PKO VC z pierwszym exitem. Fundusz sprzedał Amerykanom udziały w Applica.ai

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

PKO Bank Polski

Udostępnij:

PKO VC właśnie dokonało swojego pierwszego exitu. Korporacyjny fundusz venture capital należący do PKO Banku Polskiego sprzedał amerykańskiej firmie Snowflake udziały w polsko-brytyjskiej spółce Applica.ai.

Jak podaje serwis cashless.pl, przedstawiciele PKO Banku Polskiego nie ujawniają kwoty transakcji, natomiast zdradzają, że „inwestycja była udana i wygenerowała dla funduszu satysfakcjonujący zwrot”. Wyjście z Applica.ai to pierwszy exit PKO VC.

Korporacyjny fundusz od PKO Banku Polskiego

Przypomnijmy, że PKO VC to korporacyjny fundusz venture capital, o którym zaczęto rozmawiać w przestrzeni publicznej w 2018 roku, gdy ówczesny prezes banku – Zbigniew Jagiełło – powiedział w rozmowie z Pulsem Biznesu, że „w ramach naszego TFI powołaliśmy fundusz VC – PKO Venture. Wkrótce uzyska on osobowość prawną”.

Od tego czasu minęły cztery lata, a my poznaliśmy szczegóły projektu. PKO VC inwestuje w startupy z szeroko pojętego fintechu – od rozwiązań i technologii na potrzeby banku, przez projekty dla branży ubezpieczeń, po narzędzia dla przedsiębiorców. PKO VC dysponuje budżetem na poziomie 200 milionów złotych.

Inwestycje PKO VC

Wśród inwestycji, które do tej pory zrealizowało PKO VC, wymienić można między innymi wejście kapitałowe w Autenti, które we wrześniu tego roku zebrało od inwestorów 8,5 mln złotych. Wcześniej PKO VC uczestniczyło w rundzie inwestycyjnej, którą zamknęło inStreamly na 4,8 mln złotych oraz w rundzie PAPU.io na 3,7 mln złotych.

Niemniej największa koinwestycja PKO VC została zrealizowana w lutym 2021 roku. To wtedy Telemedico pozyskało 25 milionów złotych na międzynarodową ekspansję. Przy okazji tej inwestycji Krzysztof Tokarski, który kieruje PKO VC, stwierdził, że fundusz od dłuższego czasu przyglądał się sektorowi rozwiązań medycznych.

– Młody, ale bardzo doświadczony, zespół Telemedico udowodnił, że potrafi zbudować skuteczny model operacyjny i stać się liderem polskiego rynku podmiotów „pure play telemedicine”. Jestem przekonany, że spółka przy wsparciu inwestorów bieżącej rundy, będzie w stanie skutecznie zaadaptować swoje rozwiązanie również za granicą. Liczę, że nasze zaangażowanie przyczyni się do przyspieszenia tempa rozwoju Telemedico – powiedział wtedy Krzysztof Tokarski.

PKO VC, Snowflake i Applica.ai

O tym, że Snowflake przymierza się do przejęcia Applica.ai wiadomo było od sierpnia tego roku, kiedy to otwarcie powiedział o swoich zamiarach. W efekcie udziały w platformie AI służącej do pozyskiwania informacji z danych nieustrukturyzowanych, które do tej pory posiadało PKO VC, właśnie trafiły w ręce Amerykanów z Snowflake.