MICHAŁ KRUSZYŃSKI: Nasze opakowania kompostowalne są tak samo wytrzymałe, elastyczne i wodoodporne jak plastikowe

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Mikroplastik, plastik i ekoopakowania

Udostępnij:

Czy kupując wodę w plastikowej butelce z recyklingu robimy coś dobrego dla naszej planety? Czy recykling w Polsce działa? Jak walcząc z plastikiem i mikroplastikiem możemy pomóc uratować od głodu 3 miliardy ludzi? Rozmawiamy z twórcami kompostowalnych opakowań ze startupu ZNIKA.

– Recykling jest zawsze dobry, ale nie w przypadku plastiku. Gdy trzymamy w ręku butelkę, to szansa na recykling jeszcze jest, ale gdy jest to inny rodzaj opakowania, to te szanse dramatycznie maleją. Infrastruktura przetwarzająca odpady w Polsce jest zbyt mało zaawansowana technologicznie, aby uratować większość z nich. Odpady plastikowe trafiają więc na wysypisko, do spalarni albo do krajów trzeciego świata – mówi w rozmowie z MamStartup Podcast Michał Kruszyński, CEO startupu ZNIKA.

ZNIKA opracowuje nową generację opakowań kompostowalnych. Mają być tak samo trwałe, elastyczne i wodoodporne co plastikowe odpowiedniki dostępne na rynku.

Mikroplastik – makroproblem

W podcaście Michała Kruszyńskiego i Ewelinę Pieńkosz, szefową B+R w ZNIKA, pytamy również o zagrożenie ze strony mikroplastiku i o to, co może zrobić każdy z nas, żeby ograniczyć jego produkcję:

– Mikroplastik ma największy wpływ na oceany, bo jego zawartość w wodzie jest dużo większa niż w powietrzu. Koralowce giną przez mikroplastik, bo zaburza on proces ich odżywiania. Chcąc ograniczyć jego ilość w naszym otoczeniu powinniśmy przede wszystkim przyjrzeć się kosmetykom. Peelingi, żele do mycia ciała, pasty do zębów – te wszystkie produkty zawierają mikroplastik. Sprawdzajmy etykiety i wybierajmy te, które nie mają w składzie plastiku – podpowiada Ewelina Pieńkosz.

Według Michała wymieranie koralowców to ogromny problem nie tylko dla flory i fauny oceanów, ale również dla trzech miliardów ludzi, bo dla takiej właśnie liczby ryby to obecnie podstawa diety.

Sprawdź najnowszy odcinek MamStartupPodcast i dowiedz się, jak możesz ograniczyć swój wpływ na ilość plastiku i mikroplastiku w oceanach, polskich rzekach i … w miodzie.

Posłuchaj również: