Paliwo przyszłości. Jak polskie startupy mogą na nim zarobić? (podcast)

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Wodór i startupy potencjał

Udostępnij:

Dlaczego świat zakochał się w wodorze? Kto w naszym kraju już dzisiaj produkuje (zielony) wodór i które branże jako pierwsze będą pionierami wielkoskalowego wykorzystywania tego nośnika energii? Posłuchaj najnowszy odcinek MamStartup Podcast i dowiedz się jak wykorzystać wodorowy boom dla rozwoju własnego biznesu.

– Wodór jest najlepszym bezemisyjnym paliwem, który jest w tym momencie dostępny. Nie tylko pozwoli nam powstrzymać zmiany klimatu, ale również zapewni uniezależnienie się od paliw kopalnych importowanych z Rosji – przekonuje Żaneta Kłostowska.

Żaneta Kłostowska, ekspertka Klastra Technologii Wodorowych i współtwórczyni podcastu Uwaga Wodór! o paliwie przyszłości wie sporo i to zarówno od strony technicznej i biznesowej. W ramach naszego spotkania opowiada o potencjale, ale i przeszkodach, które stoją przed firmami, które chcą stać się współtwórcami polskiej gospodarki wodorowej. Zapraszamy do wspólnej podróży w wodorową przyszłość!

Jakie projekty startupów są poszukiwane przez dużych graczy, jakie rozwiązania posłużą w budowie gospodarki wodorowej w Polsce?

Żaneta Kłostowska odpowiada, że bardzo liczne i różnorodne, które wyjściowo nie muszą być tworzone z myślą o wodorze: – Wodór trzeba wyprodukować, przesłać i zmagazynować, potrzebne są również rozwiązania, które pozwolą wykorzystać go jako źródła energii czy jako ekologiczny surowiec produkcyjny – tłumaczy ekspertka i podpowiada: – Startupy działające w branży już w tym momencie dostarczają np. rozwiązania kontroli i obsługi infrastruktury wodorowej, innowacyjne materiały do budowy infrastruktury czy zbiorników na wodór oraz rozwiązania aplikacyjne w branży automotive.

Sprawdź koniecznie najnowszy odcinek MamStartup Podcast.

Posłuchaj również:

  • SYLWIA KOCH-KOPYSZKO: Biogaz to zielona alternatywa na trudne czasy. Ceny węgla i gazu osiągają niespotykane wartości, wyhamowuje produkcja dwutlenku węgla potrzebnego m.in. w szpitalach i branży spożywczej. Odpowiedzią na te wszystkie problemy może być produkowany w Polsce biogaz – mówi gościni naszego podcastu, Sylwia Koch-Kopyszko, ekspertka ds. energii biogazowej z siedemnastoletnim doświadczeniem w branży.
  • BARTŁOMIEJ DERSKI: Nadchodzi tsunami wdrożeń magazynów energii. Aktualny rozwój magazynów energii przekracza wszelkie założenia: pojemność magazynów zainstalowanych w Europie przewyższa tę, którą mieliśmy osiągnąć … w 2030 roku. Przełom w technologiach magazynów energii jest więc faktem. Nasz dzisiejszy gość wyjaśnia, jak do niego doszło, który rodzaj magazynów energii ma największy potencjał na podbój światowych rynków i dlaczego startupy nie powinny czekać z rozwijaniem projektów energytech.
  • AGA MACIEJOWSKA: Chcecie pozyskać inwestora? Będziecie musieli policzyć emisję. Firmy, które zatrudniają dziesięć osób i więcej, będą musiały policzyć swój ślad węglowy za 2026 roku, bez względu na branżę. A już teraz, niezależnie od liczby pracowników, startupy mierzą się z tym wyzwaniem w obliczu coraz częstszych wymagań inwestorów. Jak policzyć swoją emisję i jak nie dostać łatki carbonwashera?