VitVio pozyskuje 2 mln USD na automatyzację w szpitalach i rozpoczyna pilotaż w Royal Orthopaedic Hospital

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

VitVio pozyskuje 2 mln USD na automatyzację w szpitalach i rozpoczyna pilotaż w Royal Orthopaedic Hospital

Udostępnij:

VitVio pozyskało 2 miliony dolarów w ramach finansowania pre-seed prowadzonego przez LDV Capital z udziałem Bek Ventures (ex-Earlybird), Tiny Supercomputer Investment Company i aniołów biznesu. Startup rozpoczyna także pilotaż w Royal Orthopaedic Hospital.

Nowe fundusze zostaną wykorzystane do rozszerzenia możliwości platformy VitVio i wdrożenia technologii w szpitalach partnerskich. Kilka kolejnych partnerstw z wiodącymi szpitalami w USA, Wielkiej Brytanii i Europie jest finalizowanych, a kolejne ogłoszenia pojawią się wkrótce.

Szpitalny ból głowy. Winne wydatki

Lista oczekujących Brytyjczyków na skorzystanie z medycznych usług National Health Service England osiągnęła kwietniu 2024 roku 7,6 miliona pacjentów. To trzykrotny wzrost od 2010 roku. Spośród 7,6 miliona przypadków, ponad 302 500 wiązało się z oczekiwaniem dłuższym niż 52 tygodnie. Około 50 400 osób oczekiwało dłużej niż 65 tygodni, a prawie 5 000 było zmuszonych do oczekiwania dłuższego niż 78 tygodni. Wydatki na sale operacyjne stanowią 40% wszystkich szpitalnych kosztów. Przewiduje się, że to obciążenie finansowe będzie się pogarszać wraz z wydłużaniem się list oczekujących.

Słuchaj także: Maksymilian Kozarzewski: Hyperloop może błyskawicznie transportować produkty dla e-commerce (podcast)

W Stanach Zjednoczonych nieefektywność sprzętu chirurgicznego prowadzi do około 1 800 dolarów nieplanowanych kosztów przypadających na operację. Średnio 744 zabiegi na salę operacyjną rocznie przekładają się na wydatki rzędu 1,4 miliona dolarów rocznie. Biorąc pod uwagę 35 870 sal operacyjnych w amerykańskich szpitalach, te nieefektywności sięgają 50 miliardów dolarów rocznie. Ponadto, Agencja Badań i Jakości Opieki Zdrowotnej (Agency for Healthcare Research and Quality) informuje o około 1,3 miliona ponownych przyjęć rocznie z powodu powikłań chirurgicznych, co kosztuje szpitale ponad 19,5 miliarda dolarów rocznie, przy średniej 15 000 dolarów na pacjenta.

Automatyzacja w szpitalach pilnie potrzebna

Opierając się wyłącznie na recenzowanych badaniach, kwestie te przyczyniają się do całkowitego nadmiernego kosztu w wysokości 70 miliardów dolarów rocznie dla amerykańskich szpitali. Liczba ta nie obejmuje żadnych dodatkowych efektów domina, opóźnień ani kosztów wykraczających poza salę operacyjną. Szpitale pilnie potrzebują automatyzacji na salach operacyjnych. Wykorzystując rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, szpitale mogą zaoszczędzić miliony dolarów rocznie, ograniczając marnotrawstwo materiałów eksploatacyjnych, nieplanowane koszty i niepotrzebne ponowne przyjęcia. A liczba ta nie obejmuje dodatkowych 19 000 sal operacyjnych w amerykańskich centrach chirurgii ambulatoryjnej.

Czytaj także: Minte.ai pozyskuje finansowanie od inwestora prywatnego: 2 mln PLN na skalowanie rozwiązań insurtecha

Dzięki kamerom i czujnikom zainstalowanym w salach operacyjnych i zintegrowanym z istniejącymi szpitalnymi systemami informacji zdrowotnej, algorytmy sztucznej inteligencji VitVio śledzą i analizują każdy aspekt procedury chirurgicznej – od użycia narzędzi i etapów chirurgicznych po przestrzeganie protokołów bezpieczeństwa. Dane te są dostępne w czasie rzeczywistym dla personelu medycznego za pośrednictwem pulpitu nawigacyjnego. Zapewnia to aktualizacje postępów operacji, szacunki pozostałego czasu i alerty dotyczące odchyleń od standardowych protokołów. Dane dostarczane przez VitVio mogą posłużyć do planowania operacji, optymalizacji alokacji zasobów i podejmowania świadomych decyzji w celu poprawy ogólnego wykorzystania sal operacyjnych.

Pilotaż w Royal Orthopaedic Hospital

– Królewski Szpital Ortopedyczny jest znany jako jedna z wiodących instytucji w Wielkiej Brytanii pod względem wyników i wydajności, i naturalnie zdecydowali się wykorzystać naszą platformę i wykorzystać najnowocześniejszą technologię AI, aby zwiększyć wydajność procedur chirurgicznych – mówi Thomas Knox, współzałożyciel i dyrektor generalny VitVio. – Dzięki autonomicznemu śledzeniu procesów i narzędzi chirurgicznych, VitVio minimalizuje ryzyko błędu ludzkiego i nie dodaje żadnych dodatkowych kroków do procesu chirurgicznego, zgodnie z konsensusem ekspertów branżowych co do znaczenia nieinwazyjnej technologii – dodaje Knox.

– Jesteśmy podekscytowani rozpoczynającym się partnerstwem z VitVio, aby skorzystać z postępu technologicznego, który pomoże nam wprowadzić
w naszych teatrach. NHS stoi przed poważnymi wyzwaniami, więc musimy być innowacyjni, aby znaleźć rozwiązania. Nowa technologia jest jednym z obszarów, które chętnie badamy – choć ta współpraca nie dotyczy tylko zaawansowanej technologii. Chodzi o zapewnienie naszym pracownikom narzędzi, których potrzebują, aby skupić się na tym, co najważniejsze – zapewnieniu najlepszej opieki pacjentom. Usprawniając procesy, z niecierpliwością czekamy na bardziej wydajne doświadczenie chirurgiczne – tak pilotaż komentuje Steve Washbourne, dyrektor wykonawczy ds. finansów w ROH.

Czytaj także: