SunRoof pozyskał 63 mln zł w ramach rozszerzonej rundy Growth

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

sunroof

Udostępnij:

Finansowanie pochodzi od trzech wiodących europejskich funduszy, specjalizujących się w technologiach klimatycznych: World Fund, Nordic Alpha Partners oraz Legal & General Capital. Pozyskane środki pomogą w dalszej globalnej ekspansji SunRoof w Polsce, Niemczech, krajach nordyckich i Stanach Zjednoczonych.

Rosnące zapotrzebowanie na energię słoneczną

W ostatnim czasie obserwujemy rekordowe zainteresowanie zieloną energią na całym świecie. Wyraźnie rośnie zapotrzebowanie na panele fotowoltaiczne, tylko w minionym roku o 30%. To efekt dążenia do niezależności i bezpieczeństwa energetycznego. Również Unia Europejska ma wprowadzić obowiązkowe instalacje fotowoltaiczne we wszystkich nowych budynkach od 2029 r. Wyzwaniem jednak będzie znalezienie odpowiedniej liczby wykwalifikowanych instalatorów.

SunRoof radzi sobie z tym wyzwaniem na dwa sposoby. Po pierwsze, buduje własną, kompleksową platformę, która obejmuje całą ścieżkę obsługi klienta — od zamówień po operacje i dostawy. Korzystając z niej, stworzy modele predykcyjne, które będą w stanie przewidywać popyt i zapewnić odpowiednią ilość materiałów we właściwym czasie. To narzędzie zostanie w pełni uruchomione na początku 2023 r. Pomoże w poprawie wydajności firmy i skuteczniejszym skalowaniu działalności na dotychczasowych rynkach, a także w dalszej ekspansji. Po drugie, SunRoof oferuje technologię dachu zintegrowanego, dzięki czemu jest w stanie szkolić dekarzy i zapewniać im dodatkowe umiejętności potrzebne na dynamicznie rosnącym rynku energii odnawialnej.

To właśnie te przewagi konkurencyjne SunRoof przyciągnęły zainteresowanie funduszu World Fund, europejskiego inwestora, skoncentrowanego na technologiach klimatycznych i wspierającego startupy, które mogą potencjalnie zaoszczędzić co najmniej 100 megaton CO2 rocznie. Jednocześnie partner generalny Tim Schumacher dołączy do zarządu SunRoof, natomiast Victoria McIvor, Investment Associate, będzie pełnić rolę obserwatora.

Inteligentna sieć domów solarnych

Współzałożycielem i CEO SunRoof jest Lech Kaniuk, szwedzko-polski przedsiębiorca, który z sukcesami budował takie marki jak Delivery Hero, PizzaPortal, czy iTaxi. Pomysłodawcą dachów solarnych jest natomiast jego brat, Karol Kaniuk. W rozwój spółki zaangażowani są także polscy seryjni przedsiębiorcy – Marek Zmysłowski (HotelOnline.co, Jumia.com), Rafał Plutecki (były szef Google for Startups w regionieCEE) i Martyn Szczepankowski (prawnik i założyciel firmy logistycznej Expert).

Pod koniec minionego roku SunRoof wzmocnił kadrę zarządzającą. Do zespołu startupu dołączył Piotr Przybysz, który na stanowisku COO jest odpowiedzialny za kolejne etapy globalnej ekspansji. Dzięki Przybyszowi SunRoof zyskał eksperta z ponad 20-letnim doświadczeniem w zarządzaniu procesami w obszarze produkcji, łańcucha dostaw, logistyki, jakości i cyfryzacji procesów operacyjnych.

– Dzisiaj Europa musi stawić czoła dwóm poważnym kryzysom: klimatycznemu i energetycznemu. SunRoof umożliwia właścicielom domów, firmom i instytucjom łatwy dostęp do energii odnawialnej, czerpanie z niej korzyści i uniezależnienie się od paliw kopalnych. Bardzo się cieszę, że mam na pokładzie genialne konsorcjum inwestorów, którzy wspólnie stanowią najlepszą możliwą kombinację funduszy dla SunRoof na tym etapie wzrostu. Głęboko wierzę, że dzięki temu wsparciu będziemy w stanie jeszcze bardziej przyspieszyć nasz rozwój i lepiej przygotować się do szybkiej międzynarodowej ekspansji – mówi Lech Kaniuk, Co-Founder i CEO SunRoof.

– Panele słoneczne są jednymi z najskuteczniejszych sposobów, aby stać się pionierami regeneracyjnej przyszłości i walczyć z kryzysem klimatycznym. Jednak wciąż zachowawczość ze strony potencjalnych klientów, wyzwania związane z łańcuchem dostaw czy możliwości instalacyjne spowalniają rozwój branży. SunRoof jest odpowiedzią na problemy związane z kryzysem klimatycznym i rozwiązaniem na zapobieganie emisji megaton CO2 do atmosfery – mówi Tim Schumacher, General Partner w World Fund.

– Dzięki wydajnym dachom solarnym i cyfrowemu podejściu do biznesu, SunRoof jest gotowy, aby z regionalnego lidera stać się liderem europejskim w dynamicznie rozwijającej się przestrzeni BIPV – mówi Rasmus Lund, Investment Partner w Nordic Alpha Partners.

– Intensywnie pracowaliśmy z Lechem i jego zespołem nad udoskonaleniem strategii. SunRoof ma wyjątkowy zespół, który jest w stanie prześcignąć rynek, wykorzystując zróżnicowaną strategię wzrostu i ekspansji opartą na danych – mówi Adam Erritzøe, Value Creation Partner w Nordic Alpha Partners.

Legal & General Capital inwestuje w transformację energetyczną, aby wspierać rozwój innowacyjnych firm, dostarczających rozwiązania zmniejszające emisję dwutlenku węgla w całej gospodarce. W ciągu ostatnich sześciu lat nasze inwestycje koncentrowały się na dekarbonizacji energii, transporcie i budownictwie. Cieszymy się, że możemy zainwestować w SunRoof, startup wprowadzający innowacje w zakresie projektowania i budowy dachów solarnych w Europie, tym samym wspierając właścicieli domów i firmy w przejściu z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii. Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie współpracy z naszym nowym partnerem – mówi John Bromley, Managing Director– Clean Energy Strategy, Legal & General Capital.

O SunRoof

SunRoof to polsko-szwedzki startup, który umożliwia zdecentralizowaną produkcję energii. Firma oferuje najefektywniejsze dachy zintegrowane z ogniwami fotowoltaicznymi, fasady i wiaty solarne SunPort oraz kompletny system do zarządzania energią. Rozwiązanie zastępuje tradycyjny dach i tym samym jest alternatywą dla odstających i niedopasowanych paneli fotowoltaicznych. SunRoof pozwala wytworzyć więcej energii z 1 mkw. niż konkurencyjne rozwiązania, zużywając mniej materiałów i pozostawiając mniejszy ślad węglowy. Jednocześnie zapewnia estetyczny wygląd doceniany przez właścicieli domów i architektów.

Oprócz dachów i fasad solarnych, system SunRoof obejmuje również magazyny energii i platformę cyfrową, na której klienci firmy mogą śledzić każdy etap budowy dachu — od projektu, poprzez wykonanie, aż po uruchomienie instalacji. Technologia AR (rozszerzona rzeczywistość) pozwala zaś na zwizualizowanie, jak dom będzie wyglądał z dachem solarnym. Startup pozyskał nowe finansowanie po roku znaczącego wzrostu – wzrost o 300% rok do roku. Od stycznia 2020 roku zespół SunRoof powiększył się 13-krotnie, do ponad 150 osób w całej Europie. Firma obsługuje klientów w Polsce, Szwecji i Niemczech. Prowadzi również program pilotażowy w USA.

Od początku działalności SunRoof zebrał łącznie 35 mln euro. Wcześniej w startup zainwestowały m.in. Inovo VC, SMOK Ventures, Alfabeat i Level2 Ventures.