Nagrodzono najlepszych aniołów biznesu w konkursie Business Angel of the Year 2022

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Nagrodzono najlepszych aniołów biznesu w konkursie Business Angel of the Year 2022

Udostępnij:

7 marca odbyła się Gala wręczenia nagród w konkursie Business Angel of the Year (BAY), organizowanym po raz piąty przez Klub Aniołów Biznesu COBIN Angels. Rozstrzygnięcie konkursu i uroczystość wręczenia nagród odbyły się w Sali Notowań warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Kapituła Business Angel of the Year 2022 przyznała nagrody w czterech kategoriach, w dwóch kategoriach o wyborze zwycięzców, zdecydowały głosy przedstawicieli ekosystemu startupowego.

Wiktor Schmidt Aniołem Biznesu Roku 2022

Główną nagrodę Konkursową, tytuł Anioła Biznesu Roku 2022 zdobył Wiktor Schmidt. Wiktor Schmidt jest współzałożycielem Netguru, jednej z najszybciej rozwijających się w Europie firm, tworzących produkty cyfrowe. Laureat Konkursu jest inwestorem, aniołem biznesu oraz współzałożycielem funduszu inwestycyjnego Supercharge Capital.

– Aniołowie biznesu zwykle inwestują razem z funduszami venture capital lub innymi aniołami To ważne, by tę społeczność rozwijać, dzielić się wiedzą i ułatwiać start nowym inwestorom, bo dzięki temu zyskują także przyszli innowatorzy, a razem z nimi cały rynek. Konkurs BAY2022 wyróżnił osoby, od których można się wiele nauczyć – cieszę się, że znalazłem się w takim towarzystwie – komentuje Wiktor Schmidt, co-founder i executive chairman w Netguru, zdobywca nagrody głównej w konkursie Business Angel of the Year 2022.

  • Debiutantem Roku by DZP wybrano Łukasza Chojnowskiego.
  • Nagrodę dla Impaktowego Inwestora Roku otrzymała Joanna Namysł.
  • Najlepszym Inwestorem Zagranicznym Roku został wybrany Jens Lapinski.
  • Ponadto Kapituła Konkursu przyznała nagrodę specjalną dla profesora Bolesława Roka za szczególny wkład w rozwój Impact Investingu w Polsce.

Niemal dwa tysiące głosów oddali przedstawiciele polskiego środowiska startupowego w głosowaniu publicznym. W wyniku głosowania wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach:

Nagroda Ekosystemu by Dealum została przyznana Beacie Cichockiej – Tylman.

Nagrodą Venture Award by VC Leaders uhonorowano Sunfish Partners.

Gala finałowa stanowiła podsumowanie procesu wyłonienia liderów rynku inwestycji anielskich w Polsce. Pierwszym etapem konkursu było przyjmowanie przez organizatora nominacji, które zgłaszali członkowie ekosystemu startupowego, inwestorzy, fundusze Venture Capital i founderzy startupów. Nominacje podlegały ocenie dokonywanej przez Kapitułę Konkursu, składającą się z przedstawicieli organizatora, partnerów i laureatów poprzednich edycji Konkursu.

Rekordowa liczba nominacji

W bieżącej edycji Business Angel of the Year zgłoszono rekordową liczbę nominacji, co według organizatora Konkursu, Roberta Ługowskiego (COBIN Angels) stanowi odzwierciedlenie rosnącego zainteresowania inwestycjami anielskimi w Polsce: „Sukces tegorocznej edycji Konkursu Business Angel of the Year 2022 zawdzięczamy zaangażowaniu całego środowiska startupowego, w którym aniołowie biznesu pełnią istotną rolę. Z roku na rok obserwujemy rosnące zainteresowanie konkursem, ale tegoroczna edycja przyniosła prawdziwe, pozytywne zaskoczenie: otrzymaliśmy rekordową liczbę nominacji i oddanych głosów – wzrost o 40% w stosunku do poprzedniego roku. Cieszymy się, że rynek docenia znaczenia aniołów biznesu, których rola wzrasta szczególnie teraz, gdy prywatny kapitał może szybko podejmować decyzje o zaangażowaniu w najlepsze projekty. To bardzo istotne w momencie spodziewanej niższej podaży środków publicznych, które od kilku lat napędzają rynek startupów w Polsce.”

W trakcie Gali finałowej Konkursu Business Angel of the Year odbyły się następujące panele dyskusyjne z udziałem ekspertów:

1. Czy startupy będą w stanie pozyskać finansowanie w 2023 roku? – rozmawiali: Robert Ługowski (COBIN Angels) z Wiktorem Namysłem (ORBIT Capital, Przewodniczący Kapituły BAY)

2. Zagraniczni aniołowie, jako wsparcie w rozwoju startupów i rynku anielskiego w Polsce – rozmawiali: Wojtek Sadowski (Packhelp) oraz Dominik Krawczyk (COBIN Angels, 4NGELS). Rozmowę moderował Jan Linke (Poland.VC)

3. Inwestycja w startup impactowy, czy to się opłaca? – rozmawiali: Mikołaj Szyc (Żabka Polska) i Marcin Koziorowski (EcoBean) panel prowadził Przemek Pohrybieniuk (ImpactAngels.PL)

4. Fundacje rodzinne, czyli inwestycje w startupy w obliczu sukcesji i poszukiwania innowacji – na ten temat wypowiedzieli się eksperci: Joanna Wierzejska (kancelaria Domański Zakrzewski Palinka) oraz Mateusz Bodio (RKKVC), rozmowę prowadził Sebastian Ogórek (Wyborcza.biz)

Zapis transmisji z wydarzenia i więcej informacji o Konkursie udostępniono na stronie głównej Konkursu: cobinangels.com/bay2022

Rozwój inwestycji impaktowych

Konkurs Business Angel of the Year 2022 oraz zjawisko inwestycji impaktowych oceniła Joanna Namysł, Laureatka kategorii Najlepszy Inwestor Impaktowy 2022 roku: „Uważam, ze Gala była fantastycznym corocznym ukoronowaniem działań aniołów biznesu i Klubu Cobin Angels, który uzupełnia ekosystem VC o jeden z najistotniejszych filarów, jakim są inwestycje anielskie. Jest mi niezmiernie milo znaleźć się w gronie laureatów tak prestiżowego konkursu. Cieszy mnie, ze inwestycje impaktowe nabierają coraz większego znaczenia. Inwestorzy impaktowi nie wybierają spółek tylko przez pryzmat zysków finansowych, ale także wpływu startupów na osiąganie pozytywnego wpływu społecznego i rozwiązań, które mają szansę wpływać na poprawę życia ludzi.”

O potrzebie wsparcia dalszego rozwoju inwestycji impaktowych mówił Laureat Nagrody Specjalnej, Bolesław Rok: „Potrzebne jest mocniejsze wsparcie dla tych założycieli i założycielek startupów, którzy/re z pasją podejmują najważniejsze wyzwania cywilizacyjne dotyczące m.in. dekarbonizacji, zamykania obiegu surowców dobrostanu planety i człowieka. Nagroda Kapituły to dla mnie wyraźny sygnał, że w biznesie można i należy inspirować innych, zachęcać do realizacji wartości moralnych w codziennej działalności.”