Maciej Grodzicki: Czy startupy i biznes muszą być nastawione na wzrost? Jak działa postwzrost?

Dodane:

Damian Jemioło, redaktor MamStartup.pl Damian Jemioło

Maciej Grodzicki: Czy startupy i biznes muszą być nastawione na wzrost? Jak działa postwzrost?

Udostępnij:

Czy każdy rodzaj biznesu i wszystkie jego gałęzie powinny być finansowane tak samo? Zwolennicy postwzrostu mają swoją opinię. Ich zdaniem niemożliwe będzie pogodzenie nieskończonego wzrostu gospodarczego, uwzględniając przeciwdziałanie degradacji środowiska naturalnego. O tym, czym jest postwzrost i jak ekosystem startupowy mógłby się w nim odnaleźć, pytamy dr. Macieja Grodzickiego.

Postwzrost czy też dewzrost (z ang. postgrowth lub degrowth) zakłada spowolnienie gospodarcze w celu uratowania naszej planety. Zwolennicy tej ideologii wskazują, że coraz mocniej wyczerpujemy nasze granice planetarne, a także nieefektywnie wykorzystujemy nasze zasoby. Postwzrost jednocześnie krytykuje korporacje czy konsumpcjonizm, upatrując się w nich winnych zmian klimatycznych.

– Postwzrost możemy taktować na kilku poziomach. Po pierwsze jako pewną wizję transformacji społeczeństwa i gospodarki, która powinna podążać w kierunku zmniejszenia produkcji i konsumpcji całej, globalnej gospodarki – głównie na światowej Północy. W celu pogodzenia ich z możliwościami planety. Jednocześnie przy zwiększeniu czy dbaniu o dobrostan ludności – mówi dr Maciej Grodzicki.

O tym, czym jest postwzrost, kto odpowiada za zmiany klimatu, czy rozwój i dobrobyt są równoznaczne ze wzrostem oraz jak musiałyby się zmienić startupy, korporacje i przedsiębiorstwa, rozmawiamy z dr. Maciejem Grodzickim z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sprawdź najnowszy epizod MamStartup Podcast.

Posłuchaj również: