ffVC otwiera nowy fundusz. Startupy z regionu CEE dostaną łącznie 60 mln euro

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

ff vc

Udostępnij:

ff Venture Capital uruchamia nowy fundusz ukierunkowany na spółki technologiczne w Europie Środkowej. Amerykańscy i polscy managerowie, we współpracy z JBIC IG Partners, japońską firmą doradztwa inwestycyjnego, pozyskali już większość docelowego kapitału od inwestorów.

Planowana kapitalizacja uruchomionej struktury wyniesie 60 mln euro. Środki zostaną przeznaczone na inwestycje w spółki technologiczne specjalizujące się CleanTech, IndustrialTech i oprogramowaniu dla przedsiębiorstw. Geografia funduszu, zarządzanego z warszawskiego biura ff VC koncentruje się na wybranych krajach Europy Środkowej: w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach, Rumunii, na Słowacji i na Węgrzech.

– Zarządzany przez nas fundusz otwiera niezbadany dotąd rynek dla startupów z Europy Środkowej. Analizując gospodarki obu regionów – CEE i japońską, widzimy, że stoją przed nimi podobne wyzwania. Zmiany w globalnym handlu, zależności energetyczne czy starzejące się społeczeństwa. To wyjątkowa szansa dla ambitnych spółek ze środkowej Europy, posiadających pomysły gotowe do komercjalizacji. To im dajemy możliwość przyspieszenia wzrostu. A dla japońskich korporacji tworzymy możliwość szybkiej absorbcji najnowszych, niezbędnych w ich rozwoju technologii.

Dlatego naszą misję widzimy jako budowę mostów pomiędzy ekosystemem spółek CEE a japońskim środowiskiem przemysłowym. – mówi Maciej Skarul, partner w ffVC.

Firmy przemysłowe z Europy Zachodniej, USA i Japonii stoją m.in. przed wyzwaniem ograniczania emisji i jednocześnie presją na optymalizację zasobów w czasach rosnących cen energii, inflacji czy zmian regulacyjnych. Dlatego zainteresowane są wdrażaniem efektywnych kosztowo rozwiązań zewnętrznych, często pochodzących z mniejszych innowacyjnych firm. Z kolei innowacyjne startupy borykają się w czasach wysokich stóp procentowych i wysokiej inflacji z dostępem do kapitału i generowaniem ponadprzeciętnych zwrotów.

Małe spółki technologiczne z Europy Środkowej posiadają ekspertyzę i doświadczenie w obszarach interesujących duży przemysł w Europie Zachodniej, USA i Japonii, a jednocześnie mają mniejsze możliwości pozyskania kapitału i ekspansji międzynarodowej.

Nowy, „japoński most” ffVC

Zarządzający ff Venture Capital widzą szansę na wypełnienie tej przestrzeni. Partnerzy funduszu planują nie tylko zasilenie wyselekcjonowanych startupów w kapitał na komercjalizację ich rozwiązań, ale także umożliwienie im prezentacji technologii partnerom przemysłowym w Japonii, USA i Europie Zachodniej. Powołanie dwóch nowych japońskich partnerów z JBIC IG Partners – Masayuki Ohta i Taro Hizume, którzy przeniosą się do Warszawy, wzmocni nowy „japoński most” ffVC.

– Dzięki partnerom z Kraju Kwitnącej Wiśni nasza strategiczna obecność rozciąga się teraz na trzy, poza Chinami, największe gospodarki świata – Europę, Stany Zjednoczone i Japonię. Ten zasięg oznacza, że możemy pozyskiwać lepsze oferty, nasze spółki portfelowe mogą rosnąć szybciej i tworzyć więcej opcji wyjścia z inwestycji. Taka konfiguracja pozwala nam także zapewnić środkowoeuropejskim startupom dużo większe, globalne możliwości wzrostu przed finansowaniem serii B – powiedział Mariusz Adamski, partner w ffVC.

Środkowoeuropejskie startupy dla JBIC

Z kolei JBIC, znający doskonale wyzwania przed którymi stoją japońskie korporacje przemysłowe (podobnie jak jej polski odpowiednik – KUKE) widzi podobieństwo struktur gospodarczych oraz wyzwania przed jakimi stoją środkowoeuropejskie startupy. Stąd nie dziwi, że ffVC, partner posiadający doświadczenie w budowaniu transatlantyckich relacji inwestycyjnych w obszarze venture capital;, został uznany za idealną partię dla przemysłowych i finansowych inwestorów japońskich.

JBIC IG Partners zidentyfikował środkowoeuropejskie startupy jako idealnych partnerów dla japońskich korporacji międzynarodowych, biorąc pod uwagę podobieństwo struktur gospodarczych, w których działają, wyzwania z którymi się borykają founderzy oraz sposoby ich rozwiązywania. ff Venture Capital posiada obecność po obu stronach Atlantyku i doświadczenie w tworzeniu struktur pomostowych między rynkami finansowymi a ekosystemami startupów. Stąd ffVC był wyjątkowym kandydatem do budowy tego nowego połączenia między Europą a Japonią, które optymalnie wykorzysta możliwości w obu regionach. – dodaje Masayuki Ohta, partner w ffVC.

 

Salv pozyskał 20 mln zł na walkę z przestępczością finansową w Polsce i CEE

Linker Cloud pozyskał 16 mln zł na rozwój sieci fulfillmentowej w Europie

EyeVi Technologies pozyskuje 7 mln zł. W startup zainwestowali ff Venture Capital i RKKVC