Versum zdobyło licencję Małej Instytucji Płatniczej. W tym roku KNF przyznał ją 34 podmiotom

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Versum zdobyło licencję Małej Instytucji Płatniczej. W tym roku KNF przyznał ją 34 podmiotom

Udostępnij:

Na liście KNF przybywa Małych Instytucji Płatniczych. Od początku tego roku pojawiły się na niej 34 firmy, z czego 15 w samym październiku. W sumie MIP-ów jest już 78. Wygląda na to, że fintech w Polsce rośnie w siłę.

Licencja Małej Instytucji Płatniczej to ułatwienie dla mniejszych fintechów, które z powodu na barierę finansową nie byłby w stanie konkurować z dużymi instytucjami finansowymi. Rozwiązanie to zostało wprowadzone w ramach dyrektywy PSD 2, którą zaproponował Parlament Europejski. Celem tej zmiany jest zwiększenie konkurencyjności w branży finansowej.

Firmy posiadające taką licencję mogą prowadzić rachunki bankowe, wykonywać transfery pieniężne na rachunek płatniczy, dokonywać polecenia zapłaty, wykonywać zlecenia stałe, przyjmować płatności nie tylko kartą, ale również przy pomocy innych instrumentów płatniczych takich jak np. bramki płatnicze.

Coraz większa ilość zarejestrowanych Małych Instytucji Płatniczych pokazuje, że rozwiązanie to było potrzebne, a przedsiębiorcy szybko zaczęli korzystać z otworzonych przed nimi możliwościami. Jak podaje serwis cashless.pl w ostatnich dniach na liście KNF pojawiło się Versum (platforma do rezerwowania wizyt u kosmetyczek i fryzjerów online oraz płatności za pośrednictwem Moment Pay), Coins Gate (doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania) i Smartech Solutions (pośrednictwo pieniężne).

Jeśli chcesz zdobyć licencję MIP przeczytaj ten materiał: Licencja na FinTech. Czym jest Mała Instytucja Płatnicza i jak zdobyć na nią licencję?

Krajowa Instytucja Płatnicza

Licencja Małej Instytucji Płatniczej przeznaczona jest dla tych firm, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę na rynku fintechowym. Kiedy otrzymają licencję muszą się stosować do kilku ograniczeń, między innymi firmy takie nie mogą przekroczyć 1 500 000 euro miesięcznie w średniej całkowitej transakcji z ostatnich dwunastu miesięcy. Inne ograniczenie to maksymalnie 2 000 euro przechowywane na rachunku pojedynczego klienta.

Na początku działalności takie warunki są do zaakceptowania, natomiast kiedy firma rozbudowuje się, może okazać się, że ograniczenia te spowalniają lub wręcz blokują rozwój firmy. I tutaj pojawia się kolejne rozwiązanie: Krajowa Instytucja Płatnicza. Taka licencja nie tylko ściąga z fintechów wspomniane ograniczenia ale również umożliwia oferowanie nowych usług takich jak ocena zdolności kredytowej, wymagająca dostępu do historii rachunków bankowych (usługi AISP) czy prowadzenie usług inicjowania transakcji płatniczych bezpośrednio z rachunku bankowego (usługi PIS).

Jeśli chcesz zdobyć licencję KIP przeczytaj ten materiał: Licencja na FinTech. Czym jest Krajowa Instytucja Płatnicza i jak zdobyć na nią licencję?