Michał Olszewski i Radosław Czyrko: Dlaczego warto inwestować w startupy we wczesnym rozwoju? (podcast)

Dodane:

Damian Jemioło, redaktor MamStartup.pl Damian Jemioło

Michał Olszewski i Radosław Czyrko: Dlaczego warto inwestować w startupy we wczesnym rozwoju? (podcast)

Udostępnij:

Michał Olszewski z Movens Capital i Radosław Czyrko z Tar Heel Capital Pathfinder to dwóch inwestorów wyróżnionych w rankingu Kreatorzy 2022 w kategorii „Odważny zasiew”. Oba fundusze są znane z odważnego inwestowania w projekty na wczesnym etapie rozwoju. Dlaczego decydują się na zagospodarowanie tego rynku? Czy mamy do czynienia z bańką startupową? I dlaczego dla startupów największą przeszkodę stanowią regulacje prawne? Na te i inne pytania odpowiadają Olszewski i Czyrko.

Tar Heel Capital Pathfinder i Movens Capital to fundusze VC, które skupiają się przede wszystkim na startupach we wczesnej fazie rozwoju. Takie finansowanie wymaga nie tylko odwagi, ale również intuicji inwestycyjnej, wiedzy, wiary w projekt i odpowiedniego przygotowania. Dlaczego jednak takie inwestycje mogą być opłacalne dla funduszy VC?

– Większość ludzi słysząc o inwestowanie w startupy we wczesnej fazie rozwoju może myśleć, że jest to łatwe i przyjemne. Dla mnie jednak takie projekty są ciekawsze. Dużo więcej pracuje się z ludźmi niż z cyframi, kreuje się więcej idei i nowych pomysłów, co jest niezmiernie inspirujące. Przechodzenie z młodymi ludźmi od jej początkowej drogi daje olbrzymią satysfakcję. Inwestowanie na tym wczesnym etapie jest trudne i statystyki mówią, że większość funduszy inwestujących na wczesnym etapie przyniesie stratę. Inwestorzy przez to, że jest to trudniejsze – oczekują większej stopy zwrotu, nawet stokrotności – mówi Radosław Czyrko z Tar Heel Capital Pathfinder.

W najnowszym odcinku MamStartup Podcast poruszamy także temat wychodzenia z inwestycji, czyli tzw. exitów i tego, jak robić to dobrze.

– Mieliśmy dwa exity ze spółek, które dokonaliśmy przed ukonstytuowaniem Movens Venture Capital w tej formie, w jakiej działa on dzisiaj, czyli w ramach programu starter. To były Netsprint i Packhelp. Exit ten dokonaliśmy w ramach innych funduszy inwestycyjnych. To praktyka, która ukształtowała się w ostatnich latach – mówi Michał Olszewski z Movens Capital.

Sprawdź najnowszy odcinek podcastu MamStartup Podcast.

Posłuchaj również: