Ekoprzyszłość: 14 startupów, które kreują zielony świat

Dodane:

Maroa Maria Czekańska

Ekoprzyszłość: 14 startupów, które kreują zielony świat

Udostępnij:

Od bezemisyjnych proszków do druku 3D, poprzez inteligentne systemy segregacji odpadów, aż po aplikacje zapobiegające marnowaniu żywności – te firmy dowodzą, że przyszłość może być zielona. Poznajcie pionierów ekoprzyszłości, którzy swoimi działaniami pokazują, jak można efektywnie łączyć troskę o środowisko z sukcesem biznesowym.

W dobie globalnych wyzwań ekologicznych, innowacyjne startupy odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu bardziej zrównoważonej przyszłości. Przedstawiamy czternaście polskich startupów, które za pomocą nowatorskich technologii i ekologicznych rozwiązań zmieniają nasz świat na lepsze.

Alpha Powders

Druk 3D, który nie szkodzi środowisku? Taką misję postawił przed sobą startup Alpha Powders, który chce poprawić jakość proszków polimerowych, inwestując w technologie produkcji oraz recyklingu. Rozwiązanie organizacji było już wyróżniane, chociażby Santander X Startup Award – Poland 2023.

– Naszą szansę rynkową upatrzyliśmy w dostarczaniu rozwiązań, które umożliwiają uzyskiwanie wysokojakościowych mikroproszków polimerowych, o cechach nie występujących na rynku, a jednocześnie bardzo pożądanych ze względów środowiskowych, użytkowych oraz ekonomicznych. Mam tu na myśli brak emisji szkodliwego pyłu, zwiększoną zdolność do recyklingu proszku – tzw. refresh, obniżoną, a często całkowicie wyeliminowaną porowatość czy wreszcie doskonałą sypkość, umożliwiającą szybki druk 3D o doskonałym odwzorowaniu geometrii – mówił Dominik Zdybał, CEO Alpha Powders, w rozmowie z MamStartup.

Bin-e

Bin-e to startup oferujący inteligentny pojemnik do automatycznej segregacji odpadów. Produkt miał swoją premierę w 2018 roku. Urządzenie samodzielnie rozpoznaje rodzaj śmieci dzięki systemowi opartemu na AI. Oprócz tego jest wyposażone w ekran, dzięki czemu skutecznie komunikuje się z użytkownikiem. 

– Przyjmuje się, według danych europejskich, że ludzka dokładność sortowania odpadów to mniej więcej 30%. Bin-e ma tę dokładność na poziomie 90%, jest zatem trzykrotnie dokładniejszy  od ludzi. Automatyzacja sortowania odpadów zdecydowanie zmniejsza koszty recyklingu. Nie ma wówczas potrzeby np. dodatkowego sortowania odpadów. Mogą one od razu trafiać tam, gdzie będą przetwarzane. Nasze urządzenie oferuje też pełen monitoring tego, co się w nim dzieje. Użytkownicy wiedzą, jakie i w jakich ilościach generują śmieci, co przekłada się na zwiększenie świadomości ekologicznej i lepsze zarządzenie gospodarką odpadami, np. zmniejszenie częstotliwości wywozu – mówił Marcin Łotysz, założyciel Bin-e, w rozmowie z ING.

Contec

Działalność startupu Contec przyczynia się do rozwiązania globalnego problemu zużytych opon. Organizacja tworzy produkty o niskim śladzie węglowym, takie jak sadza, olej czy stal. Wszystko to pochodzi właśnie z zużytych opon. Contec umożliwia partnerom dekarbonizację ich łańcuchów dostaw i przyczyniamy się do zrównoważonej przyszłości, w której odpady gumowe pochodzące z recyklingu mogą być wykorzystywane jako surowiec zamiast paliw kopalnych.

Jesteśmy świadkiem dużych zmian. Dla przykładu – Michelin zadeklarował, że jednym z jego planów jest produkcja opon w aż 80% z materiałów zrównoważonych. To znak, że liderzy w branży patrzą już od dawna w zielonym kierunku i zależy im na zwiększeniu wskaźnika odzysku opon – powiedział Dominik Dobrowolski, COO Contec S.A, w rozmowie z MamStartup.

EcoBean

Przetwarzanie odpadów z fusów w zrównoważone chemikalia o niskim składzie węglowym? To misja startupu EcoBean, który w niedawnym plebiscycie Money.pl zdobył tytuł Startupu Roku. Organizacja szacuje, że możliwe jest osiągnięcie zysku rzędu 8 000 euro na każdą tonę fusów.

Czytaj także: Dzięki nim życie kawy nie kończy się na fusach: EcoBean Startupem Roku wg Money.pl

– W przeciągu kilku lat prac badawczych na Politechnice Warszawskiej wyodrębniliśmy z fusów pięć frakcji: olej kawowy, antyoksydanty, kwas mlekowy, dodatki białkowe i lignina kawowa. Okazało się, że potencjał tych frakcji jest ogromny. Surowce te można zawrócić, rozpoczynając od branży paliwowej (dodatek do biodiesla), przez opakowaniową (dedykowany do produkcji polimerów biodegradowalnych), kosmetyczną (antyoksydanty i kwas mlekowy), spożywczą (dodatki białkowe i antyoksydanty), a nawet i w farmacji (antyoksydanty do zwalczania komórek rakowych) – mówił Marcin Koziorowski, CEO EcoBean, w rozmowie z MamStartup.

Ecoplastomer®

Ecoplastomery to rozwiązanie startupu Ecopolplast. Są to cyrkularne elastomery termoplastyczne (TPE) wykonane w 100% z przetworzonych surowców. Do ich produkcji startup wykorzystuje wyłącznie pokonsumencki plastik i gumę z opon samochodowych. Z TPE produkuje się m.in. maty samochodowe, sprzęt sportowy czy okrycia kabli.

– Ecoplastomery mogą być wielokrotnie recyklingowane i funkcjonują w obiegu zamkniętym przez wiele cykli. Dzięki temu plastik i guma, które wykorzystujemy, funkcjonują w gospodarce w postaci nowych produktów i nie wracają na wysypiska śmieci – powiedziała Katarzyna Pokwicka-Croucher, CEO Ecopolplast, w rozmowie z MamStartup.

Foodsi

Startup Foodsi stworzył aplikację w duchu zero-waste, która zapobiega marnowaniu jedzenia – w końcu w Polsce każdego roku marnuje się około 5 milionów ton produktów spożywczych. Dzięki startupowi. sprzedawcy mogą wystawić w aplikacji artykuły, które normalnie poszłyby na śmietnik, a kupujący mogą zyskać jedzenie nawet za 30% podstawowej ceny. Startup pozyskuje coraz to więcej klientów, chociażby rozpoczynając współprace z takimi markami jak Carrefour. 

– Nasze marki połączyły wspólne wartości, cele i chęć walki z marnowaniem. Bardzo się cieszę, że Carrefour dołączył do Foodsi Gangu i wspólnie możemy ratować paczki wypełnione superproduktami. Jestem pewny, że dzięki tej współpracy zrobimy dużo dobrego dla planety, a klienci będą mogli trochę zaoszczędzić. Miło mi, że tak rozpoznawalna marka zaufała polskiej aplikacji – mówi Mateusz Kowalczyk, CEO Foodsi.

HiProMine

HiProMine, założony w 2015 roku, specjalizuje się w produkcji białek owadów wykorzystywanych w paszach rolnych, które stymulują wzrost zwierząt i dostarczają im energii. Ten innowacyjny bioreaktor ekologiczny jest również przykładem rozwiązania zrównoważonego rozwoju, charakteryzującym się niskim zużyciem wody, redukcją emisji gazów cieplarnianych oraz wspieraniem naturalnego cyklu łańcucha pokarmowego. Głównym celem HiProMine było zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na białko oraz zmniejszenie marnowania żywności.

Maas Loop

Produkty Maas Loop służą lepszej segregacji odpadów. Podobnie jak w przypadku Bin-e, mowa tu o inteligentnych pojemnikach. Rozwiązania startupu są początkiem obiegu zamkniętego. W swojej ofercie marka ma kruszarki do szkła i automaty zwrotne. Mass Loop działa na rzecz klimatu, dba o odpowiedzialną konsumpcję i produkcję, a przy tym redukuje emisję CO2. 

– Naszym celem było stworzenie łatwo dostępnego, prostego w obsłudze, funkcjonalnego i estetycznego urządzenia, które pozwoli właścicielom lokali gastronomicznych na samodzielne zgniatanie szkła, a tym samym znacząco usprawni jego recykling. Z korzyścią dla biznesu i środowiska – deklaruje zespół Maas Loop na swojej stronie internetowej.

Czytaj także: Paweł Ciesielski (Maas Loop): Zmiany klimatu są najważniejszym wyzwaniem ludzkości. Ale jeżeli sprawy nie zepną się finansowo, to skończy się na deklaracjach

SeaSoil

SeaSoil to startup biotechnologiczny, który przekształca odpady w wartościowe rozwiązania na rzecz czystszej i bardziej ekologicznej przyszłości. Zajmuje się produkcją biotworzywa mogących zastąpić twardy plastik. SeaSoil został zwycięzcą Infoshare Startup Contest 2024.

Seedia

Inteligentna infrastruktura miejska – tak w skrócie można opisać startup Seedia, który wierzy w ideę miasta 15-minutowego i projektuje przestrzenie, stawiając na transport multimodalny. Ale to nie wszystko. Organizacja zaczynała od ładowarek do hulajnogi elektrycznej, a dziś ma w ofercie m.in. przystanki autobusowe zasilane energią słoneczną bądź inteligentne ławki solarne, dając darmowe strefy wi-fi bądź możliwość podłączenia kabla USB.

– SEEDiA reaktywowała we mnie coś, co lekko wygasło – wrażliwość na przyrodę, w szczególności zanieczyszczenie powietrza w Polsce, gdzie jest wyjątkowo źle, szczególnie jeśli chodzi o smog. Mamy możliwość sprzedaży produktów, które są przydatne – pozwalają podładować telefon i skorzystać z Wi-Fi i komunikują olbrzymi problem społeczny – opowiadał Artur Racicki, co-founder Seedia, na łamach MamStartup.

Slappa

„Chcemy świata, w którym ceni się odpowiedzialność, wspólną troskę o planetę, wzajemny szacunek i zrównoważony rozwój!” deklaruje Slappa na swojej stronie.

Startup produkuje środki czystości w formie małych musujących tabletek, redukując przy tym zużycie plastiku i ślad węglowy. Tabletki nie znajdują się w zbędnych opakowania z produktów sztucznych, a jeden tir takich tabletek odpowiada mniej więcej dwudziestu TIRom załadowanych tradycyjnymi środkami czystości.

Swapp

Dwa słowa: refill i reuse. Startup Swapp umożliwia kupowanie produktów poprzez ponowne uzupełnienie już posiadanej butelki a utomatach do refillingu. Oprócz tego w ich aplikacji można zakupić jedzenie na wynos w opakowaniach wielokrotnego użytku (reuse). Dzięki temu marka chroni naszą planetę przed nadmiarowym zużyciem plastiku. 

Czytaj także: Retail na miarę XXI wieku, czyli jak technologia zmienia sposób w jaki robimy zakupy?

– Plastikowe opakowania jednorazowego użytku to zmartwienie naszego pokolenia. Nie jesteśmy przy tym wrogami plastiku, nie zgadzamy się jednak na bezrefleksyjną konsumpcję, której wynikiem jest lawinowe zaśmiecanie środowiska – mówi Szymon Barabasz, CEO Swapp.

VivaDrive

VivaDrive pozwala zarządzać flotą składającą się z pojazdów spalinowych i elektrycznych, pomagając przy tym oszczędzić czas, koszty i emisje CO2. Dzięki elektryfikacji floty napędzanej sztuczną inteligencją, startup analizuje potencjał elektryfikacji floty i wdraża spersonalizowany plan pojazdów elektrycznych, dbając w późniejszym czasie również w zarządzaniu nimi. 

– Naszym celem jest oferowanie naszym klientom, firmom i samorządom rozwiązań technicznych, dzięki którym ich floty samochodowe będą wydajniejsze i bardziej ekologiczne – powiedział Piotr Ptaszyński, dyrektor ds. Programów Flotowych w VivaDrive, na łamach Medium.

ZNIKA

Znika to opakowania, etykiety i ekologiczne akcesoria do pakowania. Założyciele są grupą aktywistów i specjalistów do spraw zrównoważonego rozwoju i ekologii. Misją startupu jest przede wszystkich redukcja zanieczyszczenia plastikiem, ale też prowadzenie badań nad innowacyjnymi materiałami bądź edukacja. 

– ZNIKA zajmuje się walką z plastikiem. Chcemy osiągnąć to, co udało się na rynku włoskim, czyli zamienić część tworzyw sztucznych na biotworzywa, np. przy wysyłkach, czy opakowaniach foodtechowych, również w branży farmaceutycznej, które mogą obyć się bez plastiku. Marzymy, aby być pierwszym startupem w Polsce, który będzie miał 100% zieloną ofertę – mówił Michał Kruszyński, CSMO w ZNIKA, na łamach MamStartup.

Czytaj także: