Jak lepiej opisać właściwości geotechniczne?
Rozwiązanie od SoilSpot, czyli spin-offu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, zostało oparte na podstawie wyników różnych badań geologicznych i geotechnicznych. Wykorzystuje się do tego statystyczną analizę danych, która pozwala na stworzenie IGM (Integrated Geoengineering Models).
– Nasze rozwiązanie to zintegrowane modele geoinżynierskie dające statystycznie opisaną informację o wybranym parametrze geotechnicznym podłoża w każdym jego punkcie. Zanim powstanie gotowy do wykorzystania model, mamy możliwość oceny pewności aktualnych wyników i ewentualnego zwiększenia jej poprzez umiejętne zaplanowanie dodatkowych prac. Co ważne z punktu widzenia inwestora i projektanta, nasze rozwiązanie umożliwia integrację wyników badań wykonywanych różnymi technikami m.in wierceń geologicznych, badań laboratoryjnych oraz badań terenowych (CPTU, DMT). W efekcie uzyskujemy spójny obraz rozkładu dowolnego parametru geotechnicznego w rejonie przeprowadzonego rozpoznania. Potrafimy też wydzielić warstwy geotechniczne z zadanym poziomem ryzyka błędu. – mówi Katarzyna Stefaniak z SoilSpot.
Rozwiązanie powstało przede wszystkim z myślą geotechnikach i geologach inżynierskich. Tworzone przez zespół SoilSpot modele mają posłużyć im do lepszego zrozumienia budowy podłoża, jego właściwości fizycznych i mechanicznych. To z kolei pozwoli na ocenę ryzyka związanego z budową na danym obszarze oraz opracowanie odpowiedniej strategii projektowej.
Porządek w papierach, porządek na budowie
Wśród proponowanych w Strefie Nauki i Startupów rozwiązań nie mogło braknąć sztucznej inteligencji. Jeden ze sposób na wykorzystanie AI w branży budowlanej zaprezentował zespół BinderLess. To platforma, która ułatwia zarządzanie dokumentacją budowlaną przy wsparciu AI.
Sztuczna inteligencja ma w tym wypadku ułatwić dostęp do aktualnych informacji, zwiększając transparentność na każdym etapie cyklu życia projektu – od koncepcji po utrzymanie budynków. Osoby korzystające z platformy mogą tworzyć bazę dokumentów na bieżąco: wersjonowanie dokumentów, procesów akceptacji, wymiana komentarzy i wyszukiwarka odczytująca pismo ręczne mają pomóc w oszczędności czasu oraz minimalizacji kosztów druku.
– Obecnie największym problemem stawianym przed budownictwem jest ograniczenie śladu węglowego emitowanego przez branżę, który stanowi aż 40% światowej emisji. Dlatego zdecydowaliśmy się na podjęcie prac, które mogą przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego branży budowlanej. Najnowszy moduł BinderLess, nad którym obecnie pracujemy dotyczy problemu obliczania śladu węglowego wbudowanego, pochodzącego z produkcji materiałów budowlanych i procesu budowy. Aktualnie odbywa się to manualnie, co jest kosztowne i nieskalowalne. Chcemy zautomatyzować ten proces za pomocą uczenia maszynowego, którego celem będzie odczytywanie danych z certyfikatów EPD i klasyfikacja dokumentów – tak o kierunku rozwoju BinderLess mówi Piotr Przybysz, założyciel i CEO spółki.
Złącza podatne niepodatne na trzęsienie ziemi
FlexAndRobust System to spin-off Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Rozwiązanie prezentowane przez zespół na Targach BUDMA to wynik prac B+R, zainicjowanych na Politechnice i rozwijanych przez spółkę we współpracy z uczelnią. Na jakie wyzwanie odpowiada innowacja opracowana przez FARS? Celem zespołu naukowców prowadzonego przez prof. dra hab. inż. Arkadiusza Kwietnia jest zabezpieczenia i naprawa konstrukcji budowlanych poprzez wykorzystanie polimerowych złącz podatnych. Wykorzystanie tego rodzaju złącz służy wzmacnianiu konstrukcji remontowanych budynków, które uległy zniszczeniu, na przykład wskutek trzęsienia ziemi.
Dzieje się tak za sprawą właściwości polimerowych złącz, które służą do przenoszenia obciążeń przy dużych deformacjach. Skutecznie redukują naprężenia w materiałach kruchych.
Przedstawiciele spin-offu, Łukasz Feil oraz Konrad Kwiecień, szczególny nacisk kładli na zademonstrowanie korzyści płynących z konkretnych wdrożeń w specyficznych warunkach geotechnicznych. Na potwierdzenie konieczności stosowania polimerowych złącz podatnych wskazywali na skutki takich zdarzeń jak niedawne, odnotowane w 2023 roku i tragiczne w swoich skutkach trzęsienia ziemi w Turcji oraz Syrii.
Wnętrze szyte na miarę
few. to startup technologiczny łączący innowacje software i hardware. Jego founderzy budują usługę elastycznego i spersonalizowanego wyposażenia wnętrz, w modelu Product as a Service (PaaS). Misją few. jest tworzenie lepszych miejsc do życia i pracy, bez szkody dla planety.
– Odpowiadamy na potrzeby tysięcy firm na całym świecie, których model pracy ewoluował w ostatnich latach, wymagając elastyczności i adaptacji do ciągłych zmian. Nasze rozwiązanie to kompleksowa usługa wyposażenia biur od projektu po instalacje, dostępną w subskrypcji, z opcją rezygnacji w dowolnym momencie bez generowania śmieci meblowych – podkreśla Paulina Krukowska, partner & chief business development officer w spółce.
Obecnie zespół few. koncentruje się na pracach R&D nad nową generacją cyrkularnych mebli i wyposażenia, których cykl życia jest pięciokrotnie dłuższy od tradycyjnego. Kolejnym priorytetem few, jest system automatycznego projektowania biur z wykorzystaniem technologii AI
Podziękowania dla Izabeli Paluch z INTECH PK za pomoc w przygotowaniu artykułu.