Anna Ogar (Microbe Plus): Stworzyliśmy armię bakterii, którą rośliny obronią się przed suszą i patogenami

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Anna Ogar Microbe Plus ekopestycydy

Udostępnij:

Ania Ogar jest founderką i CEO Microbe Plus. Na falach MamStartup Podcast wprowadza nas w fascynujący świat związku bakterii i roślin, wskazując jak te pierwsze mogą pomóc uratować te drugie przed skutkami zmian klimatu i uwolnić nas od syntetycznych pestycydów.

Moja babcia miała piękny ogród. I często rozmawiała z kwiatami. Czy to, że do nich często mówiła sprawiało, że rosły lepiej? Czy możemy rozmawiać z drzewami i roślinami, przekonać je, by lepiej rosły i były bardziej odporne na szkodniki, susze czy nagłe przymrozki? I, idąc dalej, czy znając język roślin moglibyśmy pomóc uratować niektóre gatunki przed zagładą?

Nam samym ciężko jest się porozumieć z roślinami. Mówić o komunikacji roślin, to trochę tak, jakbyśmy rozmawiali o UFO. Przybyszach z innej planety, którzy nie tylko wyglądają inaczej niż my, ale też zupełnie inaczej się komunikują. Rośliny rozmawiają m.in. przez przenoszone w powietrzu lub przez zwierzęta zapachy. Gazowe informacje przekazywane są również w glebie.

Na szczęście ktoś może pomóc nam wejść w dialog z roślinami. Mamy sojuszników, którzy mogą to zrobić za nas. To bakterie. Polski startup Microbe Plus rozgryzł tajniki komunikacji na linii bakterie-rośliny i używa jej dla lepszego rozwoju i wzrostu upraw rolnych:

– Bakterie i grzyby mają liczne związki z roślinami. Przykładem współpracy występującej w przyrodzie jest związek roślin motylkowych, np. soi z bakteriamii. Roślina chroni i żywi bakterie, a one pomagają roślinie pozyskać z gleby azot. Odpowiednio dobrane mikroorganizmy mogą jednak pomóc praktycznie każdej roślinie: przyspieszą jej wzrost i rozkład materii organicznej, a także zadziałają antagonistycznie na atakujące ją patogeny. Ta ostatnia funkcja jest kluczowa w rozwijanych przez nas produktach – tłumaczy Anna Ogar, CEO Microbe Plus.

I dodaje: – Całą uwagę koncentrujemy na roślinie, a nie patogenie, jak to ma miejsce w przypadku syntetycznych pestycydów. Doprowadzamy do sytuacji, w której patogeny po prostu nie przeszkadzają we wzroście rośliny. Ona sama, dzięki współpracy z bakteriami, jest w stanie się przed nimi obronić.

Badania PAN pokazały, że za kilkadziesiąt lat z terenu naszego kraju zniknie wiele gatunków szeroko rozpowszechnionych drzew: m.in. brzozy, sosny, świerki. Dlatego Anię Ogar pytam również o to, czy mikroorganizmy mogą pomóc ochronić nasze drzewa? – Jeżeli chodzi o drzewa, to grzyby mikoryzowe są podstawą szukania pozytywnych interakcji, również ze względu na to, że one same wchodzą w interakcję z bakterami. Stworzenie szczepionek bakteryjno-grzybowych może zdecydowanie wzmocnić i pomóc chronić drzewa – odpowiada CEO Microbe Plus.

W najnowszym epizodzie MamStartup Podcast dowiesz się, jak drzewa i rośliny uprawne mogą z naszą niewielką pomocą obronić się przed zmianami klimatu i patogenami. Bez szkodliwych dla naszego zdrowia i środowiska syntetycznych pestycydów. Sprawdź koniecznie.

Posłuchaj również: