Koniec trzyletniej współpracy w obszarze zdrowia i ESG: Abris Capital Partners sprzedaje Scanmed Grupie American Heart of Poland

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Abris Capital

Udostępnij:

Abris Capital Partners, firma private equity zajmująca się transformacją ESG, podpisała umowę sprzedaży 100% akcji Scanmed, dostawcy usług medycznych w Polsce, Grupie American Heart of Poland wspieranej przez Gruppo San Donato Italy i GKSD Srl, włoskiej grupie szpitalnej. Transakcja podlega procedurze zatwierdzenia przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Abris kupił Scanmed w 2021 roku, z planem zbudowania krajowego czempiona w branży ochrony zdrowia poprzez ulepszenie i dalszy rozwój oferty usług w takich obszarach, jak kardiologia, onkologia, ortopedia i okulistyka, a także poprzez wzmacnianie pozycji w wybranych regionach Polski.

– Ostatnie trzy lata to historia intensywnego budowania wartości spółki. Włożyliśmy wiele wysiłku w to, aby przekształcić Scanmed w najwyższej jakości, w pełni zdywersyfikowanego dostawcę stacjonarnych usług opieki zdrowotnej w Polsce. Dzięki połączeniu trzech czynników: usprawnienia działalności operacyjnej, wzrostu organicznego i konsolidacji kilku ciekawych placówek, spółka znacznie przekroczyła pierwotnie zakładany cel inwestycyjny – komentuje Wojciech Łukawski, Partner w Abris Capital Partners.

Wsparcie personalne i strategiczne

Niedługo po rozpoczęciu inwestycji Abris podjął decyzję o rekrutacji nowego zespołu zarządzającego, zatrudniając dyrektora generalnego, dyrektora finansowego i dyrektora operacyjnego z doświadczeniem w zakresie doskonalenia działalności operacyjnej i wzrostu organicznego, aby zapewnić pełną realizację strategii spółki. Dodatkowo Rada Nadzorcza została wzmocniona niezależnymi ekspertami zapewniającymi kompetentny nadzór nad integracją oraz wdrożeniem najwyższych standardów medycznych oraz ESG. Umożliwiło to grupie Scanmed zbudowanie pełnej niezależności i przygotowanie się do wzrostu jako platforma konsolidacyjna.

W trakcie inwestycji Abris Capital Partners wspierał także Scanmed programem konsolidacji rynku, finalizując dodatkowe przejęcia: ARS Medical w 2022 r., Med-Lux w 2023 r. oraz Centrum Rehabilitacji w Chorzowie i Vital Medic w 2024 r. Transakcje te umożliwiły grupie kontynuację realizacji swojej strategii  rynkowego wzrostu poprzez zwiększanie zasięgu i liczby placówek, leczenie ponad 560 000 pacjentów rocznie (z czego 313 000 pacjentów szpitalnych), ekspansję w nowych regionach Polski i wprowadzenie bardziej zróżnicowanego zakresu obszarów terapeutycznych. Spółka jest ważnym podmiotem w polskim systemie ochrony zdrowia, współpracującym pomyślnie z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Miks ESG i opieki zdrowotnej

– W ciągu ostatnich trzech lat wspieraliśmy budowanie wszechstronnego, regionalnego dostawcy wysokiej jakości usług medycznych w Polsce. Połączenie naszej wiedzy specjalistycznej w zakresie ESG oraz wiedzy o sektorze opieki zdrowotnej pozwoliło nam prowadzić proces zmiany w kierunku najlepszych w swojej klasie usług medycznych i doświadczenia dla pacjentów, a także skupić się na wdrożeniu najwyższych standardów ESG. Współpraca z doświadczonymi menadżerami i najwyższej klasy zespołem medycznym Scanmed była dla nas zaszczytem. Jesteśmy pewni, że będą mieli oni okazję wnieść ogromny wkład w dalszy rozwój Inwestora, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie – dodaje Paweł Gieryński, partner zarządzający w Abris Capital Partners.

– Chcielibyśmy podziękować Abris Capital Partners za jego ogromny wkład w niezwykle owocne partnerstwo na przestrzeni ostatnich trzech lat. Jako grupa mocno skupiliśmy się na jakości naszych placówek i usług, wzmacnianiu długoterminowych relacji ze społecznościami lokalnymi oraz tworzeniu lepszego środowiska pracy dla personelu medycznego. Cieszymy się na współpracę z nowym Inwestorem, który będzie wspaniałym domem dla zbudowanego przez nas najwyższej klasy zespołu medycznego oraz umożliwi nam dalszy rozwój i obsługę większej liczby pacjentów – zaznacza Andrzej Podlipski, CEO Grupy Scanmed.

Czytaj także: