Dane pozyskiwane z satelitów Iceye, które działają niezależnie od warunków pogodowych, pozwalają na precyzyjne określenie obszarów zalanych przez wodę. Dzięki temu straż pożarna, wojewodowie i pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej otrzymują aktualne informacje o sytuacji, co ułatwia im podejmowanie decyzji i koordynację działań ratowniczych.
Iceye, operator sieci satelitów radarowych, dostarcza dane o działaniu sił przyrody, które są wykorzystywane nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale także przez branżę ubezpieczeniową. Dane te pozwalają na wczesne ostrzeganie o ryzyku powodzi i szybsze rozpatrywanie roszczeń.
Co widzÄ… satelity ICEYE?
Genueński niż Boris spowodował rozległe powodzie, które dotknęły już dziesiątki tysięcy osób. Od kilku dni oglądamy i czytamy o szkodach wyrządzonych przez intensywne opady. Zachmurzenie i ograniczone światło dzienne sprawiają, że tradycyjne metody obserwacji nie pozwalają na prowadzenie działań ratunkowych z wymaganą w tego rodzaju katastrofach szybkością czy dokładnością. zapewnieniem niezbędnej szybkości i dokładności w tak pilnych sytuacjach.
Analiza przed i po stanu wody w Kłudzku wykonana przy użyciu konstelacji radarowej SAR. Wszystkie satelity cały czas są zadaniowane. Kosmos pomaga. Działamy !#Powodź #powodź2024 #polska #iceye pic.twitter.com/n4rp8c2QYj
— Rafal Modrzewski (@rmodrzewski) September 16, 2024
W sukurs przychodzi technologia radaru z syntetyczną aperturą (SAR). W przeciwieństwie do konwencjonalnych metod, SAR może przenikać przez chmury i działać skutecznie niezależnie od pory dnia lub obecności chmur. Ta zdolność ma kluczowe znaczenie w okresach takich jak ten, z ciągłymi opadami deszczu i powodziami na rozległych obszarach pokrytych chmurami.
Czytaj także: ICEYE wspiera Ukrainę: satelitarne wsparcie w obliczu agresji
W związku z ulewnymi deszczami, które nawiedziły Europę Środkową i Wschodnią w wyniku niżu, wszystkie satelity radarowe ICEYE otrzymały zadanie monitorowania obszarów dotkniętych powodzią. Zespół startupu został postawiony w stan gotowości, dostarczając służbom dane w celu wspierania bieżących działań reagowania. Z informacji dotyczących zasięgu i głębokości powodzi w czasie zbliżonym do rzeczywistego korzystają również klienci spółki.
– Nasz zespół ds. monitorowania powodzi aktywnie współpracuje z agencjami rzÄ…dowymi w caÅ‚ej Europie, analizujÄ…c i przetwarzajÄ…c dane satelitarne. DostarczyliÅ›my już trzy raporty z analiz powodziowych dla Polski i pierwszy raport dla Austrii, a kolejne aktualizacje dla tych krajów sÄ… w toku. Nasze satelity SAR penetrujÄ…ce chmury przechwytujÄ… również obrazy innych dotkniÄ™tych regionów w caÅ‚ej Europie – mówi Stephen Lathrope, SVP ds. rozwiÄ…zaÅ„ w ICEYE.