Znamy 5 zwycięzców międzynarodowego akceleratora MIT Enterprise Forum CEE

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Znamy 5 zwycięzców międzynarodowego akceleratora MIT Enterprise Forum CEE

Udostępnij:

8 września 2021 roku podczas odbywającego się w Warszawie DemoDay międzynarodowy akcelerator MIT Enterprise Forum CEE wybrał 5 startupów, które wezmą udział w tygodniowym Bootcampie w Bostonie. To tam zwycięzcy konkursu będą się rozwijać podczas warsztatów oraz będą mieli możliwość zaprezentowania swoich technologii przed inwestorami i potencjalnymi klientami z USA.

Międzynarodowy akcelerator MIT Enterprise Forum CEE jest inicjatywą organizowaną przez Fundację Przedsiębiorczości Technologicznej. Nadrzędnym celem programu jest przede wszystkim wsparcie i promowanie startupów w Europie Środkowo-Wschodniej, a także dzięki globalnej sieci firm współpracujących, pomoc w pozyskaniu nowych klientów, inwestorów lub partnerów biznesowych.

MIT Enterprise Forum CEE Spring 2021

Do tegorocznej edycji programu MIT Enterprise Forum CEE zgłosiły się 243 startupy, których potencjał oceniło 130 międzynarodowych jurorów. Spośród puli zgłoszeń jurorzy wybrali 15 projektów. W środę, 8 września, organizatorzy inicjatywy wybrali 5 startupów, które wezmą udział w tygodniowym Bootcampie w Bostonie. Oto one:

  1. Uvera – łódzki startup, który opracował sposób ochrony skóry przed promieniowaniem UV. A jest nim naturalny wydajny i przyjemny w aplikacji filtr, tzw. UV protektor, który chroni skórę przed promieniami UVA, UVB, UVC. W lipcu minionego roku Uvera pozyskał 2,5 mln euro na dalszy rozwój.
  2. MakeGrowLab – bada i produkuje okrągłe materiały wykonane z bioodpadów, które zastępują liniowe i toksyczne materiały, takie jak plastikowe opakowania, skóra i inne. MakeGrowLab to wielokrotnie nagradzany startup z Polski, który zwyciężył między innymi w piątym, krajowy finale konkursu Chivas Venture w 2020 roku.
  3. IQ Biozoom –to platforma do nieinwazyjnego oznaczania glukozy z analitów innych niż krew, np. ze śliny. Rozwiązanie te w znaczący sposób pomoże podnieść komfort życia osób chorych na cukrzycę. Innowacja ma charakter światowy i może być wykorzystywana również do detekcji innych biomarkerów.
  4. WindTak – WindTAK dostarcza rozwiązań w inżynierii wiatrowej, koncentrując się na problemach związanych z eksploatacją turbin i poprawą ich efektywności energetycznej. Technologia opracowana przez startup pozwala na najlepsze wykorzystanie zarówno zasobów wiatru, jak i potencjału turbiny – dwóch najważniejszych czynników generujących zyski dla właściciela turbiny wiatrowej.
  5. Billon Grouppolsko-brytyjski startup, który dzięki blockchainowi tworzy technologię rozproszonego rejestru (distributed ledger technology – DLT). W ramach jednego systemu łączy transakcje walutami narodowymi, zapisywanie dokumentów i zarządzanie tożsamością.

Dodatkowo MIT Enterprise Forum CEE wyłonił w tym roku zwycięzców trzech innych konkursów: Audience Award (Uvera), Alumni Award (MakeGrowLab) i CVC Young Innovator Award (ponownie MakeGrowLab) – ten otrzymał czek na 100 000 złotych. Celem trzeciej kategorii konkursu było nagrodzenie innowacyjnego przedsięwzięcia, które poza potencjałem technologicznym, cechuje wysoka użyteczność społeczna.

– Nie sposób polemizować z faktem, że zmiany klimatu stanowią dzisiaj najważniejszy element wpływający na przemiany światowej gospodarki. Trwa wyścig z czasem, aby zatrzymać destrukcyjny wpływ człowieka na planetę i uchronić to co najlepsze z naszej cywilizacji, co zrozumiał i w co zaangażował się również świat biznesu. Prawdziwym gamechangerem mogą stać się innowacyjne technologie, takie jak unikalny sposób wytwarzania materiału pochodzenia biologicznego stworzony przez młodych polskich naukowców z MakeGrowLab, który ma być alternatywą dla plastiku. To niesamowita satysfakcja, że CVC Capital Partners może wesprzeć rozwój startupu pracującego nad tak istotnym społecznie tematem – taki jest cel konkursu CVC Young Innovator Awards – mówi Krzysztof Krawczyk, partner CVC Capital Partners.

24 kroki zdyscyplinowanej przedsiębiorczości

Przypomnijmy, że rekrutacja do wiosennej edycji programu MIT Enterprise Forum CEE rozpoczęła się w styczniu 2021 roku. Akceleracja w jego ramach jest realizowana pod patronatem Massachusetts Institute of Technology (MIT). Najbardziej perspektywiczne 15 startupów, których aplikacje zostały rozpatrzone pozytywnie, pochodziło z 4 krajów: Polski, Łotwy, Gruzji i Słowacji.

Sam program akceleracji rozpoczął się w czerwcu, a wraz z nim jego organizatorzy rozpoczęli 5 tygodni intensywnych warsztatów opartych o metodologię MIT Sloan Business School – 24. kroków przedsiębiorczości zdyscyplinowanej. Dodatkowo zorganizowali warsztaty z ekspertami z dziedziny sprzedaży, prawa, podatków oraz Pitch Academy z Lindą Plano. Każdy startup przez okres 3 miesięcy współpracował z grupą międzynarodowych mentorów w celu walidacji ich biznesu oraz najlepszego przygotowania do wejścia na rynek polski i zagraniczny.

15 startupów biorących udział w wiosennej edycji programu

  1. Uvera – (zwycięzca)
  2. MakeGrowLab – (zwycięzca)
  3. IQ Biozoom – (zwycięzca)
  4. Windtak – (zwycięzca)
  5. Billon – (zwycięzca)
  6. AgeVolt – wprowadzenie pojazdów elektrycznych wiąże się z problemem nieodpowiedniej infrastruktury ładowania i gwałtownym wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną w sieci. Startup oferuje kompleksowy cyfrowy ekosystem ładowania pojazdów elektrycznych, który sprawia, że ładowanie jest wygodne, dostępne i zapewnia optymalną dystrybucję energii elektrycznej.
  7. Banacha Street – dostarcza branży finansowej wyszukiwarkę nowej generacji, która pomaga uzyskać natychmiastowy dostęp do nieodkrytych informacji rynkowych.
  8. Catalyco – rozwijaj ekosystem gospodarki o obiegu zamkniętym wokół produkcji ZnO i zmieniaj branżę oponiarską i gumową w kierunku zrównoważonego rozwoju.
  9. CityPay.io – oparta na blockchainie bramka płatnicza dla sprzedawców, którzy cierpią z powodu wysokich opłat transakcyjnych i obciążeń zwrotnych.
  10. Grab & Go Checkoutless Store – jego twórcy wierzą, że przyszłością handlu detalicznego jest brak kas. Mają to urzeczywistnić.
  11. Interact – innowacyjny system rezerwacji grupowych stworzony na podstawie badania 120 obiektów i profesjonalistów organizujących zajęcia grupowe, warsztaty oraz aktywności dla dzieci. System składa się z aplikacji webowej, panelu administracyjnego oraz aplikacji mobilnej umożliwiając zwiększenie sprzedaży oraz zmniejszenie ryzyka nieopłacalnej frekwencji w grupie.
  12. Kayon – dzięki Smart Helmet, urządzeniu bezpieczeństwa typu „wearable” gotowemu do działania w ramach Industry 4.0, zmniejszamy ryzyko wypadków przy pracy, zwłaszcza w przemyśle lub budownictwie.
  13. Lotty Technologies – to aplikacja mobilna dla mieszkańców, ułatwiająca poruszanie się po mieście oraz pozwalająca na znalezienie idealnego miejsca parkingowego.
  14. Surveily – oferuje komputerowy system wizyjny, który służy do analizy wielu strumieni wideo w czasie rzeczywistym, dostarcza rozwiązania z zakresu wizji komputerowej i sztucznej inteligencji firmom, które chcą poprawić swoje bezpieczeństwo. Tworzy system sztucznej inteligencji do automatycznego nadzoru bezpieczeństwa, który widzi, rozumie i wyciąga wnioski. Automatycznie ostrzega o zagrożeniach i pozwala przewidywać i zapobiegać.
  15. Whitman – niezapomniane wrażenia z zakupów dzięki interaktywnym filmom wideo na miejscu, które zwiększają zaangażowanie i sprzedaż.

Partnerzy Programu

Partnerami Głównymi wiosennej edycji programu akceleracji są Adamed, Coca-Cola HBC Polska oraz MCX. Do grona Partnerów Wspierających z wiosennej edycji zaliczamy: ANWIL S.A., CVC Advisers, HubHub, JD Group oraz Vetasi. Partnerami merytorycznymi są: Crido, EU Patent, Hasik Rheims & Partners, Kingmakers, Konieczny & Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych oraz TaxLab.