RHEA HAMILTON (BeyondNetZero): Szukamy regionów, które wyróżniają się tempem rozwoju innowacji. Polska jest jednym z nich

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

RHEA HAMILTON (BeyondNetZero): Szukamy regionów, które wyróżniają się tempem rozwoju innowacji. Polska jest jednym z nich

Udostępnij:

W jakie projekty inwestuje fundusz growth equity Beyond Net Zero? Czy będzie poszukiwać do współpracy polskich startupów? Na nasze pytania odpowiada Rhea Hamilton, dyrektorka zarządzająca Beyond Net Zero.
Rhea Hamilton Beyond Net Zero

Dzisiaj przedstawiamy ostatni z czterech funduszy, w które PFR Ventures zainwestowało środki w ramach zielonego funduszu funduszy, jedynej takiej inicjatywie w Polsce, PFR Green Hub FoF.

Pierwszą rozmowę przeprowadziliśmy z polskim Montis Capital, drugą z działającym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej litewskim Contrarian Ventures, trzecią z francuskim Eurazeo Smart City. Na sam koniec zostawiliśmy sobie największego gracza, który wraz ze środkami PFR Ventures wchodzi na krajowy rynek – BeyondNetZero.

Fundusz jest częścią amerykańskiej grupy General Atlantic, inwestującej globalnie, z dużym naciskiem na projekty z tematyki climate-tech. Grupa posiada ponad czterdziestoletnie doświadczenie inwestorskie, zarządza aktywami o wartości przekraczającej 73 miliardy dolarów.

Sam BeyondNetZero to fundusz typu growth equity. Dedykowany jest zielonym projektom, które fazę zalążkową mają już za sobą i poszukują środków na dalszy wzrost. Do grudnia 2022 zainwestował w 5 projektów startupowych: 80 acres, RoadRunner, o9 solutions, Sun King i Ecovadis. Łączna suma inwestycji w ww. spółki wyniosła 826 milionów dolarów.

Jakie branże leżą w Waszym obszarze zainteresowania i jakich startupów będziecie poszukiwali dla swojego funduszu?

Strategia BeyondNetZero skoncentrowana jest w tym momencie na czterech tematach: dekarbonizacji, efektywności energetycznej, zachowaniu zasobów i zarządzaniu emisjami (choć nie wykluczamy też innych tematów i ich lista może się zmieniać).  Z tego względu w Beyond Net Zero wybieramy do współpracy innowacyjne spółki, których projekty mieszczą się w tych właśnie tematach. Drugim kryterium jest dla nas to, jak duże mozliwości redukcji emisji ma dane rozwiązanie – im większe, tym lepiej.

Jak oceniacie potencjał europejskich climate-techowych projektów? I czy widzicie wyraźne różnice w ich potencjale, w zależności od kraju Wspólnoty w którym powstają?

Aktualnie mamy do czynienia z bardzo korzystnym dla climate-techowych startupów klimatem inwestycyjnym. Szacuje się, że na koniec 2022 roku fundusze venture capital rozporządzały około 37 miliardami dolarów wolnych środków (tzw. dry powder), które mogą zostać przeznaczone na projekty climate-techowe.

Warto zaznaczyć, że w Unii Europejskiej ten globalny pozytywny dla climate-techów trend dodatkowo napędzają regulacje. Sprzyjają one inwestycjom w tę startupową branżę. Na przykład w lutym bieżącego roku Unia Europejska opublikowała plan przemysłowy Europejskiego Zielonego Ładu (Green Deal Industrial Plan), wspiera również uproszczenia prawa i wdraża zachęty inwestycyjne, które to działania są bezpośrednią odpowiedzią na amerykańską ustawę o redukcji inflacji.

Jeżeli chodzi o różnice pomiędzy poszczególnymi państwami, to czynników determinujących dostęp innowacyjnych spółek do kapitału jest co najmniej kilka. To na pewno dostęp do technologii i odpowiednio wykształconych kadr, ale również otoczenie regulacyjne i kondycja całej gospodarki. Jeżeli chodzi o te dwa ostatnie aspekty, to korzystne mogą być na przykład niskie ceny energii czy ulgi podatkowe ustanawiane przez konkretne państwa.

W Europie hubami climate-techowym sąW ielka Brytania, Niemcy, Francja oraz kraje nordyckie. Dostęp do finansowania  w poszczególnych krajach dla startupów z branży zależy od lokalnego prawodawstwa, ale i samego nastawienia, „klimatu” dla rozwiązań climate-techowych. A ten różni się znacząco między krajami Unii, z wyjątkowo korzystnym, i to już od wielu lat, w krajach nordyckich.

Dlaczego zainteresowaliście się polskim rynkiem?

Europa Środkowo-Wschodnia to jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Unii. Jeżeli chodzi na przykład o wartość przedsiębiorstw, to w okresie 2017-2022 (trzeci kwartał) europejskie firmy wzrosły średnio trzykrotnie, podczas gdy te z rejonu CEE aż czterokrotnie. Przekładając te wyniki na konkretne liczby, mamy do czynienia ze wzrostem wartości tych przedsiębiorstw z 47 do 190 miliardów dolarów.

Te wyniki imponują o tyle, że region CEE otrzymywał najniższe w Europie wartości finansowania VC na przestrzeni ostatnich 5 lat (5,3 miliarda dolarów). Jednocześnie był najszybciej rosnącym rynkiem VC  (7,6-krotny wzrost), w porównaniu z resztą Wspólnoty (3,8-krotny wzrost).

Rozbudowując portfolio inwestycyjne naszego funduszu szukamy regionów, które charakteryzują się wyróżniającymi wskaźnikami wzrostu i tempa rozwoju innowacji. Polska jest krajem o takim właśnie potencjale – to jeden z największych ekosystemów startupowych w Europie Środkowo-Wschodniej, którego wartość wzrosła ponad trzykrotnie w przeciągu ostatnich pięciu lat, z 11,4 miliarda do 36,8 miliarda dolarów.

Polska to również miejsce, w którym powstają jednorożce, a wartość wielu firm szacowana jest powyżej 100 milionów euro.