MamStartup podsumowuje rok 2016: Inwestycje

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

W mijającym roku polskie startupy pokazały, że potrafią zrealizować swoje obietnice, ale i przekonać kolejnych inwestorów do inwestycji. Przykładów takich wydarzeń jest wiele, co pokażemy w naszym podsumowaniu. Poznajcie najciekawsze inwestycje w polskie startupy, do których doszło w 2016 roku.

1. DrOmnibus i 2. WeGirls

W te dwie spółki w styczniu 2016 roku zainwestował fundusz inwestycyjny Experior Venture Fund. Kwota inwestycji do dzisiaj nie została ujawniona, poznaliśmy za to plany spółek na wykorzystanie tych pieniędzy. Zespół DrOmnibus, narzędzia wspierającego terapię dzieci z zaburzeniami, miał zintensyfikować działania sprzedażowe w Polsce i wejść na rynki zagraniczne, a WeGirls, producent zabawek wspierających rozwój dziewczynek, inwestycję przeznaczyło na ugruntowanie pozycji na polskim rynku.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

3. Booksy

Na początku 2016 roku Booksy, aplikacja dzięki której możemy szybciej zarezerwować wizytę u fryzjera czy w salonie kosmetycznym, pozyskał 12 milionów złotych inwestycji. Do grona poprzednich inwestorów (m.in. Inovo.vc) dołączył RTA VENTURES. Startup do dziś pozyskał łącznie 15 mln złotych i jest dostępny w ponad 80 krajach. Fundusze z ostatniej inwestycji przeznaczył na „umocnienie pozycji w krajach, w których już udało się z sukcesem zaistnieć”.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

4. Estimote

Hitem stycznia ubiegłego roku na pewno była inwestycja w Estimote. Inwestorzy z Doliny Krzemowej zaangażowali się finansowo w rozwój tego startupu z Krakowa, zresztą nie pierwszy raz. Estimote w styczniu 2016 roku pozyskało 10,7 mln dolarów (ok. 30 mln złotych). Dzięki tym środkom finansowym spółka zwiększyła zatrudnienie i rozwinęła produkt. Estimote produkuje bezprzewodowe urządzenia (tzw. beacony), które można wykorzystać np. przy sprzedaży w sklepie. Po podejściu do produktu przesyła informacje o nim na smartfony.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

5. InterviewMe

Prawie milion złotych na rozwój pozyskał zespół InterviewMe, o czym pisaliśmy 21 stycznia 2016 roku. W serwis, z którego wówczas korzystało blisko 95 tys. użytkowników, zainwestował fundusz Xevin Lab. InterviewMe jest nowoczesnym kreatorem pozwalającym tworzyć skrojone na miarę dokumenty rekrutacyjne: cv i list motywacyjny w kilku językach. Narzędzie pozwala też skorzystać z konsultacji z rekruterem, który doradzi jak pisać skuteczniejsze cv i dopasowywać je do ofert pracy. 

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

6. GoldenLine

Pod koniec stycznia Agora kupiła kolejne udziały w polskiej spółce odpowiadającej za serwis GoldenLine. Płacąc 8,5 mln złotych za 52 proc. udziałów stała się większościowym udziałowcem serwisu stworzonego przez Mariusza Gralewskiego i jego zespół. Wcześniej Agora posiadała 36% udziałów, a dzisiaj posiada ok. 88 procent udziałów w spółce. GoldenLine to biznesowy portal społecznościowy, za pomocą którego możemy nawiązać biznesowe kontakty, ale też znaleźć ciekawe oferty pracy.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

7. Infermedica

Pół miliona złotych zainwestowali założyciele LiveChata w spółkę Infermedica. Pozyskali w ten sposób 27 procent udziałów w firmie wspieranej przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Piotr Orzechowski, dyrektor generalny Infermedica, stwierdził, że współpraca z Venture Incubator umożliwi jego firmie realizację międzynarodowych aspiracji. Fundusze przeznaczył na powiększenie zespołu R&D i otwarcie spółki w Stanach Zjednoczonych.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

8. Prowly

Pod koniec stycznia 2016, zespół Prowly pozyskał 4,5 miliona złotych, które zapowiedział przeznaczyć na ekspansję zagraniczną. Prowly to platforma pomagająca budować publikę wokół marki czy firmy, poprawić organizację pracy osób i całych zespołów zajmujących się PR-em w firmach poprzez możliwość integracji procesu komunikacji z mediami oraz liderami opinii w jednym, intuicyjnym narzędziu. W rundzie inwestycyjnej uczestniczyli: Internet Ventures FIZ i Bluerank.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

9. Five App

Na początku lutego informowaliśmy o inwestycji w Five App, aplikacji do komunikowania się za pomocą gestów, której pomysłodawcą jest Mateusz Mach. Ten dwudziestolatek pozyskał na rozwój swojej firmy 400 tys. złotych od funduszu EVIG. – Wierzę, że najlepszą inwestycją są ludzie i na nich chciałbym się skupić – mówi Mach, prezes zarządu Five App. Wraz z drugim członkiem zarządu spółki – Piotrem Polańskim, zdecydowali nie pobierać pensji i wynagrodzeń do czasu stworzenia finalnej wersji produktu.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

10. MySpiroo

Spółka HealthUp odpowiedzialna za stworzenie urządzenia MySpiroo, ułatwiającego życie chorym na astmę czy POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, pozyskała w lutym 2016 roku 4,3 miliona złotych na rozwój. MySpiroo to przenośny spirometr, połączony bezprzewodowo z dedykowaną aplikacją na smartfon, czyli proste w obsłudze urządzenie umożliwiające chorym stałe monitorowanie funkcji układu oddechowego. Pieniądze w rozwój MySpiroo zainwestował wtedy fundusz Joint Polish Investment Fund.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

11. Audioteka

Dziewięć milionów złotych na rozwój spółki pozyskała Audioteka i poinformowała, że po tej inwestycji jest wyceniana na 75 milionów złotych. Pozyskany w ten sposób kapitał, jak mówił Marcin Beme, CEO spółki, spółka miała przeznaczyć głównie na trzy elementy: content, produkt (aplikacje) i user acquisition. Przedsiębiorstwo zamierzało również rozwinąć Audiotekę w Niemczech, a także wejść na nowe rynki. Beme nie zdradził jednak, jakie kierunki ekspansji obierze.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

12. Telemedi.co

ZnanyLekarz zainwestował milion złotych w Telemedi.co. Paweł Sieczkiewicz i Piotr Słomian, założyciele tego narzędzia do konsultacji online z lekarzami, pozyskane środki zapowiedzieli przeznaczyć na development i testowanie nowych metod docierania do klientów. ZnanyLekarz, czyli serwis do umawiania wizyt z lekarzami, zainwestował w Telemedi, by rozszerzyć zakres swoich usług. W ten sposób blisko 7 mln pacjentów ma jeszcze szybszy dostęp do lekarzy.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

13. Kontakt.io

Ponad 20 milionów złotych (5 milionów dolarów) w drugiej połowie lutego 2016 roku pozyskał zespół Kontakt.io. Krakowski producent beaconów podniósł tym samym swoją wartość rynkową do dwudziestu pięciu milionów dolarów. W spółkę z Polski, tym razem, zainwestował czeski fundusz Credo Ventures. Pozyskane fundusze krakowska spółka zapowiedziała przeznaczyć na „rozwój produktu i podwojenie składu 65-cio osobowego zespołu”.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

14. SALESmanago

Sto milionów złotych. Tyle warta jest ta polska spółka po ostatniej inwestycji. W lutym SALESmanago pozyskało 25 milionów złotych, m.in. od Rafała Brzoski, który w ten sposób zwiększył swoje udziały do 40 procent. Grzegorz Błażewicz, współzałożyciel i prezes SALESmanago, zapowiedział, że zdobyty kapitał przeznaczy na rozwój firmy na rynkach zagranicznych. Zarządzane przez niego przedsiębiorstwo ma być bowiem numerem jeden w segmencie marketing automation w Europie.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

15. Sporticos

W marcu do grona inwestorów Sporticos, internetowego serwisu, przedstawiającego w nowatorski sposób statystyki piłkarskie i wyniki meczów na żywo, dołączył OPOKA Ventures i Protos.vc. Inwestorami tej firmy zostali m.in. gwiazda futbolu Robert Lewandowski i były zawodnik Legii Cezary Kucharski. Piłkarze zainwestowali w Sporticos.com za pośrednictwem funduszu Protos. Zespół Sporticos pozyskane środki planowało przeznaczyć na rozbudowę funkcjonalności serwisu i zwiększenie zasięgu.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

16. iTaxi

iTaxi pozyskał w marcu osiem milionów złotych. Firma, której CEO jest Stefan Batory, pozyskała środki od Experior Venture Fund. Pozyskane fundusze postanowiła przeznaczyć na rozwój firmy, czyli m.in. na rozbudowę działu handlowego, rekrutację kierowców oraz marketing. Warszawska spółka zapowiedziała także wejście do kolejnych miast. – Jestem przekonany, że dzięki pozyskanym środkom będziemy mogli wzmocnić naszą pozycję lidera na rynku przejazdów w Polsce – mówił prezes iTaxi.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

17. Husarion

W kwietniu 2016 roku Husarion, spółka która udostępnia użytkownikom platformę i sterowniki do samodzielnego konstruowania robotów, pozyskała prawie milion złotych inwestycji (200 tys. dolarów). Do grona inwestorów dołączył krakowski fundusz KPD Investment, który objął w spółce siedem procent udziałów. Ta pieniądze postanowiła przeznaczyć na opracowanie nowych produktów i zoptymalizowanie modelu biznesowego. Startupowcy zamierzali zarabiać sprzedając sterowniki i klucze dostępu do oprogramowania.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

18. Brainly

63 miliony złotych (15 milionów dolarów) w maju pozyskał krakowski startup Brainly. Z serwisu społecznościowego do rozwiązywania zadań domowych korzysta dziś 80 milionów unikalnych użytkowników. W spółkę znaną na świecie, jako Brainly zainwestował fundusz Naspers z RPA, do którego należały wtedy serwisy Allegro i OLX, a także amerykański General Catalyst. Przedstawiciele firmy niestety nie ujawnili, ile udziałów w spółce odsprzedali, ale poznaliśmy ich plany: zwiększenie zatrudnienia.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

19. Lokalnyrolnik

Fundusze Protos Venture Capital (którego członkiem jest m.in. Robert Lewandowski) i Hedgehog Fund zainwestowali milion złotych w ten internetowy bazar, na którym spotykają się producenci lokalnej żywności oraz konsumenci, dla których ważna jest wysoka jakość produktów, znane pochodzenie oraz ich przystępna cena. Dzięki funduszom założyciele portalu chcieli „jeszcze bardziej przyśpieszyć – do końca roku chcemy być obecni w każdym większym mieście Polski”.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

20. Nocowanie

Za 22 milionów złotych Grupa Wirtualna Polska kupiła serwis Nocowanie.pl, który jest uważany za największy polski portal pośredniczący w wynajmie pokoi i mieszkań. Kupiła 75% udziałów w spółce, która jest odpowiedzialna za stworzenie najczęściej odwiedzanego w Polsce portalu turystycznego. Dzięki współpracy z Grupą Wirtualna Polska serwis będzie mógł dotrzeć do dużo szerszego grona użytkowników i zaproponować usługi na jeszcze wyższym poziomie.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

21. Preply

Mariusz Gralewski (DocPlanner, Polska), Przemysław Gacek (Grupa Pracuj, Polska), Arthur Kosten (Booking.com, 2003-2012), Hedgehog Fund (Polska), Digital Future (Ukraina), SMRK (Ukraina), a także Techstars (Niemcy/USA) oraz wielu innych mniejszych inwestorów zainwestowało blisko 6 milionów złotych (1,5 mln dolarów) w ten ukraiński startup działający na polskim rynku. Dzięki Preply możemy szybko znaleźć korepetytora w dowolnej dziedzinie. 

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

22. Docplanner

Dwadzieścia milionów dolarów pozyskał Docplanner w czerwcu ubiegłego roku. Pieniądze pozyskane od funduszu Target Global, polska spółka przeznaczyła na zakup hiszpańskiego konkurenta – Doctoralia.com. Platforma ta, podobnie jak Docplanner, pozwalała na umówienie się na wizytę do lekarza. Do dziś Docplannerowi, którego założycielem jest Mariusz Gralewski, udało się pozyskać 34 miliony dolarów, czyli ok. 132 miliony złotych.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

23. MailPro

W połowie czerwca 2016 roku, gliwicka spółka sprzedała jeden ze swoich produktów mailPro. Dziesięcioletnia spółka, która stworzyła funkcjonalny system do mailingu i zarządzania kampaniami e-mail dołączyła do Grupy Kapitałowej SARE. – To kolejny krok na drodze rozwoju Grupy SARE. Cieszymy się z zawartego porozumienia. mailPro to przede wszystkim prężny i kompetentny zespół działający w branży e-mail marketingu. Dzięki transakcji spodziewamy się osiągnąć efekty synergii – mówił prezes zarządu SARE S.A..

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

24. ZenCard

Fundusze Experior Venture Fund oraz SpeedUp Group zainwestowały wspólnie dwa miliony euro (osiem milionów złotych) w polską firmę ZenCard. ZenCard to platforma do zarządzania programami aktywizacji klientów, która rozpoznaje konsumenta po numerze karty płatniczej i automatycznie przyznaje mu odpowiednią promocję. Sprzedawcy mogą za pośrednictwem ZenCard tworzyć programy lojalnościowe, którymi sami zarządzają i firmują własnym logo. 

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

25. Zortrax

W lipcu ubiegłego roku informowaliśmy, że Ultro – wehikuł inwestycyjny stworzony przez Dariusza Miłka, Prezesa Grupy CCC – kupi 1,2 mln akcji Zortraxa, olsztyńskiej spółki tworzącej drukarki 3D. – Nowy kapitał bez wątpienia wykorzystamy dla przyśpieszenia rozwoju i wzmocnienia pozycji Zortrax – powiedział PAP Rafał Tomasiak, prezes Zortrax. Jego firma wprowadziła emisję dodatkowych akcji i postanowiła je sprzedać jednemu inwestorowi. Został nim Dariusz Miłek, który miał otrzymać 15 proc. udziałów w Zortraxie.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

26. CallPage

Marian Owerko (Bakalland), Tomasz Misiak (WorkService) i Rafał Brzoska (InPost) z ramienia nowego funduszu bValue zainwestowali dwa miliony złotych w krakowską spółkę CallPage. Założyciele startupu otrzymane fundusze zapowiedzieli przeznaczyć na zatrudnienie kolejnych osób, rozwój porduktu oraz zwiększenie sprzedaży na zagranicznych rynkach. Do końca 2016 roku z CallPage miało skorzystać około 2 tys. firm z całego świata.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

27. Feedink

Ta warszawska spółka w sierpniu ogłosiła pozyskania rundy inwestycyjnej w wysokości miliona złotych. Do grona inwestorów dołączyli wtedy Xevin Lab oraz Cube Group. Środki pozyskane z dofinansowania miały zostać przeznaczone głównie na rozwój i uruchomienie samoobsługowego systemu dla klientów, który umożliwi łatwą dla każdego obsługę plików produktowych i będzie posiadał szeroki wachlarz modyfikacji i optymalizacji feeda. 

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

28. HiProMine

Travis Kalanick, CEO Ubera, w sierpniu 2016 roku zapowiedział, że zainwestuje w cztery ciekawe spółki. Wśród nich znalazł się polski projekt HiProMine, który zajmuje się prowadzeniem badań nad rozwojem innowacyjnych rozwiązań w przemysłowej hodowli owadów. Firmę założyli w 2015 roku naukowcy – dr Jakub Urbański, dr hab. prof. nadzw. Damian Józefiak oraz dr hab. Jan Mazurkiewicz. W Polsce HiProMine uzyskał grant NCBiR w ramach POIR 1.1.1. oraz inwestycje od Giza Polish Ventures i StartVenture@Poland.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

29. Exmetrix

Rafał Brzoska (InPost), Grzegorz Błażewicz i Konrad Pawlus (obaj z SALESmanago) z ramienia funduszu Borubar Ventures zainwestowali 500 tys. złotych w polską spółkę Exmetrix. Ta pozycjonuje się jako platforma analityczna, która służy do modelowania i prognozowania procesów gospodarczych i rynkowych oraz procesów demograficznych. System ten przeszukuje tysiące strumieni danych, odnajduje między nimi zależności, a następnie objaśnia i przewiduje zjawiska społeczne i demograficzne.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

30. RightHello

Do RightHello trzeci inwestor w historii firmy dołączył pod koniec sierpnia 2016 roku. Tym razem w spółkę do automatyzacji i skalowania trudnego etapu w sprzedaży, czyli nawiązywania pierwszego kontaktu, dwa miliony złotych zainwestował Experior Venture Fund. Pomysł na biznes podobał się nie tylko klientom, ale i inwestorom. Xevin Lab wsparł projekt już we wrześniu 2014 roku, gdy firma zatrudniała 10 osób. Później w RightHello zainwestowali partnerzy z Hedgehog Fund, a na końcu dołączył Experior Venture Fund.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

31. Fakturownia

Fakturownia, czyli program do fakturowania online, przejął kolejnego konkurenta. Do spółki, która powstała pięć lat temu, a dziś skupia 200 tys. użytkowników z całego świata, w połowie wrzesnia dołączyła brytyjska spółka Invoice4U. Współpraca z Invoice4U trwała już od dłuższego czasu,­ kilka lat temu zespół Fakturowni dostarczył brytyjskiej firmie rozwiązania technologicze, które Inovice4u rozwinęło i dostosowało do brytyjskiego rynku. Tak zaczęła się znajomość, która przerodziła się w partnerstwo biznesowe.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

32. Synerise

Synerise (dawniej HG Inteligence), startup który jest właścicielem platformy klasy enterprise skierowanej do dużych organizacji, która umożliwia podejmowanie działań w zakresie zautomatyzowanego marketingu, systemów typu omnichannel i nowatorskich rozwiązań z zakresu przetwarzania danych, pozyskał finansowanie w ofercie niepublicznej. Podczas otwartej emisji Synerise pozyskało kapitał na rozwój nowej klasy produktów i wprowadzenie platformy do segmentu małych I średnich przedsiębiorstw.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

33. Robo Wunderkind

Robo Wunderkind to zestaw klocków, który uczy podstaw robotyki i programowania nawet pięcioletnie dzieci. Dzięki robotowi złożonemu z oddzielnych klocków i dedykowanej aplikacji, mogą one poznać logikę kryjącą się za kodowaniem, poprzez “uczenie” robota nowych sztuczek. Twórcy tej spółki pozyskali we wrześniu 2016 roku 500 tys. dolarów (ok. dwóch milionów złotych) od polskiego funduszu Arkley VC. Spółka pieniądze zapowiedziała przeznaczyć na stworzenie nowego produktu.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

34. SHOWROOM

W październiku Hubert Burda Media, z ramienia Burda Principal Investments, zwiększył swoje udziały w SHOWROOMie do 64%. Mimo objęcia większościowego pakietu udziałów w SHOWROOMie, Jasiek Stasz i Michał Juda przekonywali, że nadal zarządzają spółką, a wszystkie decyzje inwestora będą nadal konsultowane. – Lepiej mieć mniejszy kawałek dużego tortu, niż mały torcik na własność – mówi Michał Juda, jeden z założycieli SHOWROOMU.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

35. Optivo

Episerver™, firma oferująca rozwiązanie łączące cyfrowy marketing, zarządzanie treścią, handel internetowy oraz analizy predykcyjne w ramach jednej platformy działającej w chmurze, ogłosiła 6 października przejęcie Optivo, dostawcę usług wykorzystujących customer intelligence. Mark Duffell, Dyrektor Generalny Episerver, mówił, że Optivo pomoże naszym klientom zaplanować, wprowadzić w życie strategie marketingowe i przenieść doświadczenie na kolejny poziom.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

36. Wayman

Krakowski fundusz inwestycyjny Innovation Nest zainwestował dwa miliony złotych w spółkę Wayman. Ta zajmuje się tworzeniem oprogramowania ERP wykorzystywanego m.in. przez firmy projektowo-inżynieryjne. Konkurencję na rynku ma podobno niewielką, a system sprawdził się już między innymi w zarządzaniu operacją podnoszenia statku Costa Concordia. Środki miały zostać przeznaczone na rozwój działów sprzedaży, marketingu, obsługi klienta oraz wzmocnienie działu technologicznego.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

37. Jobsquare

Już raz w tym artykule wspominaliśmy o funduszu bValue. Tym razem piszemy o jego inwestycji w Jobsquare. Fundusz, w którego skład wchodzą m.in. Marian Owerko (Bakalland), Tomasz Misiak (WorkService) i Rafał Brzoska (InPost), zainwestował 2,3 miliona złotych w innowacyjną na skalę światową aplikację mobilną, pozwalającą szybko i łatwo znaleźć pracę lub pracownika. Pozyskane środki zapowiedziano wykorzystać na rozwój aplikacji i ekspansję zagraniczną, m.in. na Stany Zjednoczone.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

38. Perfect Dashboard

Ten krakowski startup przekonał inwestorów z Doliny Krzemowej do wsparcia w rozwoju. Perfect Dashboard rozwiązuje wszystkie problemy związane z administrowaniem stronami opartymi o WordPress, Joomlę i inne systemy. Pod koniec października krakowska spółka ogłosiła pozyskanie ponad miliona dolarów inwestycji. Wśród udziałowców spółki możemy znaleźć: Experior Venture Fund, Kena Singera i Chrisa Burry’ego, doświadczonego przedsiębiorcę, który wprowadza do Doliny Krzemowej firmy spoza Stanów Zjednoczonych.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

39. Silvair

Kolejna krakowska spółka w tym zestawieniu. Silvair, którego założycielem jest Rafał Han, pozyskała 12 milionów dolarów (ok. 50 mln zł) inwestycji od funduszu Trigon TFI. Silvair w oparciu o technologię Bluetooth Smart tworzy bezprzewodową platformę, która umożliwia konfigurację, sterowanie i zarządzanie infrastrukturą oświetleniową w biurowcach. W efekcie, podłączone do sieci elektrycznej lampy mają być inteligentne, to znaczy, w zależności od pory dnia samodzielnie m.in. sterować natężeniem światła w pomieszczeniach.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

40. SentiOne

Trzeciego listopada 2016 roku informowaliśmy o tym, że SentiOne podpisało umowę inwestycyjną z Veture FIZ zarządzanym przez Trigon TFI S.A., zapewniającą spółce finansowanie na łączną kwotę 14 milionów złotych. Dofinansowanie pozwoli na dalszy rozwój narzędzia monitorującego internet oraz na umacnianie pozycji lidera na rynkach europejskich. SentiOne monitoruje opinie w 26 krajach europejskich, a wśród klientów znajdują się między innymi: P&G, mBank, PwC, Beiersdorf, Huawei czy Reckitt Benckiser.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

41. Złote Wyprzedaże

Fundusz Vente-Privée kupił udziały w polskim klubie zakupowym ZłoteWyprzedaże za 2,5 mln złotych. W zamian za inwestycję otrzymał 51% udziałów w spółce matce – Modern Commerce, która jest właścicielem Złotych Wyprzedaży. Większościowy udziałowiec Złotych Wyprzedaży zapowiedział szerokie plany dotyczące europejskiego rynku modowego. Decyzja o inwestycji była „efektem realizacji długoterminowej strategii rozwoju firmy i nowym etapem naszej działalności na silnym europejskim rynku”.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

42. WhitePress

Po ponad dwóch latach współpracy, Grupa Netsprint zdecydowała się kupić 70 proc. udziałów WhitePress. Grupa Netsprint zajmuje się tworzeniem platformy reklamowej, natomiast WhitePress dystrybuuje treści sponsorowane. W ciągu trzech lat istnienia startupu, jego właściciele zdołali nawiązać współpracę z wydawcami ponad 3 tys. portali. Połączenie sił ma dać firmom możliwość kompleksowego wsparcia partnerów biznesowych: wydawców, domów mediowych, agencji interaktywnych oraz marketerów bezpośrednich.

Przeczytaj więcej o tej inwestycji.

43. JakDojade

JakDojade sprzedało udziały Onetowi. O tym wydarzeniu pisaliśmy pod koniec grudnia ubiegłego roku. Jak informowaliśmy, w rękach inwestorów tej poznańskiej spółki znajduje się obecnie ok. 70% udziałów. Reszta należy do założycieli spółki, którymi są: Mikołaj Grajek, Artur Szychta i Bartosz Burek. – Dzięki pozyskaniu takiego partnera wypłyniemy na szerokie wody i będziemy mogli zaoferować naszym użytkownikom jeszcze lepsze usługi, które na pewno dostarczymy szybciej mając takie wsparcie – powiedział CEO JakDojadę.

Przeczytałeś właśnie podsumowanie 2016 roku pod kątem inwestycji. Zobacz, jak miniony rok oceniają polskie fundusze inwestycyjne i polskie startupy.