Do sukcesu potrzebny recykling
W odpowiedzi na rosnące problemy m.in. z ucieczką produkcji z rynku Unii oraz z zachwianiem łańcuchami dostaw, Komisja Europejska przedstawiła projekt Net-Zero Industry Act, który ma zapewnić technologiczne zaplecze dla transformacji energetycznej, w tym reindustrializację oraz rozwój produkcji w Unii Europejskiej urządzeń wykorzystywanych w OZE. Na ten cel przewidziano 270 miliardów euro. Według ekspertów, wytyczone cele transformacji energetycznej będą trudne do realizacji bez recyklingu istniejących już urządzeń wykorzystywanych w OZE, w tym paneli PV.
W opinii Tomasza Czecha z UN Global Compact Network Poland do 2030 roku w UE będzie można odzyskać 60 milionów paneli wartych 450 miliardów euro. Sam krzem z których są zrobione, pozwoli na ponowne wyprodukowanie około 30 milionów nowych urządzeń PV.
– Nasza technologia, opracowana razem z Akademią Górniczo – Hutniczą z Krakowa, odzyskiwania cennych surowców takich jak srebro, krzem, aluminium czy miedź jest jedną z najlepszych na świecie i pozwala na prawie 100% powrót tych surowców do obiegu. To pełnowartościowe produkty do wytwarzania nowych paneli PV. Pomijając aspekt łańcucha dostaw i dostępności w Europie krytycznych surowców, jak również koszty ich zakupu, sam proces produkcji krzemu metalurgicznego czy aluminium wykorzystywanych w produkcji paneli jest wysoce energetyczny i generuje gigantyczny ślad węglowy. Naturalną koleją rzeczy jest ich odzyskiwanie – mówi dr Maciej Tora z firmy 2loopTech zajmującej się recyklingiem paneli PV.
Boom na utylizację paneli PV przed nami
Analitycy Research&Markets przyjrzeli się rozwijającemu się rynkowi recyklingu zużytych komponentów w energetyce słonecznej. Z raportu wynika, że wartość rynku sięga obecnie 50 mld dol., a wskaźnik CAGR w najbliższych latach wyniesie 19 proc. Mimo, że Polska jest w technologicznej awangardzie recyklingu urządzeń energetycznych wykorzystywanych w OZE, boom na utylizację paneli PV dopiero przed nami. W ciągu najbliższych kilku lat pierwsze zainstalowane systemy fotowoltaiczne osiągną już kres swojej użyteczności i będą wymagały zagospodarowania.
– Obecnie posiadamy decyzję środowiskową na przetwarzanie do 2 tysięcy ton paneli PV rocznie. Jednocześnie pracujemy intensywnie nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do całkowicie zautomatyzowanych systemów recyklingu, dzięki temu czterokrotnie zwiększymy wydajność zakładu – mówi dr Maciej Tora z 2loopTech.
Reindustrializacja europejskiego rynku urządzeń OZE założona w Net-Zero Industry Act ma być szansą nie tylko dla producentów paneli PV, ale również dla całego sektora recyklingu, począwszy od paneli PV a na łopatach turbin wiatrowych kończąc.