Zmiany na rynku kosmetycznym – Bielenda przejmuje Soraye i Dermikę, a udziały Bielendy nabywa Innova Capital

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Zmiany na rynku kosmetycznym – Bielenda przejmuje Soraye i Dermikę, a udziały Bielendy nabywa Innova Capital

Udostępnij:

Innova Capital nabywa część udziałów w marce Bielenda. W ramach umowy nowy podmiot pomoże Bielendzie przejąć Soraye i Dermikę, tym samym powstanie silna grupa kosmetyczna na polskim rynku. Wartość transakcji to 215 mln zł.

Jak czytamy w komunikacie, po włączeniu do swojego portfela dwóch rozpoznawalnych wśród polskich klientów marek Orkla Group – Soraya i Dermika – Bielenda dodatkowo wzmocni swoją pozycję w tym segmencie rynku. Konsolidacja umożliwi stworzenie wiodącej grupy kosmetycznej na polskim rynku, dobrze zdywersyfikowanej pod kątem docelowych grup klientów, kanałów sprzedaży i segmentów cenowych. Połączona grupa generuje łączne przychody powyżej 200 mln zł rocznie, ze znacznym potencjałem dalszego dynamicznego wzrostu w Polsce i na rynkach zagranicznych.

– Współpraca z jedną z najbardziej uznanych i najszybciej rosnących polskich firm kosmetycznych, jaką jest Bielenda Kosmetyki, przy procesie przejęcia marek Soraya i Dermika jest dla nas niewątpliwie powodem do satysfakcji.  Wszystkie brandy grupy Bielenda mają świetne perspektywy, a transakcja cementuje pozycję Bielendy jako jednego z wiodących podmiotów polskiego rynku kosmetycznego – powiedział w komunikacie Leszek Muzyczyszyn, Senior Partner w Innova Capital.

Inwestycje Innova Capital

Innova Capital to środkowoeuropejski fundusz private equity, który ma za sobą kilka imponujących inwestycji. Przykładowo w 2016 roku fundusz zainwestował w Polskie ePłatności. Nabył wtedy 75 proc. akcji spółki. Nie była to jednak pierwsza inwestycja funduszu w systemy płatności elektronicznych. Wcześniejsze projekty z branży fintech, które Innova wsparła, to między innymi Polcard (dziś FirstData), Euronet czy Provus.

W 2016 roku jeszcze raz zrobiło się głośno o Innova Capital. Fundusz na początku grudnia ogłosił, że sprzedał 27 proc. akcji Wirtualnej Polski. Zyskał tym samym blisko 400 mln złotych. Cena akcji wynosiła wtedy 50 złotych za sztukę, a fundusz posiadał ich blisko 8 milionów. Przypomnijmy, że na początku 2014 roku Innova Capital razem z Grupą o2 sfinansowali zakup Wirtualnej Polski od Orange za 382 miliony złotych. 

Innova Capital zainwestowała też w branżę marketingową. W 2019 roku wspólnie z holding Dirlango stworzyli spółkę DataTech Advisory. Powstały wtedy podmiot zajmuje się doradztwem w zakresie wykorzystania danych i technologii w marketingu.

Innova znana jest z dużych inwestycji na rynku technologicznym. Tym razem jednak fundusz postanowił zamieszać nieco na rynku kosmetycznym. Patrząc na potencjał spółek, w które zainwestował możemy się spodziewać, że nowa grupa będzie dominować na polskim rynku. Dla przykładu Bielenda Kosmetyki to jedna z najszybciej rozwijających się spółek na krajowym rynku kosmetycznym, która w ostatnich 3 latach notowała średni roczny wzrost przychodów na poziomie ponad 20 proc.. Firma posiada własny dział R&D i centrum badawcze.