobietom, które mają wiedzę i chciałby założyć startup, ale przeraża je myśl, że się nie uda?

9 na 10 startupów upada, zaprzyjaźnić się ze statystyką, realistycznie dać sobie czasowy i finansowy runway. Zaplanować, co gdyby…jednak poczucie wolności i siła stwórcza to satysfakcja nie do opisania i nawet gdy nie wychodzi, to super cenne doświadczenie, które zostaje z nami na zawsze

Skąd bierze Pani motywację do działania w przypadku tego pomysłu?

Wyniki testów mówią same za siebie. Mając w perspektywie, że nasza technologia może nigdy więcej nie dopuścić do katastrof ekologicznych w polskich rzekach, odzyskiwać miliony metrów sześciennych wody z przemysłu, czy odsalać wodę do produkcji wodoru to serce samo rośnie

Proszę dokończyć zdanie: Moja aplikacja odniesie sukces, kiedy…

Kiedy ruszy pierwsza stacjonarna jednostka o przepustowości 100m3/godz.

Proszę dokończyć zdanie: Kobiety stanowią mniejszość w świecie startupów, bo…

Analizują więcej niż mężczyźni, z racji wrodzonego poczucia obowiązku ryzykują mniej i mają zdecydowanie mniejsze ego.

 

Przeczytaj o innych kobietach tworzących startupy:

Pracujemy nad technologią, która pomoże rozwijać kompetencje społeczne dzieci w świecie rzeczywistym – Agata Graczykowska (TUSer)

Biznes nie może zawładnąć twoim życiem – Jagna Pomorska (ConnectedRealities.eu)

Zrób MVP, wdróż na rynek, zbierz feedback i dalej rozwijaj – Maretha Żurakowska (HUMANBRAND)

Zrobiliśmy już to, co w naszej mocy. Teraz potrzebujemy mądrzejszych osób od nas, by się rozwijać – Katarzyna Klimek (Klub Aktywnych)

Nie czekaj, aż twoja pasja „zrówna się krokiem” z odwagą. Może się okazać, że kto inny odważył się pierwszy – Katarzyna Karska (Podróż Bohatera)

Nie szukam pocieszenia – szukam inspiracji i kopa do działania – Katarzyna Hadam (Kiddo Planner)

Tak widzę startup: Sukcesem będzie każdy krok, który podejmę, aby iść do przodu – Ewa Kunik (Fizjofabryka)

Większość kobiet to zawodowe inwestorki. Inwestują w rodzinę swój najcenniejszy zasób – czas – Monika Sacewicz (IronMind)

To, że coś nie wypali biznesowo, nie oznacza, że nie ma sensu – Anna Czubowicz (NABIO MEDICAL TECHNOLOGIES)

Chcesz finansowanie? Udowodnij, że dowieziesz projekt do fazy monetyzacji – Ada Jakimowicz (WOA)

Decyzje, które podejmuję w biznesie są oparte na danych, a nie emocjach – dr Izabela Zawisza