(CES 2021) W końcu stworzono pilot zasilany energią słoneczną

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

(CES 2021) W końcu stworzono pilot zasilany energią słoneczną

Udostępnij:

Koniec z bateriami typu AAA w pilotach od telewizora? W końcu jeden z największych producentów urządzeń elektronicznych wprowadził rozwiązanie, które może na dobre przyjąć się w branży technologicznej.

Temat ekologii powinien nie tylko dotyczyć branży mody, czy gastronomii – czas w końcu zwrócić uwagę na to, jakie proekologiczne rozwiązania wdrażają marki technologiczne, których produkty podobnie zaśmiecają naszą planetę. Dla przykładu marki Apple i Xiaomi zrezygnowały z dodawania ładowarek do swoich nowych smartfonów, co ma ograniczyć produkcję tego elementu wyposażenia.

Innym ważnym krokiem w świecie technologii będzie ograniczenie wykorzystywania jednorazowych baterii, które nadal są potrzebne do zasilania wielu sprzętów. Na szczęście już niedługo w ekologicznych biurach będą mogły znaleźć się telewizory, które są sterowane za pomocą pilota na… baterie słoneczne. Takie właśnie rozwiązanie opracowała firma Samsung, która aktualnie promuje swoje serię swoich nowych telewizorów.

Zdaniem producenta Eco Remote Control od Samsunga pozwoli zmniejszyć tony odpadów rocznie, gdyż jego produkcja będzie się w dużej mierze opierać na plastiku z recyklingu. Dodatkowo w jego obudowie został wmontowany panele na energię słoneczną, dzięki któremu będziemy mogli naturalnie naładować akumulator znajdujący się wewnątrz urządzenia. W ten sposób raz na zawsze będziemy mogli zapomnieć o problemie rozładowanych baterii AAA w trakcie oglądania TV, bo po prostu nie będą już nam w typ wypadku potrzebne. Ten jakże prosty, a jednocześnie innowacyjny pomysł to jednocześnie komfort dla użytkownika i ukłon w stronę środowiska – Samsung obliczył, że w ciągu 7 lat w ten sposób uda się zapobiec wygenerowaniu odpadów pochodzących z około 99 milionów takich baterii.

Samsung twierdzi, że pilot będzie mógł być używany przez około dwa lata na jednym ładowaniu baterii, a pełna żywotność akumulatora wynosi około 7 lat. Jednak dla tych, co obawiają się pochmurnych dni, kiedy naładowanie pilota nie będzie tak łatwe, producent umożliwił naładowanie Eco Remote Control za pomocą klasycznego złącza USB typu C.

Co ważne, Samsung wprowadza ekologiczne zmiany nie tylko w swoim nowym pilocie. Okazuje się, że koreański gigant zamierza również zmienić formę pakowania swoich telewizorów. Ekologiczne kartony trafią do całej gamy ekranów lifestyle 2021 oraz większości linii Neo QLED. Ten krok może się wydawać niepozorny, ale jest szczególnie ważny – do tej pory coraz gigantyczne kartonowe opakowania (konsumenci kupują coraz większe ekrany) nie nadawały się do całkowitego upcyklingu ze względu na dużą ilość tekstu (farba drukarską na bazie oleju) i pokrywania ich folią. Mamy nadzieję, że w ślad za Samsungiem pójdą również firmy ze świata technologii.