– Jako organizatorzy Startup Contest oraz konferencji Infoshare, stale przyglądamy się przełomowym pomysłom i z radością obserwujemy kolejne sukcesy rodzimych startupów. Web 3.0 jest niesamowitym dobrodziejstwem dla młodych firm, zapewniając im równe szanse w rozwoju biznesowym. Każdy, kto ma dobry pomysł i technologiczne know-how, może stworzyć produkt lub usługę, która zmieni świat – mówi Grzegorz Borowski, CEO Infoshare.
Po opublikowaniu map prezentujących topowe startupy zajmujące się sztuczną inteligencją, pozytywnym wpływem i medycyną, przyszedł czas na kolejny obszar – a mianowicie Web 3.0.
Startupy Web 3.0
NFT – inwestowanie w czas wolny
Bidda to internetowa platforma umożliwiająca nie tylko rezerwowanie terminów online, ale przede wszystkim licytowanie rezerwacji innych Użytkowników. Serwis Bidda udostępnia możliwość wystawienia na aukcję rezerwacji, którą dany użytkownik będzie mógł zrealizować. Każda rezerwacja jest powiązana z unikalnym tokenem NFT, który stanowi znak legitymacyjny, będący dowodem, że jego posiadaczowi przysługuje uprawnienie do zrealizowania rezerwacji w aplikacji Bidda.
Bricknest podjął wyzwanie tokenizacji nieruchomości, oferując inwestorom ich zakup w formie tzw. “własności współdzielonej”. Celem Bricknest jest przekształcenie rynku nieruchomości zgodnie zasadami zrównoważonego rozwoju, redefiniując tradycyjny model własności.
HashUp to platforma licencjonowania i dystrybucji gier zbudowana w oparciu o blockchain w technologii Polygon. Użytkownicy mają dostęp do marketplace produkcji dostępnych w ramach platformy, zaś dystrybutorzy zyskują nowe możliwości monetyzacji swoich produkcji.
Polski startup specjalizujący się w łączeniu technologii Web 3.0 ze światem fine art. Dzięki SmartVerum artyści będą mogli udostępniać swoje prace w modelu pay-per-view, a galerie sztuki tworzyć wystawy w metaverse. Pierwsza giełda sztuki NFT Mintiq wystartowała 18 maja, znalazły się tam dzieła wybitnych artystów, m.in. Salvadora Dalego i Jacka Malczewskiego.
Bezpieczna zabawa w NFT
Coinfirm jest liderem w analityce blockchain i rozwiązaniach technologii regulacyjnej („RegTech”). Firma specjalizuje się w usługach blockchain AML („Anti-Money laundering”) i dochodzeniach w sprawie oszustw oraz oferuje największy w branży zasięg blockchain, obsługując ponad 5 600 kryptowalut, nie tylko opartych o sieć Bitcoin czy tokeny ERC-20, ale również mniej popularne chainy.
Cryptiony to platforma, która pomaga rozliczyć się z fiskusem z podatku od kryptowalut, co więcej – pozwala ona śledzić zobowiązania wobec fiskusa na bieżąco, dzięki czemu łatwiejsza staje się optymalizacja podatkowa.
Pewnik inwestycyjny
Billon to wysokowydajny i zgodny z przepisami blockchain do zarządzania cyfrową gotówką, danymi i tożsamością. Billon jest jednym z pięciu dostawców wybranych do opracowania innowacyjnych rozwiązań blockchain i sprawdzenia, czy i w jaki sposób mogą one wpłynąć na ewolucję europejskiej infrastruktury usług blockchain (EBSI).
mosaico to platforma do tokenizacji projektów, dzięki czemu można pozyskać kapitał na rozwój poprzez sprzedaż cyfrowych aktywów. Startup jest zintegrowany z giełdą Kanga Exchange.
Nextrope to software house, którego specjalnością są implementacje technologii blockchain dla startupów, przedsiębiorstw oraz instytucji rządowych. Firma pomogła swoim klientom pozyskać ponad 40 mln USD w ramach procesu tokenizacji. Założyciel startupu, Mateusz Mach, za swoje osiągnięcia w wieku 19 lat został uhonorowany tytułem 30 Under 30 magazynu „Forbes”.
Ramp to polski startup, który umożliwia łatwą wymianę walut fiducjarnych na kryptowaluty. Dzięki Ramp użytkownicy mogą w bezpieczny kupować krypto w ciągu kilku minut. W grudniu zeszłego roku Ramp pozyskał 220 mln zł – była to rekordowa runda Serii A w historii polskich startupów. Dokonał tego pół roku od sfinalizowania rundy Seed, w której pozyskał 37 mln zł.
Konferencja Infoshare 2022
Web 3.0 będzie jednym z tematów podczas Konferencji Infoshare 2022 – festiwalu społeczności napędzanej technologią!
Infoshare 2022 – największa konferencja technologiczna w CEE, tworząca ekosystem, w którym nowe technologie łączą się z biznesem. Konferencja odbędzie się w dniach 6-7 października w Gdańsku. Co roku uczestniczą w niej tysiące uczestników. Wśród nich startupy, inwestorzy, przedstawiciele korporacji, programiści i marketerzy. Tegoroczna edycja to 6 scen tematycznych, kilkuset prelegentów z całego świata, blisko 200 wystąpień i warsztatów. Podczas Infoshare 2022 poznamy również finalistów Startup Contest.