Zoom na kosmos: największa w Europie rakieta Ariane 6 na orbitę poleci z kamerami Scanway

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Zoom na kosmos: największa w Europie rakieta Ariane 6 na orbitę poleci z kamerami Scanway

Udostępnij:

Podczas swojego pierwszego lotu rakieta wyniesie na orbitę łącznie 18 ładunków agencji kosmicznych, firm, instytutów badawczych oraz uniwersytetów, w tym satelitę YPSat z zamontowanymi kamerami Scanway.

Dwukamerowy zestaw optyczny dostarczony przez polską spółkę pozwoli na monitorowanie dwóch kluczowych faz lotu:

  • procesu rozkładania głównej owiewki rakiety podczas startu;
  • rejestrację separacji poszczególnych ładunków użytecznych na niskiej orbicie Ziemi na wysokości ok. 600 km.

Dane pozyskane i dostarczone przez Scanway posłużą Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA do szczegółowych analiz oraz optymalizacji kolejnych lotów Ariane 6. Prace nad rakietą rozpoczęły się w 2014 roku, a koszt jej stworzenia wyniósł ok. 4 mld EUR.

Scanway we współpracy z Karolem Wójcickim, autorem kanału YouTube „Z głową w gwiazdach”, przygotowali polską transmisję z lotu Ariane 6, którą będzie można oglądać we wtorek, 9 lipca, około godz. 19:30. Gośćmi Karola Wójcickiego będą Jędrzej Kowalewski, CEO oraz Mikołaj Podgórski, COO.

30 lotów na start

Rakieta Ariane 6 to bezpośredni następca użytkowanej w latach 1996-2023 rakiety Ariane 5, która wykonała łącznie 117 lotów, z czego 112 zakończyło się sukcesem. Ariane 6 jeszcze przed swoim inauguracyjnym startem ma zakontraktowanych 30 lotów.

Czytaj także: Tworzymy demokratyczny marketplace w kosmosie: Grant Blaisdell (Copernic Space)

– Inauguracyjny lot Ariane 6, największej europejskiej rakiety nośnej, to historyczny moment dla całego sektora kosmicznego i kluczowy sprawdzian dla Europy, która pilnie potrzebuje odzyskać niezależność w zakresie własnych środków wynoszenia, które utraciła wraz z odejściem w ubiegłym roku z aktywnej służby rakiety Ariane 5 wykorzystywanej przez 27 lat w ponad 100 lotach kosmicznych. Nowa rakieta pozwoli wynosić blisko 22 ton ładunków użytecznych na niską orbitę Ziemi, co jest wartością o ok. 70% wyższą od konkurencyjnej rakiety Falcon 9 z firmy SpaceX. Z drugiej strony, Ariane 6 nie będzie rakietą odzyskiwalną. Z ilością 30 zakontraktowanych startów, z pewnością jednak odegra znaczącą rolę w rozwoju europejskiego sektora kosmicznego, a my jako Scanway, będziemy mieć w tym swój udział podczas jej pierwszego lotu – komentuje Jędrzej Kowalewski, Prezes Zarządu Scanway S.A.

Projekt rakiety Ariane 6 był realizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA we współpracy z podmiotami z 13 krajów europejskich, a głównym wykonawcą odpowiadającym za budowę rakiety została firma kosmiczna ArianeGroup – spółka joint venture pomiędzy Airbus Defence and Space oraz Safran. Struktura rakiety pozwala wynieść na niską orbitę Ziemi od 10,3 ton do 21,6 ton, a na orbitę geostacjonarną od 4,5 ton do 11,5 ton, w zależności od użytej konfiguracji. Ariane 62 wykorzystuje dwa boostery, a Ariane 64 cztery boostery. Ich liczba determinuje wysokość rakiety, która mierzy od 56 metrów do 62 metrów.

Do kosmosu po niezależność dla Europy

Celem rakiety nośnej Ariane 6 jest uzyskanie niezależności Europy w zakresie wynoszenia ładunków na orbitę oraz zwiększenie konkurencyjności na rynku komercyjnych lotów kosmicznych i zaoferowanie alternatywy dla popularnej rakiety Falcon 9 od amerykańskiej firmy SpaceX. Rakieta Ariane 6 może być wykorzystywana do wynoszenia na orbity okołoziemskie zróżnicowanych ładunków m.in. satelitów komunikacyjnych, misji naukowych oraz eksploracyjnych.

Czytaj także: Projekt Obserwacja Ziemi w Rwandzie: SatRev i Locus Dynamics podpisują umowę joint development

YPSat (ang. Young Professionals Satellite) to europejski projekt mający na celu uchwycić kluczowe fazy inauguracyjnego lotu rakiety Ariane 6. Scanway dostarczył w ramach niego dwukamerowy zestaw optyczny, który w pierwszej fazie lotu (ok. 3 min. i 39 sek. od startu) będzie monitorował proces separacji głównej owiewki rakiety, a w dalszej fazie lotu (ok. 66 min. od startu) będzie rejestrował przebieg separacji ładunków użytecznych zamieszczonych na rakiecie. System kamer Scanway składa się z 2 szerokokątnych kamer, elektroniki i interfejsów mechanicznych, zdolnych do dostarczania obrazu w dwóch trybach: wideo do 1080p i 30 fps lub 720p i 60 fps oraz foto z rozdzielczością 12,3 Mpix.

Europejska Agencja Kosmiczna ESA zarządza europejskimi programami transportu kosmicznego, w tym programem Ariane 6. Rolą ESA w rozwoju Ariane 6 jest nadzorowanie zamówień, a także odpowiadanie za cały system startowy. ESA jest operatorem inauguracyjnego lotu Ariane 6.

ArianeGroup jest głównym wykonawcą w zakresie rozwoju i produkcji systemu rakiet nośnych Ariane 6. Nadzoruje cały łańcuch dostaw, w tym sprzęt i konstrukcje, produkcję silników, integrację różnych etapów oraz integrację rakiety nośnej w europejskim porcie kosmicznym w Gujanie Francuskiej.
Arianespace świadczy usługi wynoszenia dla wszystkich typów satelitów i na każdą z orbit okołoziemskich. Od drugiego lotu Ariane 6, Arianespace będzie obsługiwać w imieniu swoich klientów loty rakiety od momentu startu.

Czytaj także: