Tesla ma już 500 stacji szybkiego ładowania w Europie

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

tesla stacja

Udostępnij:

Tesla uruchomiła właśnie 500 stację szybkiego ładowania w Europie. Stacja stanęła w Londynie.

Londyńska stacja jest pierwszą poza Ameryką Północną, która umożliwia ładowanie z mocą do 250 kW.

Tesla ma obecnie stacje ładowania w 24 krajach Europy. Firma poinformowała, że do końca 2019 r. zamierza zainstalować stacje w zasięgu 99% populacji w Europie.

Fabryka Tesli powstanie w Berlinie

Kiedy w ubiegłym miesiącu Elon Musk odbierał nagrodę „złotej kierownicy”, poinformował, że 4 na świecie fabryka Tesli powstanie w Berlinie. Projekt pochłonie 5 mld dolarów. Musk chce stworzyć także centrum inżynieryjne i projektowe. Produkcja w Europie zacznie się w 2021 r.

Najnowsza inwestycja Tesli powstanie w okolicy budowanego lotniska na południowym wschodzie od Berlina. Jest to obszar przemysłowy w Brandenburgii – Grünheide.

Na stronie amerykańskiego przedsiębiorstwa motoryzacyjnego już pojawiły się ogłoszenia o pracę w nowym zakładzie.

W niemieckiej fabryce pracę znajdzie 6500 pracowników.

Tesla chce stworzyć własne ogniwa akumulatorowe

Tesla zaczyna realizować plany stworzenia własnych ogniw akumulatorowych. Firma Electric Autonomy dowiedziała się, że ​​Tesla po cichu nabyła Hibar Systems, kanadyjską firmę posiadającą doświadczenie w zautomatyzowanym wytwarzaniu akumulatorów do zelektryfikowanych pojazdów, laptopów i innych podobnych urządzeń.

Firma Elona Muska nabyła też niedawno kalifornijską firmę Maxwell, która opracowuje elektrody litowo-jonowe nowej generacji. Ponadto Tesla zawarła pięcioletnią umowę z kanadyjskim badaczem Jeffem Dahnem.

Właściciel Tesli powiedział, że jego nowy wynalazek robi postępy w kierunku „million mile battery”. Zespół Dahna opublikował we wrześniu artykuł, w którym opisał, że baterie o tak długiej żywotności są możliwe. Musk już od pewnego czasu wspomina o własnej produkcji ogniw akumulatorowych, ale teraz staje się to coraz bardziej jawne i prawdopodobne.

Prace badawcze nad bateriami do samochodów

W Europie trwają także badania nad bateriami do samochodów. Komisja Europejska potwierdziła niedawno swoją zgodę na wsparcie dla Europejskiego Sojuszu Bateryjnego.

Organizacja otrzyma 3,2 mld euro od 7 państw z Unii, w tym Polski.

Pieniądze na rozwój prac badawczych oraz wprowadzenie innowacji w technologii baterii będą pochodzić od Niemiec (1,25 mld euro), Francji (960 mln), Włoch (570 mln), Polski (240 mln), Belgi (80 mln), Szwecji (50 mln) oraz Finlandii (30 mln).

Produkcja baterii w Europie ma strategiczne znaczenie dla gospodarki i społeczeństwa. Wiąże się z koncepcją czystej mobilności i energetyki, tworzeniem nowych miejsc pracy, zrównoważonym rozwojem i konkurencyjnością.