Wojciech Sadowski (Packhelp): Zagraniczne VC nie są już tak uprzedzone do inwestowania w Polsce (podcast)

Dodane:

Damian Jemioło, redaktor MamStartup.pl Damian Jemioło

Wojciech Sadowski (Packhelp): Zagraniczne VC nie są już tak uprzedzone do inwestowania w Polsce (podcast)

Udostępnij:

190 mln zł w rundzie serii B, wzrost z kilkuosobowego zespołu do 250 pracowników – to tylko krótki fragment historii Packhelp – jednego z najdojrzalszych startupów w Polsce. Wojciech Sadowski – wyróżniony w rankingu Kreatorzy 2022 – w MamStartup Podcast opowiada o swoim startupie, pozyskiwaniu finansowani zza granicy i zmianach, jakie wywołała pandemia w branży e-commerce oraz opakowań.

Wojciech Sadowski to CEO startupu Packhelp, ale też co-owner software house’u Move Closer i agencji marketingowej Cut The Mustard. W ciągu niecałych sześciu lat Wojciech znacząco rozbudował swoją spółkę, która niedawno zakończyła rundę serii B pozyskując 190 mln zł. Packhelp szybko urósł z kilkuosobowego zespołu do prawie 250 pracowników, stając się dużą firmą. Ze względu na przyciąganie zagranicznych inwestorów – Sadowski został wyróżniony w rankingu Kreatorzy 2022.

Dzięki skutecznej pracy nad rozwojem Packhelp – startup na zawsze zapisał się w historii polskiego biznesu, jako jeden z rekordzistów, jeśli mowa o pozyskiwaniu finansowania. Spółka Sadowskiego jest jedną z najdojrzalszych w naszym krajowym ekosystemie startupowym.

Jednak pozyskanie tak dużego kapitału nie byłoby możliwe bez sięganie po zagraniczne finansowanie. I choć Wojciech wskazuje, że przez lata wizerunek polskiego foundera znacząco zmienił się w oczach zachodnich inwestorów, to nadal w tym świecie panują pewne stereotypy.

– Nie będę oszukiwał – niektórzy inwestorzy nie chcą współpracować ze startupami z Polski. To jest bardzo przykre, ale ja się tym za bardzo nie przejmuję. Na samym końcu, jeśli ktoś ma tego typu uprzedzenia, to świadczy to tylko o tej osobie. Te wszystkie osoby są bardzo kulturalne i nikt mi nigdy nie powiedział, że nie będzie we mnie inwestować, bo jestem z Polski, ale jestem przekonany, że czasem w grę wchodził ten pierwiastek narodowościowy. Jednak to się bardzo mocno zmienia i pokazują to też sukcesy na naszym rodzimym rynku – mówi Wojciech Sadowski.

Z CEO Packhelp rozmawiamy o wyróżnieniu go w rankingu Kreatorzy 2022, pozyskiwaniu finansowania od zagranicznych inwestorów, zmianach, jakie wywołała pandemia w e-commerce, ekologiczności branży opakowaniowej czy wpływie kryzysu postpandemicznego na fundusze VC i startupy. Posłuchaj najnowszego odcinka MamStartup Podcast.

Posłuchaj również: