Bartosz Józefowski: Próg wejścia do przemysłu jest dla startupów wysoki? (podcast)

Dodane:

Damian Jemioło, redaktor MamStartup.pl Damian Jemioło

Bartosz Józefowski: Próg wejścia do przemysłu jest dla startupów wysoki? (podcast)

Udostępnij:

Jakich rozwiązań z zakresu przemysłu 4.0 brakuje w Polsce? Czy startupy, które chcą współpracować z przemysłem mają ciężki kawał chleba do zgryzienia? O specyfice przemysłu 4.0 w Polsce rozmawiamy z Bartoszem Józefowskim z Krakowskiego Parku Technologicznego.
Przemysł 4.0 coraz częściej leży w kręgu zainteresowań tak startupów, jak i samych firm przemysłowych. Są jednak rozwiązania, których na polskim rynku brakuje – czasem nawet tych z 3 rewolucji przemysłowej. Również próg wejścia dla startupów, które chcą oferować rozwiązania z zakresu przemysłu 4.0, nie należy do niskich. Startupy muszą mierzyć się z tradycjonalizmem, obawami przed cyberzagrożeniami, niskimi budżetami itd.

– Fabryki są przyzwyczajone do kalkulowania ROI. W większości fabryk, w których jest wysoka koniunktura, firmy pracują blisko swoich mocy przerobowych. Wysoki managment jest zabiegany. Gdy mówimy, że firma musi wyselekcjonować dane, by przygotować i udostępnić je dla startupu, to mamy problem. Przemysł jest dość „tajemniczy”. Gdy osoba z zewnątrz wchodzi do tego świata, to musi przygotować się na zetknięcie z poważnymi umowami o poufności – mówi Bartosz Józefowski z KPT.

Z Bartoszem rozmawiamy o tym, czego w polskim przemyśle brakuje, na co muszą się przygotować startupy, które chcą dostarczać rozwiązania dla tej branży i jak wygląda w niej świadomość cyfrowa. Sprawdź najnowszy odcinek MamStartup Podcast.

Posłuchaj również:

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem